Tekstil fabrikasının temeli atıldı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 3 bin 500 metrekare alana kurulan ve 400 kişiyi istihdam etmesi hedeflenen fabrikanın temeli törenle atıldı.

Milletvekili Kasım Gülpınar’ın girişimiyle Şanlıurfa kara yolu 10’uncu kilometresinde 7 dönümlük arazide temeli atılan tekstil fabrikasının 400 kişiye iş imkanı sağlayacağı bildirildi.

aa (8)
Onur Uğur Bakşi – Fabrika sahibi ve iş insanı

Düzenlenen temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan fabrika sahibi ve iş insanı Onur Uğur Bakşi, bölgede yatırım yapmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyleyerek, “200 kişiye yakın ekibimizle bölgeye yatırım ve istihdam sağlamanın haklı gururu içerisindeyiz. Ülkemiz için üretimin önemini farkında olduğumuz bu süreçte bizler elimizden gelen tüm çabalar ile seferber olup yeni yatırımımız ile bu rakamı 400 kişiye çıkarmak için emin ve istikrarlı adımlarla alt yapı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni projemiz enerji verimliliğini kendi bünyesinde sağlayan ve yeşile önem veren fabrikamız Siverek için yeni bir başlangıç olması dileğiyle adım atıyoruz. Milletvekilimiz Kasım beyin istihdama gösterdiği istihdamın farkındayız. Bugüne kadar bize her konuda destekleyerek yatırımlarımızı arttırmak adına kendisinin bizleri teşvik etmesi sonucu bu fabrika için yatırım kararı aldık. Bundan sonraki süreçte yeni projelerle istihdam konusunda sorumluluk alacağımıza ve gerekli hassasiyetle yeni üretim yatırımlarına odaklanacağımızın müjdesini de vermek istiyorum.” dedi.

aa (9)
Ayşe Çakmak – Siverek Belediye Başkanı

Siverek adına güzel bir projeye imza atmanın haklı sevincini ve heyecanı yaşadığını belirten Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, şu ifadeleri kullandı: “Siverek gerçekten genç dinamik ve işgücünde ciddi katkı sağlayabilecek bir bölgede bulunuyor. Özelliklere yatırımcının ilgisini ve alakasını çekebilecek 6. bölge teşvik bölgesi olduğu için yatırımcıların gözdesi olabilecek bir noktadadır. O yüzden bugün buradaki bu yatırımın Siverek adına bir ön açma olduğunu düşünüyorum. Bu noktada millet değerli Milletvekilimiz Sayın Kasım Gülpınar’ın katkılarından bahsetmek istiyorum. Özellikle de belki Onur bey de bilir ki kendisi de özel görüşmemizde dile getirdi. Bölgemizde yatırımcıyı buraya çekme noktasında en önemli güven unsuru olarak kendisini görüyoruz. Siverek noktasında umut verici bir noktada olduğu için de kendisine teşekkür ediyoruz. Burada bunu sizlerin huzurunda dile getirmek istedim çünkü bu fabrikanın mimarlarından birisi aslında. Ayrıca organize Sanayi bölgesi oluşturuyoruz, bizden önceki dönemlerde özellikle de Sayın milletvekilimizin ciddi çabaları ve çalışmaları söz konusudur. Bunun yanında da kendi başkanlığım süresinde de bizi bu konuda asla yalnız bırakmadan her genel müdürlük bakanlık hatta Cumhurbaşkanlığı nezdinde bile. Şu an tek sorun olarak yol problemimiz kaldı inşallah onu da en kısa sürede çözme aşamasındayız. Altyapısı ile ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor, yılsonuna kadar altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra üst yapısı ile ilgili 2022 yılında ciddi bir çalışma olacak. Kalkınma Ajansımızın da katkısıyla Siverek’e çok ciddi bir yatırım aldık. 11 milyonluk bir yatırımdan bahsediyorum ki eş finansmanını belediyenin karşılayacağı yaklaşık beş fabrikalık yerimizde devlet tarafından yani kalkınma ajansımız tarafından yapılacak. Bunun da müjdesini Siverek halkına vermek istiyorum.”

aa (10)
Kasım Gülpınar – TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili

