Türközü Adı Ahmed Arif’e Dönüşürken

Barış ve kardeşlik sözcükleri ben insanım diyen herkesi yüreğinde coşkulu sevinçlerin yaşanmasına neden olacağına, insanlık adına insanı heyecanlandıracağına inanıyorum.

         Barış ve kardeşlik alanında gösterilen her türlü çabanın tümlümün her kemsinde destek bulması gerektiğine inanıyorum.

         Ülkemizde yaşanan kardeş kavgası sonucu yaklaşık 40 bin insanımız kardeşimiz yaşamını yitirdi.

      Yaşanan iç savaş ülkemizin ekonomik yapısını da olumsuz etkileyip ülkemizi yoksullaştırdı.

        Geçmişe dönüp baktığımızda yaşanan kirli savaşın yaratığı faili meçhul(aslında faili belli)  cinayetler işlendi.

       1980 yılından beridir olağan üstü halın yaşandığı bölgemizde istenilen düzeyde insani ve demokratik bir yaşam olanağı tüm kurum ve kuruluşlarıyla hayata geçirilmese de, barış sürecinde bu ülkede iyi şeyler olmaya başladı diyebileceğimiz birden çok uygulamaya şahit oluyoruz.

          Çok değil bir kaç yıl önce kitapları yasak olan,  o kitapları okuyan insanlarımızı hapisler atıldığı, hepimizden çok ülkesini ve insanını sevdiği halde “vatan haini ilan edilen, ceza evlerinde çürütülen şairlerin ismi okullara veriliyor, tehlikeli şiirleri milletvekilleri tarafından çocuklara dağıtılıyor. İktidara partileri O şairlerin isimlerini eğitim kurumlarına veriyor.

       Barış sürecine katkı sunacak yasal düzenlemelerin yapılması elbette ki daha sağlıklı bir adım olurdu, isimlerin değiştirilmesinin de barış süreci psikolojisine katkı sunacağını düşünüyorum.

         Siverek Türközü İlk ve Ortaokulların İsmi Devrimci şair Ahmed Arif olarak değiştirildi.

         Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, Şanlıurfa Valisi İzzetin Küçük İlçe Kaymakamı Hamza Erkal’ın katılımıyla bir tören düzenlendi.

          Yapılan konuşmalarda barış sürecine vurgu çokça yapıldı. Törende Milletvekili Karahan Uslunun konuşması anlamlıydı.

            Bu konuşma belki  sizler için  uzun olabilir  fakat dün ile bu günün  karşılaştırılması açısından  önemli olduğuna  inandığım için sizlerle paylaşmayı uygun buldum..     

      (Bugün güzel bir gün. Hani Nazım Hikmet der ya dizelerinde. Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler. İşte bugünde pek çok acıları uzun yıllar boyunca ta can evinde his etmiş, pek çok talebi hoyratça ötelenmiş ve ötelere savrulmuş bir coğrafyada artık güzel günlerinde görülebildiği ve çok daha güzellerinin de geleceğine hepimizin ortak bir biçimde emin olduğu bir Türkiye’de bu toplantıyı tertip ediyoruz. Çünkü bugün burada sadece usta bir kalemin bir şairin bir edebiyatçının bir düşünce adamının adını okuduğu okula vermiyoruz. Biz aslında bugün burada yeni Türkiye’nin hangi temeller üzerinde inşa edildiğini belki tek başına küçük ama anlamı itibari ile büyük bir adım atarak gösteriyoruz ve birlikte paylaşıyoruz.

             Ahmed Arif yıllarca fikirleri uğruna cezaevlerinde bedel ödetilen bir Türkiye aydınıydı. O şiirleri ile on milyonlara umudun türküsünü söyletti. Böyle bir duruşun insanıydı ve öyle bir duruştur ki o hepimizin gönüllerinde ortak sağlam ve üzerinden on yıllar geçse bile eskimeyecek bir yer bıraktı ve artık böyle bir yer bırakan yıllarca kendisine fikirlerinden ötürü bedel ödetilen aydınlarının yani artık Türkiye’nin ürettiği    her değer

