Koy Siverekli Olsun Topraktan Olsun

Yazımın başlığı anonim olup, her Siverek sevdalısının, memleket hasreti çeken Sivereklilerin özelikle dışarıda birbirine destek olan Sivereklilerin birbirlerini ve Siverek onure etmek için sıkça kullandığı alışa gelmiş bir sözdür.

Gerçekten Siverekli olmak Siverek’te yaşamak benim içinde önemli bir duygudur.

Geçen hafta sonu Diyarbakır Siverekliler derneğinin davetlisi olarak Diyarbakır’da Sivereklilerle beraberdik.

Diyarbakır’a davet edilmemizin nedeni Sevgili Ağabeyim Koçali Aymaz’ın büyük emekler harcayarak yayınladığı Siverek Sevdası 1 kitap serisinin tanıtımı ve dostlar için imzalanması içindi.

Koçali Ağabey ve diğer iki arkadaşlarla birlikte Diyarbakır’a hareket ettik. Kısa ve bir o kadar keyifli yolcuğun ardından Diyarbakır’a vardık.

Dernek kapısından adımımızı atar atmaz sevgiyle kucaklandık. Sanki bir saat mesafeden değil on yıllık mesafeden gelmişçesine sevgiyle kucaklandık.

Sevgi ve içtenlik duyguları içinde şahsen benim gözlerim nemlendi. Dernek Başkanımız Burhan Erol’un alçak gönüllülüğü misafirperverliği, yüreklerimize Siverekli olmanın gururunu mühürledi.

Kısa bir süre içinde dernekte bulunan Sivereklilerin istemiyle Koçali Ağabey kitaplarını dostlara imzalamaya başlamıştı. İmza için sıraya giren dostları sevgi selinin içinde bırakarak derneğin bahçesine çıktığımda yıllardır Siverek’ten çıkmış dostların sohbet konusu Siverek’ti.

Siverek nasıl kalkınır? Yeni belediye yönetimi, neler yapabilir, bu dönemde iktidar Siverek’e neler kazandırabilir?

Sohbetlerini dinlerken, bu insanlar sanki yüz kilo metre ilerde kültürü, dili, havası suyu aynı memlekette değil de bin kilo metre uzakta yaşayan insanlar olduğunu sanırsınız.

Birden aklıma geldi ve şaştım. Ya Allah aşkına bazılarımız memlekette yaşarken selam verip almaktan kaçınmak için kaldırım değiştiriyorduk,  bırakın memleket meselelerini bir çay içmek için bile yan yana gelemiyorduk yan yana geldiğimiz yerler birlikte fatiha okuduğumuz taziye evleriydi.

Bunlara aklıma şunu getirdim; acaba birileri Siverek toprağına bedduamı etmişti? Yoksa birilerinin yan yana gelmememiz için muskamı yapmıştı.

Siverek’i düşünmek, birbirimizi sevmek için o vatan hasretliğini çeken bülbülün durumuna düşmemiz mi lazım. Hani derler ya;” bülbülü altından kafese koymuşlar ah. Vatanım vah vatanım…” demiş.

Mertlik misafirperverlik Sivereklilerin geninde var. Siverek’te   yaşayan   yabancı memurlar  bunu daha iyi  biliyor. Birçok memur Siverek’e ilk geldiği zaman korku ve endişeyle geliyor, birkaç yıl içinde anlıyor ki Siverek’te her gün insanlığın bir başka fotoğrafı yansır yaşamın tablosuna.

Kitabın imzalandığı standın önüne vardığımda Koçali Ağabeye gösterilen ilgi ve alakanın devam ettiğini gördüm. İmza atmaktan yorulan Koçali Ağabeyle çaylarımızı içerken yanımıza yaşlı bir ağabeyimiz geldi. Konu Siverek’in il olma mücadelesi 1959 yılında Siverek’i vilayet yapma ve güzelleştirme cemiyetinin Ankara’da merhum Başbakan Adnan Menderes ile il konusunu görüştüklerini Adnan Menderes’in Siverek heyetine il sözü verdiğini hatırlatan o dönemde Ankara Hukuk fakültesinde öğrenci olan Avukat Eyüp Turgut Koyuncu o görüşmeyi anlatırken sanki o günü yaşıyormuş gibi heyecanlı ve canlı anlatımı karşısında hem onun gözleri doldu hem de kendisini kameraya kayıt yapan Koçali Ağabeyin gözleri doluyordu.

Dernek içinde bulunan herkesin sesi yüreği Siverek ile beraberdi. Bu memleket sevgisi karşısında biraz milliyetçiliğe kaçsa da ister istemez insan söylüyor” koy Siverekli olsun topraktan olsun”

Next Post

Siverek’te mazeret sınavları 2 okulda yapılacak

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında 2013–2014 eğitim öğretim yılı 2. dönem merkezi ortak sınavlarına giremeyen öğrenciler için mazeret sınavları 10–11 Mayıs’ta yapılacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 8. sınıf öğrencilerinin söz konusu sınava sorunsuz, güvenli ve sağlıklı bir şekilde girebilmelerini sağlamak amacıyla, alınan ek tedbirlere ilişkin işlemlerin tamamlandığı […]