Siverek neden il olmalıdır? (2)

(Not: Bu bir yazı dizisidir. Yazının devamı yarın Koçali Aymaz’ın köşesinden yayınlanmaya devam edecektir.)

(Yazarın bir önceki yazısı : http://www.sivereksonhaber.com/siverek-neden-il-olmalidir.html )

Örneğin; Valiliği ele alalım.

Başta vali olmak üzere birkaç tane vali yardımcısı bulunduğu gibi aşağıdaki müdürlüklerin de olması gerekmektedir.

1. Özel Kalem Müdürlüğü
2. İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü
3. İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
4. İl Yaz İşleri Müdürlüğü
5. İl İdare Kurulu Müdürlüğü
6. İl Dernekler Müdürlüğü
7. İl Hukuk İşleri Müdürlüğü

Defterdarlığı ele alırsak:
1. Defterdar
2. Defterdar Yardımcısı
3. Milli Emlak Müdürlüğü
4. Personel Müdürlüğü
5. Muhasebe Müdürlüğü
6. Muhakemat Müdürlüğü

Siverek il olduğunda bizde de bir ilde olması gereken il teşkilatları kurulacak ve bu kurumlara bağlı yüzlerce personel atanacaktır.

Bir başka örnek daha vermek istiyorum.

Siverek’te bildiğim kadarıyla 250 civarında emniyet kadrosu bulunmaktadır. Siverek il yapılarak aslına dönüştürüldüğünde İl Emniyet Müdürlüğü kurulacak. İl emniyet müdürlüğüne bağlı aşağı yukarı 50 emniyet müdürü ve bini aşkın polis kadrosu atanacak.

Siverek il yapılarak ihya edildiğinde jandarma bölük komutanlığı jandarma alay komutanlığına dönüştürülecektir. Bir bölüğün kadrosu ile bir alayın kadrosunu hemen, hemen herkes tahmin edebilir.

Bizde bulunan ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Grup Başkanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu Sicil Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ve diğer müdürlükler il Müdürlüğüne dönüştürülünce yüzlerce personel kadrosu daha atanacaktır.

Yeni kurunla bir ilin yukarıda saydığımız bütün kadrolarının il yapıldığı gibi dolması elbette ki mümkün olamaz. Ancak birkaç yıl içerisinde il teşkilatı yerli yerine oturabilir.

Bu atamalar sonucunda 4000- 5000 yeni personelin kentimize gelmesi sonucunda aldıkları maaş ve ücretleri ile esnaf ve tüccarlarımızın kazançlarına kazanç katacaklarından kentimiz de ekonomik yönden gelişmeler sağlanacaktır.

Genelde illerde tümen-tugay gibi üst birliklerin olduğu bilinmektedir.
Bir ilde alaydan büyük birliğin kurulabilmesi için o ilin arazi yapısı, coğrafik konumu, stratejik konumu değerlendirilerek karar verilir. Kentimiz tarihte olsun günümüzde olsun önemini koruduğu yetkililer tarafından da teyit edilmektedir. Bu duruma göre alaydan büyük üst birliğin de kurulması gerekecektir . Bu durumda kentimizin ekonomisi daha da güçlenecektir.

Ebetteki bu gelişmeler sadece ekonomik yönden değil sosyal, kültürel, sanat ve bilim alanlarında da büyük faydalar getirecektir.

(Yarındaki yazıda ‘Üniversite kurulması ve şehrin ekonomisi’ ele alınacak)

kocali-aymaz-siverek-il-olmalidir-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Feyza

“Hala onu seviyorsun değil mi? sakın inkâr etme onu sevdiğini biliyorum. Yanımdayken bile hep onu düşündüğünü… Gözlerin dalıp gidiyor çünkü ansızın. O an gözlerini bir görsen Feyza! Öyle çaresiz öyle derin ki… Bakışlarından anladım ben her şeyi. Başkasına aitti gözlerin ve yüreğin. Başkasına aitti biliyorum çünkü bana bir kerecik olsun […]