Siverek kırsalında detaylı sağlık taraması projesine başlandı

Haber: Yusuf Eyyüp Sarı – Zozan Gün – Kırsalda detaylı sağlık taraması projesi başladı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde sağlık ekiplerince kırsal mahallelerde öğrenciler ve vatandaşlara yönelik detaylı sağlık taramasına Gürakar Mahallesinden başlandı.

Siverek İlçe Sağlık Müdürlüğü ilçe merkezindeki sağlık hizmetlerinin kırsala da götürülmesi projesi kapsamında köy merkezleri ile okullarda sağlık taraması ve çeşitli eğitimler verildi.

Siverek İlçe Sağlık Müdürü Doktor Tarık Alpsoy tarafından hazırlanan proje kapsamında öğrencilere yönelik ağız ve diş sağlığı, işitme ve bit taraması yapılırken diyetisyenler sağlıklı beslenme eğitimi verdi.

Boy ve kilo ölçümlerinin yapıldığı projede Çevre Sağlığı Birimince içme suyu kontrolü yapılarak analiz için numune aldı.

Öte yandan mahalle sakinlerine ile aile planlaması, bebek ölümlerinin nedenleri, riskli gebelerin takipleri, meme ve rahim ağzı kanseri konularında eğitim verildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından KADES uygulamasının kullanımının kadınları için öneminin anlatıldığı programda Halk Eğitim Merkezinin berber ve kuaförler tarafından öğrencilerin saç tıraşları yapılarak okuma kitapları dağıtıldı.

İlçe Sağlık Müdürlüğünce koordine edilen proje kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince kuduza karşı sahipsiz ve aşısız başıboş hayvanların tespit edildi.

Siverek Kaymakamlığı ile Siverek Belediyesinin desteklediği projede okul bahçelerine ve aile sağlığı merkezlerinde ağaç dikimi yapıldı.

 

Eklenme Tarihi: 01 Kasım 2023 – Son Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2023 23:34

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Eve ateş ettiği iddia edilen 3 kişi gözaltına alındı

Haber: Cuma Sarı - Osman Serhat Dolaş - Polis, 3 şüpheliyi gözaltına aldı.