-Pandeminin olumsuz etkileri dünyayı etkiledi

Dünya ekonomisinin pandemiden olumsuz yönde etkilendiğini dile getiren söyleyen AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi, TBMM Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, “Malum dünyanın geldiği noktaya baktığımızda bundan yaklaşık 16 ay önce iş bir zaman düşünemeyeceğimz bir manzara ile karşı karşıya kaldık bir anda. Siverek’e de uzun zamandır gelememiştim ancak işleri değerli çiçeği burnunda başkanımız Ayşe hanımla beraber Siverek’in faydasına olabilecek bütün iş ve işlemleri Ankara’da takip etmekten geri durmadık ama fiziki olarak gelip gitme şansını henüz yakalamış değildik ama bugün uzun bir aradan sonra gelme fırsatı oldu ve bu en önemli gelme sebeplerimizden birincisi olarak böyle bir yatırımın Siverekte canlanacak olmasından dolayı istihtam gibi bugün Türkiye’nin hatta dünyanın en büyük sorunlarından biri olan istihdamın önündeki engelleri biraz da olsun bertaraf edebilecek bir yatırıma hep birlikte şahit edebilmek için buna hep birlikte imza atabilmek için sizlerle bir arada ol olmayı arzu ettim. Sabahtan çıktık bugün burada birazdan hep birlikte sizlerle bu temelin atılmasında emeği geçen herkese dua ederek teşekkür ederek vesile olacağız. Tabi değerli dostum Uğur bey hakikaten ilk geldiği günden beri Siverek’e olan özel ilgisini hep birlikte biz müşahade ettik ve onun o yatırımcı arzusu yatırımcılık hevesi bizi gerçekten fazlasıyla memnun etti. Gönül ister ki bu tip yatırımcıların bölgede çoğalması bunun için en önemli faktörlerden biri biliyorsunuz ki bizim üzerinde hassasiyetle durdugumuz en çok önem verdiğimiz iki projemiz var.” diye konuştu.

aa (4)

-“Acil ve önemli gördüğümüz 2 projemiz var”

Uzun vadeli projelere önem verdiklerini belirten Gülpınar, “Siverek’in hem acil anlamda hem de geleceğe dönük bu projelerdir. Bir günübirlik projeler vardır bu günü kurtarır belki bir seneyi iki seneyi kurtarır ama bir de öyle projeler öyle yatırımlar vardır ki gelecek nesillere yaptığınız yatırımlardır. Bunun hem lezzeti hem bereketi çok farklı olur işte benim özellikle milletvekilligi döneminde değerli arkadaşlarımızla beraber ilçe başkanımız, belediye başkanımız, encümenlerimiz, partimizin yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ortak bir şekilde imza attığımız ve inşallah gerçekleşmesine hep birlikte şahitlik edeceğimiz Allah nasip ederse o günleri de göreceğimiz günlerin yakın olduğunu düşündüğümüz iki tane projemiz var. Birincisi su projesi biliyorsunuz su demek hayat demek ve bizim için Siverek gibi büyük bir yerleşim yeri için önem arz ediyor. Birincisi dediğim gibi su projesi ömür boyu hatta bir kaç nesil bizi rahatlatacak ve onların duasını ve onlardan sonra gelecek olanların duasını almamızı sağlayacak bir proje. Tabi diğeri de yine su kadar önemli olan iş istihdam meselesine vesile olacak. O sorunumuzu kökten çözecek organize sanayi meselesidir. Organize sanayimizde Ayşe başkanım başkanlığa geldikten sonra sağ olsun çok koordineli bir şekilde Ankara’da onunla ilgili çok ciddi temaslarda bulunduk.” ifadelerini kullandı.

-“Temaslar meyvelerini vermeye başladı”

Yoğun temaslar sonucunda desteklerin gelmeye başladığını söyleyen Gülpınar, şunları kaydetti: “Biraz önce başkan hanım bahsetti bizim kalkınma ajansından belki de hiçbir yerin alamayacağı kadar bir miktarı bir kişisel çabalarımızla orada 11 milyon gibi çok ciddi bir rakamın sözünü aldık biz Siverek için. Organize sanayimizde faaliyete geçtiğinde Siverek’e çok güzel yeni yatırımlar tesis edilecek ve istihdamının önündeki bu büyük engeller kalkmış olacak ve gençlerimizin artık dışarıda iş aramak zorunda kalmadan gençlerimizin Siverek’te istihdam edildiği ekmek parasını rızkını Siverek’te kazandığımı ortamlara hep birlikte kavuşacağız. Biz tabi iyiniyetle halisane bir şekilde bütün bu hizmetlerin bir an evvel gerçekleşmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ama zaman zaman tabii ki bürokratik engeller ve tabii ki işte dünyanın karşı karşıya olduğu şartları göz önüne getirdiğimizde dünyanın şu anda ekonomisi dahil küçülürken dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde yüzde dörtler beşler hatta %20‘leri gördüğümüz ülkeler oldu ekonomilerinin küçüldüğü bir dönemde böyle bir yatırıma Siverek’te imza atılıyor olması bizim için gerçekten çok büyük önem arz ediyor ve memnuniyet verici. İnşallah açılışını da hep birlikte yaparız bir an evvel burada ayağa kalkar ve 200 istihtam 400 istihdama çıkar daha fazla yatırım gelir ve burası pilot bölge olarak ilan edilir özellikle tekstil konusunda. Tabi biz Tarım ve hayvancılık bölgesiyiz ama inşallah Siverek sanayi bölgesi olarak da ondan sonra anılmaya başlar ve bunda da emeği geçenlere vatandaşlarımızın dua etmeleri yeterli bizim için.”

Fabrikanın temeli konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Muhammed Çiçek’in yaptığı dua ile atıldı.

Törene, AK Parti Siverek İlçe Başkanı Nedim Lale, AK Parti Siverek Kadın Kolları Başkanı Remziye Kışlar, İŞ-KUR yetkilileri ve belediye meclis üyeleri katıldı.

WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Nesli tehlike altındaki akbabalar görüldü!

Haber: Cuma Sarı - Nesli tehlike altında olan bir grup kızıl akbaba görüntülendi.