İnde değerinin bilindiği ve gerçekten hakiki bir karşılık gördüğü bir geleceği inşa ediyoruz. İşte adına yeni Türkiye dediğimiz de tam da böyle bir gelecek Siverek’in Güneydoğunun ve Urfa’nın hak ettiği bir gelecektir. Onun okuduğu okula adının verilmesine vesile olan bir siyasetçi olarak aslında ben bunu şahsım adına değil ülkem adına Siverek’in yetiştirdiği bu değeri bir Siverekli olarak ve Siverekliler adına sahip çıkmak adın a gerçekleştiriyorum. İlk defa böyle bir ilke bir eğitim kurumunda böyle bir düşünce adamının adının verilmesine imza atarken onun ‘dayan kitap ile dayan iş ile umut ile sevda ile düş ile’ diyen dizelerinde olduğu gibi bugün burada biz inançlarımızı umutlarımızı ve ortak düşlerimizi tekrar ve tekrar biliyoruz ki artık birlikte hayata geçirebiliyoruz. Hayallerimizi birlikte hakikatle inşa ediyoruz. Ben sonuna kadar inanıyorum ki bu değerleri bağrından çıkaran Siverek’imiz kendi eğitim kurumlarından daha nice değerleri çıkaracak. Bugün burada Ahmed Arif İlkokulu öğrencilerinden de nice Ahmed Arifler çıkacak. Biz güzel işlere güzel günlerde imza atıyoruz. Ama şunu da söylemek lazım bütün bu güzel işler ve güzel günler bu milletin bağrından yıllar ve yıllar sonra doğarken bu topraklar büyür ve güçlenirken bunlar olmasın isteyenler de var. Bu ülke güçlenmesin bu topraklar özgürleşmesin özgürlüğün rahiası bu ülkenin her ama her köşesine ve her kes için herkesin ruhuna işlemesin diyenler çözüm süreci sona ersin diyenler bunun için iç geçirenler var. İşte onlar ki yine Ahmed arif ustanın dizeleri ile bunlar engerekler ve çıyanlardır. Bunlar aşımıza ekmeğimize göz koyanlardır. Tanı bunları tanı da büyü diyor ya bilsinler ki biz onları çok iyi tanıdık. Bir daha asla aşımızı ekmeğimizi işimizi ve geleceğimizi hiç kimse elimizden alamayacak. Barış suikastçılarının barışa suikast planlayanlara bir daha asla bu topraklarda izin verilmeyecek. Artık acıya değil mutluluğa çiçek açtırılacak. Mutluluğun çiçekleri açacak bu topraklarda. Ve bu ülke sesiyle duruşuyla emeği ile hayatın neresinde durursa dursun hangi fikre sahip olursa olsun bu ülkeye katkı sağlayan her değerini artık birlikte sahiplenecek devletin sade ve sadece mille için olduğunu ve milletin sesinden gayri bir daha asla burada hiçbir sesin hâkim olmayacağını ve siyasetin sadece milletin sesini tanıyarak yapılacağını bir kez daha ifade ediyor, Siverek’in bağrından çıkmış az öncede kaymakamımızın da ifade ettiği gibi işte sinema insanlarımız edebiyat insanlarımız yılmaz güneyimizle biri benim rahmetli babamdı Abdulkadir Karahan’ıyla daha nicelerinin bu toprakların bağrından bu verimli bu kadim bu zengin topraklardan çıkacağını bir kez daha ifade ediyor ve barışan yeni Türkiye’nin yansıması olarak Ahmed Arif Türkiye’si hayırlı uğurlu olsun diyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

       Kürsüden  vatandaşlara hitaben bu konuşmayı yapan Milletvekili Karahan Uslu daha sonra Gazeteciler  barış süreci ağırlıklı  şu demeci verdi:

        “Aslında bir yılı inceleyecek olursak herhalde uzun yıllardır hepimizin özlediği bir barışın adım adım bölgemizde ülkemizde inşa ettiğimizi söyleyebiliriz. Bu çerçevede Ahmed Arif’in de kendisinin eğitim gördüğü okula adının verilmesi. Ben buna vesile olan bir siyasetçi olarak bunu aslında şahsım adına da Siverek’imiz ve bölgemiz adına önemli bir adım ve gösterge olduğunu düşünüyorum. Artık şunu görüyoruz siyasetin, devletin ve milletin el ele birlikte milletin taleplerinin sözcüsü ve temsilcisi olarak gerçek çıktılar üretebildiğini küçük ama kendi içerisinde anlamı büyük bir adımı olarak kendi okuluna adının verilmesidir. Bu anlamda dikkate alınabileceğini düşünüyorum. Bu çerçevede artık kendi değerleriyle barışan kendi değerlerine hayatın neresinde durursa dursun hangi fikirlere sahip olursa olsun hangi talebini dile getirmiş olursa olsun bu taleplere sahiplenen ve bu talepleri yaşatmak isteyen devlet ve siyaset anlayışını da artık bu topraklarda ve bu ülkede de şimdi ve inşallah sonsuza dek hâkim olacağını söyleyebiliriz. Bu anlamda Ahmed Arif’in adının bu okula verilmesinde vesile olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Siverek açısından da kendi bağrından böyle bir değerin yetişmesine katkı sağlamış olmanın da bizler açısından çokta kıymetli olduğu kanaatindeyim. Bundan sonrada daha güzel günleri birlikte görebileceğimizin inancıyla yola devam ediyoruz.

       Ahmed Arif’in adının tarafımca teklif edildikten sonra İl Milli Eğitimimiz ve Valiliğimiz tarafından da bu teklifimin kabul edilmesi aslında barış sürecinin bu ülkede nasıl köklü ve güçlü bir biçimde yürümekte odluğunu buna devam etmekte olduğunu sembolik bir göstergesi olarak ta değerlendirilebilir. Bundan sonrada kendi değerlerine ve bütün kimlik ve hak taleplerine sonuna kadar sahip çıkan, sahiplenen ve demokrasisini derinleştiren bir Türkiye’de yaşamaya ve birlikte hak ettiğimiz barışı inşa etmeye devam edeceğiz”

          Bu ülkenin   insanlarına barış ve sevgi yakıştığını  hatırlatıp hepinize saygılar sunuyorum.. 

 


Next Post

Ahmed Arif'in adı okuduğu okula verildi

Türkiye şiirinin en büyük isimlerinden Ahmed Araf’in adı, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde okuduğu ortaokula verildi. Siverek’teki Türközü İlköğetim Okulu’nun adı, Anadolu’nun sesini şiire taşıyan ve “Hasretinden Prangalar Eskittim” kitabıyla Türkiye şiirinde unutulmaz bir iz bırakan şairin anısına “Ahmed Arif Ortaokulu” olarak değiştirildi. İsim değişikliği, AKP Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu’nun girişimi […]