400 Talesemili çocuk Siverek’te bir araya geldi

Yayınlayan: Yönetici -

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde düzenlenen moral gecesine 400 talesemi hastası bir araya geldi.

8 Mayıs Dünya Talesemi Günü nedeniyle ‘Bir Damla Kan Talesemi Derneği’ Şanlıurfa ve ilçelerinde bulunan 400 talesemi hastası çocuk Siverek’e getirdi. Büyükşehir Belediyesinin temin ettiği araçlarla Siverek ilçesine gelen çocuklar, önce şehir turu daha sonra ise ilçenin tarihi ve turistik yerlerini gezerek yetkililerden bilgiler aldı. 

Ardından tarihi Cudi Paşa konağına götürülen çocuklar burada Türk Halk Müziği ekibinin hazırladığı konsere katıldı. Halk oyunları ekibinin oyunları ile sahneye çıkan çocuklar, burada gönüllerince eğlendi.

Dernek başkanı İbrahim Dizlek, geziyle ilgili yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’da 617 talesemi hastasının bulunduğunu belirterek, buna rağmen kentte hematoloji ve onkoloji ünitelerinin yeterli olmadığını savundu.

Hastalığın akraba evliliğinde daha çok görüldüğünü anlatan Dizlek, “Hastalığın önlenmesi amacıyla özellikle evlilik öncesi çiftlerin kan testi yapmaları gerekiyor. Kentte 617 hastamız var bugün 400 çocukla bir araya böyle bir gezi düzenledik. Geziyi düzenlememizde bize yardım eden Şanlıurfa ve Siverek belediyelerine teşekkür ediyoruz” dedi.

400-talesemili-cocuk-siverekte-bir-araya-geldi 400-talesemili-cocuk-siverekte-bir-araya-geldi (1) 400-talesemili-cocuk-siverekte-bir-araya-geldi (2) 400-talesemili-cocuk-siverekte-bir-araya-geldi (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverekli kadın kursiyerlere piknik

Siverek ilçesinde SODES kapsamında faaliyet gösteren 4 Nolu Kadın Kültür Merkezi sosyal faaliyet etkinlikleri kapsamında kursiyerlere yönelik piknik düzenledi.. Gülabibey Mahallesi’ndeki fidanlık alanında piknik yapan kadın kursiyerler salıncaklarda salanıp eğlendi. Merkez sorumlusu Sabriye Kambalı, merkezde çeşitli kurslara katılan kadınların yıl sonu yorgunluğunu atmaları için etkinlik düzenlediklerini söyledi. Merkezde kadınlara yönelik […]

Benzer Haberler