Siverek neden il olmalıdır? (3)

(Not: Bu bir yazı dizisidir. Yazının devamı yarın Koçali Aymaz’ın köşesinden yayınlanmaya devam edecektir.)

(Yazarın yazı dizisine ait diğer yazıları : http://www.sivereksonhaber.com/siverek-neden-il-olmalidir.html )

(Yazarın yazı dizisine ait diğer yazıları : http://www.sivereksonhaber.com/siverek-neden-il-olmalidir.html )

Sadece günlük harcamalarla da sınırlı kalmayacak, bu kurumlar zaman içerisinde hizmet binaları, lojmanlar gibi çeşitli yatırımlar yaparak kent ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunacaklardır.

Siverek il olunca güvenlik artacak, vatandaş öz güven kazanacak, sosyal, sanatsal, kültürel etkinlikler artacak ve çeşitli yatırımlar yapmaya başlayacaktır.

Siverek il olduğunda şimdi olduğu gibi il bütçesinin kırıntılarından faydalanmak yerine, il bütçemiz olacak ve il bütçesinden daha fazla hizmet ve yatırımlar yapılacaktır.

Bağlı ilçelere bu bütçeden yatırım ve hizmetler Siverek ilinden ilçelere aktarılacak ve bağlı ilçeler Siverek iline gelerek ekonomimize katkı sunacaklardır.

Günümüzde olduğu gibi bir dilekçe için her gün yüzlerce hemşerilerimiz Şanlıurfa iline gitmekten kurtulacak, zaman, para ve yolculuk riskinden kurtulacak, işlerini evinde çok kısa zaman içerisinde göreceklerdir.

İl olduğu için kentimizdeki eski çağlardan gelen geleneksel sosyal yapıda meydana gelecek değişimler sonucunda çağdaş sosyal yapıya kavuşmuş olacağız.

YÖK İlçelerde fakülte kurmaya sıcak bakmadığından Siverek il olduğunda bırakalım fakülteyi KARACADAĞ ÜNİVERSİTESİ kurulacaktır. Bir üniversitenin kurulması demek o kente ekonomik, sosyal, kültürel, turizm yönlerden gelişip kalkınarak çağdaş kentler arasına girmesi demektir.

Bilindiği üzere Siverek ilçe olduğu için ne bakan, ne başbakan ve ne de cumhurbaşkanı kentimize gelmemektedir. İl olduğumuzda il olarak devlet protokolüne girileceğinden bakanlar da, başbakanlarda ve cumhurbaşkanları da kentimize zaman, zaman geleceklerdir.

Genel seçimlerde bile partilerin genel başkanları ilçe olduğu için Siverek’e gelmemektedirler. Oysa il olduğunda parti genel başkanlarının gelmemesi mümkün değildir.

Siverek ilçe olduğu için 16 yıldır Siverek Organize Sanayi Bölgesi gerçekleşmemiş ve sürüncemede kalmıştır. Oysa il olsaydı Siverek Organize Sanayi Bölgemiz yıllar önce kurulmuş ve sanayi bölgemiz sanayi tesisleri ile dolmuş olacaktı.

Bu gelişmeler olduğunda kentimizde büyük çanlılıklar meydana gelmiş olacak ve tarım işçisi olarak her yılın 8 ayında ülkemizin belli bölgelerine giden 50-60 bin insanımız bu çileyi çekmekten kurtulacak, çocukları eğitimden mahrum kalmayacak yollarda meydana gelen trafik kazalarında ölmekten de kurtulacaklar.

Şanlıurfa ilinin çeşitli kurumlarına gelen ödenek, araç, gereç ve personellerden asgari düzeyde yararlanırken il olunca azami düzeyde yararlanılacaktır.

Milli Eğitim teşkilatına gelen öğretmenlerden en tecrübelilerini il alıp ildeki okulların ihtiyacını karşıladıktan sonra ilçelere gönderirken Siverek il olunca gelen öğretmen kadrosu ve tecrübeli öğretmenlerin sayısı da artacaktır.

Ayrıca Şanlıurfa ili yüz ölçümü ile ve yerleşim birimlerinin çok fazla ve dağınık olmasının yanında GAP projesinin yarısının uygulandığı bir il de bu yerleşim birimlerine hizmet götürmesinin mümkün olmadığı cumhuriyet tarihinden günümüze kadar yapılan uygulamalarla görülmüştür.

Siverek il yapılarak aslına dönüştürüldüğünde Şanlıurfa ilinin de yükü hafifleyecek hem Şanlıurfa ili ve hem de Siverek ili süratle kalkınıp gelişerek çağdaş kentler seviyesine ulaşacaktır.

Siverek il yapıldığında ticaret ve sanayide meydana gelecek gelişmeler sonucunda vergi gelirleri artacak devlete yük olmanın yanında devlet hazinesine katkıda bulunulacaktır.

İl olmanın faydalarını dilimiz döndüğü aklımız erdiği ölçüde dile getirerek kamuoyunun bilgisine sunmaya gayret ettik.

Yaptığımız araştırmalarda, 800-900 nüfuslu ilçeler olduğu gibi 1.000-10.000-20.000-30.000 nüfuslu ilçelerde vardır. Kasaba niteliğindeki bu ilçeleri de bir kaymakam, bir yazı işleri müdürü ve 4-5 personeller idare ediliyor. Siverek gibi Urfa il merkezinden 500 km2 daha büyük olan, 180 mahalle ve 353 mezraya,232 nüfusa ve 30.3.2014 Mahalli Seçiminde 119.772 seçmene sahip.

(Sonraki yazıda ‘Siverek neden ilçe idaresi ile idare edilemez’  konusu ele alınacak)

kocali-aymaz-siverek-il-olmalidir-3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverekli 40 öğrenciye Gaziantep gezisi

Siverek İlim Kültür Derneği tarafından yürütülen,”Gençliğim Evi” projesi kapsamında, 40 öğrenci Gaziantep’i gezdi. Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Antep Kalesi, Zeugma Müzesi ve Hayal Parkı gezen öğrenciler, Kent hakkında bilgi aldı. Proje koordinatörü İbrahim Görgen yaptığı açıklamada, projenin İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığınca finanse edildiğini ve gezinin 2 gün sürdüğünü söyledi. […]