Bitki çaylarını fazla tüketenler bu haberi okumalı

Haber: Kader Topal – Fazla tüketilen bitki çaylarının sağlık sorunlarına neden olduğu belirtildi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde koronavirüs salgını nedeniyle son dönemlerde tüketilen bitki çaylarının fazla kullanılması durumunda zararlı olduğu öne sürüldü.

Nezle, grip ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan bitki çayları, bilinçsizce tüketildiğinde sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği iddia edildi.

Kasaplar Pazarı’nda aktarlık yapan Eyyüp Tetik, bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla bitki çaylarının fazla tüketilmesi durumunda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabileceğini söyledi.

mLSgWI

Özellikle koronavirüs salgınına önlem almak isteyen çok sayıda vatandaşın bitki çaylarını bilinçsizce tükettiğini dile getiren Tetik, “Bitki çaylarını kullanırken dikkat edilmeli. Mutlaka bir uzmana danışılarak tüketilmeli. Gıda maddelerinin tamamında olduğu gibi bitki çaylarının da fazla tüketilmesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına sebep olacağını unutmamalıyız.” dedi.

Yaşanan ani mevsim değişikliklerinin birçok insanı bitki çaylarına yönlendirdiğini aktaran Tetik, şunları söyledi: “Bu seneki mevsim değişikliği nedeniyle insanların grip ve nezleye yakalanma oranı oldukça fazla. İnsanlar da bitki çaylarının zararlarını öğrenmeden tüketmeye başlıyor. Bitki çayları en az 14 gün, en fazla 40 gün kullanılabilir. Aksi takdirde tüketildiğinde birçok hastalığa yol açabiliyor.”

WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Öğrenciler güneşli havada okuma şenliğinde kitap okudu

Haber: Zozan Gün - Beğdeş ilk ve ortaokulu öğrencileri, güneşli havada kitap okudu.