Siverek’te yerel gazetelerin destek arayışı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde günlük yayın yapan iki gazetenin sahibi son aylarda yeterince ilan alamadıklarını, bazı kurumların ilçede yayımlanması gereken ilanları merkezde tek kalemde yayımlandığına dikkat çekerek bu durumun yerel gazeteleri zorda bırakacağını bazı gazetelerin kapanma aşamasına geldiğine dikkat çekerek siyasi parti ilçe başkanları ve diğer kurumlardan destek istediler.

Yerel gazete sahipleri destek kapsamında Siverek’te günlük olarak yayımlanan İrfan ve Hedef Gazetelerinin sahipleri Mehmet Güyüç ile Fevzi ötlü Ak Parti İlçe Başkanı İlhan Çelik’i makamında ziyaret ederek yerel basının yaşaması için siyasi destek istediler.

Gazete sahipleri yaptıkları açıklamada Yerel gazetelerinin ilanla ayakta durdurduklarını her bir gazetenin aylık giderin 4 ile 5 bin lira olduğunu son aylarda kurumlarca özellikle taşımalı eğitim ilanlarının tek kalemde ilan edildiklerini bu durumda mağdur olduklarını işçi ve sigorta ücretlerini ödeyemediklerini, bu şartlarda gazetelerinin ayakta kalabilmesinin zor olduğunu bunun için gerekli ilgili yerlere öncelikle yapılacak olan taşıma ilanları ile ilgili yerel gazetelere verilmesi yönünde destek vermelerini istediler.

Ak Parti Siverek İlçe Başkanı Çelik Siverek’teki Gazetelerin İnternete medyasının olmadığı dönemden beri kentte hizmet verdiğini o tarihten bu yana sürekli halkın sesi olarak düzgün ve kaliteli haberleriyle herkesime ulaşmaya çalışmalarını çok iyi bilmekteyim. Dolayısıyla günümüz şartlarında gazetelerimizin ağır maddi yükleri her geçen gün daha da artmaktadır. Bu vesileyle yayın hayatlarını devam etmeleri için gelirlerinin olması lazım. Gazetelerinin tek gelir kaynağı Resmi ilan olduğunu biliyorum. Kamuoyunda Gazetelerinin Sürekliliği esas olduğundan bize resmi ilan almaları konusunda ilgili mercilere gerekli girişimlerimizi başlatacağımızı ifade etmek istiyorum. Sayın Mehmet Kasım Gülpınar Milletvekilimize durumu izah edip gerekli desteklerini alacağımı ümit ediyorum. Onunda Gazetelerin Resmi ilanlar alması yönünde girişimleri olması için ilgili birimleri bilgi vereceğini umut ediyorum”

Gazete sahipleri diğer siyasi parti ve kurumlara destek ziyaretlerine devam edeceklerini destek almadıkları halde gazetelerinin yayın hayatına son vereceklerini bununda demokrasin bir ayıbı olacağını belirttiler. (Haber: Şükrü Dolaş)

siverekte-yerel-gazetelerin-destek-arayisi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek’te Ramazan ayında iki bin yoksula gıda dağıtılacak

Siverek ilçesinde yoksullara yönelik yardımlarıyla tanınan Siverek Yardımlaşma derneği (SİYAR DER) her Ramazan olduğu gibi bu ramazan ayında da yoksul vatandaşlara yönelik yardım kampanyası başlattı. Amaçlarının iki bin yoksul vatandaşa ulaşmak olduğunu belirten dernek başkanı Ramzan Baylan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Her Ramazanda olduğu gibi bu ramazan ayında da ilçe […]