reklam
Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
reklam
» 
60 bin kadına 2 doğum doktoru!
a aa
Tarih : 08 Aralık 2017 15:58

60 bin kadına 2 doğum doktoru!

60 bin kadına 2 doğum doktoru!
60 bin kadına 2 doğum doktoru!
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 2016 yılının verilerine göre, 250 bin 100 nüfuslu ilçede kadın nüfusu 123 bini bulurken, 60 bin doğum yapan kadın olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip ilçelerin başında gelen Siverek ilçesinde, 200 yataklı devlet hastanesi kadın ve doğum hastalıkları dalında ise sadece iki doktorun görev yaptığı öğrenildi.

Hüda-Par Siverek İlçe Başkanlığından bir heyet, Siverek Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğindeki doktor yetersizliğini gündeme getirerek yetkililere çağrıda bulundu.

İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak ve beraberindeki parti temsilcileri, Siverek Devlet Hastanesini ziyaret ederek, kadın hastalıkları ve doğum polikliniğindeki doktor yetersizliğiyle ilgili hastane yetkilileri ile görüştü.

Hüda-Par heyetini makam odasında kabul eden Siverek Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mehmet Satılmış, kadın hastalıkları ve doğum ünitesindeki doktor yetersizliği ile ilgili bilgi verdi. Doktor yetersizliğinden dolayı randevulu ve acil hastalar dışında hasta bakmadıklarını belirten Satılmış, doktor eksikliği nedeniyle başvuru yapıldığını belirtti.

Kadın hastalıkları ve doğum ünitesindeki doktor yetersizliğinin ciddi mağduriyetlere yol açtığına belirten Hüda-Par Siverek İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak, Sağlık Bakanlığı ve yetkililere çağrıda bulundu.

250 bin nüfuslu ilçede kadın hastalıkları ve doğum ünitesinde 6 doktorun görev yapması gerekirken sadece 2 doktorun bulunduğunu dile getiren Sımak, “Yaptığımız esnaf ziyaretlerinde vatandaşlarımız Siverek Devlet Hastanesindeki kadın hastalıkları ve doğum ünitesindeki doktor yetersizliğinden dert yandı. Bizde sorunlar ile ilgili hastane yetkililerimiz ile görüştük. Kadın hastalıkları ve doğum ünitesinde 6 doktor görev yapması gerekirken poliklinikte 1, doğumhanede 1 olmak üzere toplam 2 doktor görev yapıyor.  Polikliniğe günde en az 300 hasta başvuruda bulunurken sadece 70 hastaya bakılıyor,  buda ciddi mağduriyetlere yol açıyor” dedi.

Şanlıurfa’da 2017 yılında gebeliğe bağlı olarak 14 annenin hayatını kaybettiğini belirten Sımak, “Yaptığımız araştırmaya göre Şanlıurfa ve ilçelerinde kadın hastalıkları ve doğum doktoru sıkıntısı var. Bu sebeple 14 anne gebeliğe bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmiştir. Sağlık Bakanlığından ve yetkililerden talebimiz acilen hastanemize kadın ve doğum uzmanı doktorların atanmasıdır. Gerekirse atama yapılana kadar görevlendirme yapılmalıdır” diye konuştu. (Haber: Yusuf Eyyüp Sarı)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Meslek Yüksekokulu’nda mezuniyet sevinci

   Meslek Yüksekokulu’nda mezuniyet...

   Harran Üniversitesi (HRÜ) Siverek Meslek Yüksekokulu öğrencileri için mezuniyet töreni düzenlendi. Eyyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulmasının ardından...

  • Kuyuya düşen eşeği çıkarmaya çalıştılar

   Kuyuya düşen eşeği çıkarmaya çalıştıla...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde kuyuya düşen eşek vatandaşların bir saatlik uğraşısının ardından çıkarıldı. İlçeye 30 kilometre uzaklıkta bulunan Yumurtepe mahallesinde tarlada dolaşan eşek kuyuya...

  • Dolu tarım arazileri vurdu

   Dolu tarım arazileri vurdu

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi kırsalında etkili olan dolu yağışı tarım arazilerini vurdu. Siverek kırsalında etkili olan yağış yerini doluya bıraktı. Şiddetlenen dolu yağışı ilçe kırsalında tarım arazilerini...

  • Çobanların futbol aşkı engel tanımıyor

   Çobanların futbol aşkı engel tanımıyor

   [Özel Haber - Cuma Sarı - Fikret Uğurlu - Lütfü Yalgı] Şanlıurfa ile Diyarbakır arasındaki Karacadağ bölgesi kırsalında bazı gençler, futbol maçı için haftanın bazı günleri yaklaşık 5 kilometrelik yolu eşek...

  • Devlet hastanesinde gece yarısına kadar poliklinik hizmeti

   Devlet hastanesinde gece yarısına kada...

   Siverek Devlet Hastanesi'nde mesai saatleri dışında başvuran hastalar için gece 22.00'ye kadar mesai dışı poliklinik uygulaması hayata geçirildi. Sağlık hizmetlerinin ihtiyaçlar doğrultusunda daha etkin,...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.