Ters lale üreticilerinin umudu yerel yönetimler

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Karacadağ bölgesinde yetişen ters lale üreticileri, pazar bulamamaktan yakınırken yerel yönetimlerin kendilerine destek sağlamasını istiyor.

Karacadağ bölgesinden kendiliğinden yetişen ters lalelerin yanı sıra, bölgede yaklaşık beş yıldan beridir kurulan doğal soğan üreticiler birliği üyelerinin de üretimini yaptığı ters lale ve diğer doğal soğan üreticileri Türkiye’de lale soğanı pazarının sıkıntısını yaşadığını dile getirdi.

Siverek doğal çiçek yetiştiriciler birliği Başkan Yardımcısı Ayhan Timurtaş gazetecilere yaptığı açıklamada: “Birliğimizin kuruluş amacı, buradaki üreticilerimizin pazar alanında dünya piyasasına girmeleri için yardımcı olmaktır. Ancak bütün üreticilerimiz çaba sarf ederken çevrede bulunan belediyeler bu konuyla ilgilenmemektedir. Oysa İstanbul belediyesi bu konuda üstüne düşeni yaptı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olması itibariyle üreticilerimiz için bir şans doğdu. İnşallah Şanlıurfa belediyesi de İstanbul’u örnek alır ve üreticilerimize destek verirler. Çevre belediyelerden de destek bekliyoruz. Bu yıl aşırı soğuk havalar doğal soğan çiçeklerinin yapraklarını olumsuz etkiledi. Fakat çiçeklerin soğanı ve tohumunda her hangi bir zarar yok. Bu konuda da Şanlıurfa belediyesi ve Harran üniversitesi ziraat fakültesinden destek bekliyoruz” dedi. (Haber: Şükrü Dolaş – Siverek)

ters-lale-ureticileri-deste-bekliyor (2) ters-lale-ureticileri-deste-bekliyor (1) ters-lale-ureticileri-deste-bekliyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Şanlıurfa Büyükşehir meclisinde komisyonlar kuruldu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Birleşim Toplantısını Meclis Başkan Vekili Ahmet Kaytan başkanlığında gerçekleştirdi. SGK İl Binası 4. Katında yer alan toplantı salonunda gerçekleştiren birleşimde 8 ayrı komisyon oluşturuldu ve bu komisyonlarda görev alacak olan isimler belirlendi. Toplantıda AK Partiden Siverek Belediye Meclisine giren Nusret Tüysüz İmar ve Bayındırlık Komisyonuna […]