Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
60 bin kadına 2 doğum doktoru!
a aa
Tarih : 08 Aralık 2017 15:58

60 bin kadına 2 doğum doktoru!

60 bin kadına 2 doğum doktoru!
60 bin kadına 2 doğum doktoru!
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 2016 yılının verilerine göre, 250 bin 100 nüfuslu ilçede kadın nüfusu 123 bini bulurken, 60 bin doğum yapan kadın olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip ilçelerin başında gelen Siverek ilçesinde, 200 yataklı devlet hastanesi kadın ve doğum hastalıkları dalında ise sadece iki doktorun görev yaptığı öğrenildi.

Hüda-Par Siverek İlçe Başkanlığından bir heyet, Siverek Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğindeki doktor yetersizliğini gündeme getirerek yetkililere çağrıda bulundu.

İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak ve beraberindeki parti temsilcileri, Siverek Devlet Hastanesini ziyaret ederek, kadın hastalıkları ve doğum polikliniğindeki doktor yetersizliğiyle ilgili hastane yetkilileri ile görüştü.

Hüda-Par heyetini makam odasında kabul eden Siverek Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mehmet Satılmış, kadın hastalıkları ve doğum ünitesindeki doktor yetersizliği ile ilgili bilgi verdi. Doktor yetersizliğinden dolayı randevulu ve acil hastalar dışında hasta bakmadıklarını belirten Satılmış, doktor eksikliği nedeniyle başvuru yapıldığını belirtti.

Kadın hastalıkları ve doğum ünitesindeki doktor yetersizliğinin ciddi mağduriyetlere yol açtığına belirten Hüda-Par Siverek İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak, Sağlık Bakanlığı ve yetkililere çağrıda bulundu.

250 bin nüfuslu ilçede kadın hastalıkları ve doğum ünitesinde 6 doktorun görev yapması gerekirken sadece 2 doktorun bulunduğunu dile getiren Sımak, “Yaptığımız esnaf ziyaretlerinde vatandaşlarımız Siverek Devlet Hastanesindeki kadın hastalıkları ve doğum ünitesindeki doktor yetersizliğinden dert yandı. Bizde sorunlar ile ilgili hastane yetkililerimiz ile görüştük. Kadın hastalıkları ve doğum ünitesinde 6 doktor görev yapması gerekirken poliklinikte 1, doğumhanede 1 olmak üzere toplam 2 doktor görev yapıyor.  Polikliniğe günde en az 300 hasta başvuruda bulunurken sadece 70 hastaya bakılıyor,  buda ciddi mağduriyetlere yol açıyor” dedi.

Şanlıurfa’da 2017 yılında gebeliğe bağlı olarak 14 annenin hayatını kaybettiğini belirten Sımak, “Yaptığımız araştırmaya göre Şanlıurfa ve ilçelerinde kadın hastalıkları ve doğum doktoru sıkıntısı var. Bu sebeple 14 anne gebeliğe bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmiştir. Sağlık Bakanlığından ve yetkililerden talebimiz acilen hastanemize kadın ve doğum uzmanı doktorların atanmasıdır. Gerekirse atama yapılana kadar görevlendirme yapılmalıdır” diye konuştu. (Haber: Yusuf Eyyüp Sarı)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Alev alan biçer döver cayır cayır yandı!

   Alev alan biçer döver cayır cayır yandı!

   Tarlada hasat sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenle alev alan biçer döver cayır cayır yandı, o anlar telefonla kayıt altına alındı. Diyarbakır'da çekilen cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde...

  • Oy vermeye sağlık ekiplerince götürüldü

   Oy vermeye sağlık ekiplerince götürüldü

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde oy kullanma işlemleri devam ederken sağlık ekipleri bazı yatalak hasta ve engellileri ambulansla sandık başına götürdü. Şirinkuyu mahallesinde yaşayan 71 yaşındaki yürüme...

  • Seyyar sandık uygulaması ilk kez uygulandı

   Seyyar sandık uygulaması ilk kez uygulandı

   Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ilk kez uygulanan seyyar sandık, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde engelleri nedeniyle sandığa gidemeyen seçmenlere büyük kolaylık sağladı. İlçede engelli ve yatalak 13...

  • Develeriyle cadde cadde dolaşıp destek istiyor

   Develeriyle cadde cadde dolaşıp destek...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 2 deve yetiştiricisi, Türk bayrakları, AK Parti flamaları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleriyle donattıkları develeriyle şehir turu attı. Zülkif Arpacık ve...

  • Gençler, üniversite talebini video çekerek dile getirdi

   Gençler, üniversite talebini video çek...

   Türkiye'nin farklı şehirlerindeki üniversitelerinde eğitim gören Genç Girişimciler Kulübü üyesi bir grup öğrenci, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde üniversite kurulmasını istiyor. Kulüp üyesi öğrencilerin...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.