Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
60 bin kadına 2 doğum doktoru!
a aa
Tarih : 08 Aralık 2017 15:58

60 bin kadına 2 doğum doktoru!

60 bin kadına 2 doğum doktoru!
60 bin kadına 2 doğum doktoru!
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 2016 yılının verilerine göre, 250 bin 100 nüfuslu ilçede kadın nüfusu 123 bini bulurken, 60 bin doğum yapan kadın olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip ilçelerin başında gelen Siverek ilçesinde, 200 yataklı devlet hastanesi kadın ve doğum hastalıkları dalında ise sadece iki doktorun görev yaptığı öğrenildi.

Hüda-Par Siverek İlçe Başkanlığından bir heyet, Siverek Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğindeki doktor yetersizliğini gündeme getirerek yetkililere çağrıda bulundu.

İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak ve beraberindeki parti temsilcileri, Siverek Devlet Hastanesini ziyaret ederek, kadın hastalıkları ve doğum polikliniğindeki doktor yetersizliğiyle ilgili hastane yetkilileri ile görüştü.

Hüda-Par heyetini makam odasında kabul eden Siverek Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mehmet Satılmış, kadın hastalıkları ve doğum ünitesindeki doktor yetersizliği ile ilgili bilgi verdi. Doktor yetersizliğinden dolayı randevulu ve acil hastalar dışında hasta bakmadıklarını belirten Satılmış, doktor eksikliği nedeniyle başvuru yapıldığını belirtti.

Kadın hastalıkları ve doğum ünitesindeki doktor yetersizliğinin ciddi mağduriyetlere yol açtığına belirten Hüda-Par Siverek İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak, Sağlık Bakanlığı ve yetkililere çağrıda bulundu.

250 bin nüfuslu ilçede kadın hastalıkları ve doğum ünitesinde 6 doktorun görev yapması gerekirken sadece 2 doktorun bulunduğunu dile getiren Sımak, “Yaptığımız esnaf ziyaretlerinde vatandaşlarımız Siverek Devlet Hastanesindeki kadın hastalıkları ve doğum ünitesindeki doktor yetersizliğinden dert yandı. Bizde sorunlar ile ilgili hastane yetkililerimiz ile görüştük. Kadın hastalıkları ve doğum ünitesinde 6 doktor görev yapması gerekirken poliklinikte 1, doğumhanede 1 olmak üzere toplam 2 doktor görev yapıyor.  Polikliniğe günde en az 300 hasta başvuruda bulunurken sadece 70 hastaya bakılıyor,  buda ciddi mağduriyetlere yol açıyor” dedi.

Şanlıurfa’da 2017 yılında gebeliğe bağlı olarak 14 annenin hayatını kaybettiğini belirten Sımak, “Yaptığımız araştırmaya göre Şanlıurfa ve ilçelerinde kadın hastalıkları ve doğum doktoru sıkıntısı var. Bu sebeple 14 anne gebeliğe bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmiştir. Sağlık Bakanlığından ve yetkililerden talebimiz acilen hastanemize kadın ve doğum uzmanı doktorların atanmasıdır. Gerekirse atama yapılana kadar görevlendirme yapılmalıdır” diye konuştu. (Haber: Yusuf Eyyüp Sarı)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Derin Sanat Tiyatrosu’ndan çocuklara yönelik tiyatro oyunu

   Derin Sanat Tiyatrosu’ndan çocuklara y...

   İzmir Derin Sanat Tiyatrosu, Siverek ilçesinde çocuklara yönelik ‘Temel Reis Kabasakal’ adlı tiyatro oyununu sahneleyecek. 17 Kasım Cumartesi günü Şanlıurfa karayolu 5. kilometresindeki Siverek Kültür...

  • Sağlık-Sen seçimleri sona erdi

   Sağlık-Sen seçimleri sona erdi

   Sağlık-Sen 6. olağan genel kurulu, İl Sağlık Müdürlüğü ek binasındaki konferans salonunda yapıldı. Seçimlerde Abdulkadir Yabir ve Faruk Günak’ın hazırlamış olduğu iki liste yarıştı. Oy kullanan 162...

  • Ayşe Nine yardım bekliyor

   Ayşe Nine yardım bekliyor

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yaşayan 72 yaşındaki Ayşe Akdağ, yardım bekliyor. Kale Mahallesinde iki çocuğuyla toprak çatılı evde yaşayan 72 yaşındaki yaşlı kadın, önlem alınmazsa evinin yıkılma...

  • Çobanlık yaparken üniversiteye hazırlandı

   Çobanlık yaparken üniversiteye hazırla...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, ailesinin hayvanlarına çobanlık yapan Musa Keçikıran, katıldığı kurslarda sınava hazırlanarak diş hekimliğini kazandı. İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki Kümetaş Mahallesi'nde...

  • Kaybolmaya yüz tutan meslek: Nalbantlık

   Kaybolmaya yüz tutan meslek: Nalbantlık

   Özel Haber - Muhabir: Cuma Sarı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir dönemin gözde meslekleri arasında olan ve gelişen teknolojiyle birlikte kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında ilk sırayı nalbantlık...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.