Büyükşehir Belediyesi Siverek için ne yapıyor?

Sevgili okurlar; Büyükşehir Belediye yasası gündeme geldiği günlerde “Büyükşehir Belediye yasası Siyasi mi yoksa insani mi?” isimli bir makale yazmıştım. Yazdığım makalede Büyükşehir yasasıyla ilgili tereddütlerimi, daha doğrusu halk adına, hizmet adına korkularımı dile getirmiştim.

            O günlerde yazımı okuyan değerli bir siyasetçimiz beni arayarak, korkularımı bir tarafa bırakmamı yeni Büyükşehir yasasının inşallah memleket için özellikle Siverek için daha iyi olacağını tahmin ettiğini hayırlara vesile olmasını dilediğini” belirtmişti.

            Büyükşehir yasası yasalaştı. Ardından seçimler oldu, yapılan yerel seçimlerde AK Parti Şanlıurfa bölgesinde Türkiye ortalamasının üstünde bir başarı elde etti.

            Seçimlerin ardından aylarca tebrikler, çiçekler, ziyaretler, iadeyi ziyaretler yeni seçilen belediye başkanlarının büyük bir zamanı aldı.

            Seçimleri aylar oldu geride bıraktık. Şanlıurfa bölgesinde ciddi diyebileceğimiz bir proje çalışmasını halen göremedik.

            Büyükşehir yasasından dolayı halen birçok belediyede taşlar yerine oturmadı. Cumhuriyet tarihinden beridir süre gelen alışılmış belediyeciliğin yerine Büyükşehir Belediyecilik anlayışı geldi.

            Bu yasa kapsamında ilçe belediyelerin elinde bulunan birçok hizmet alanı yetkisi Büyükşehir Belediyelerine devir edildi.

            Büyükşehir Belediye yasası yeni olduğu için ve en önemlisi Büyükşehir Belediye yasasının uygulanması için ne belediyeler ne de vatandaş hazır olmadığı için günümüzde yetki ve hizmet karmaşası yaşanmaktadır.

            Belediye Başkanları makama oturdu oturmasına ama yeni yasanın taşları oturmadığı için hizmette aksamalar oluyor.

            Hizmet aksamalarının en çok görüldüğü yer ise Şanlıurfa’nın en büyük ilçeleridir. Bu ilçelerin en başında Siverek gelmektedir.

            Siverek sıradan bir ilçe değil. Nüfusu ve yüz ölçümü olarak birçok ilden büyüktür. Çoğunluğu Büyükşehir yasası hizmet kapsamında olan 650 köy ve mezradan oluşan yerleşim birimine sahiptir.

            Siverek’te Cumhuriyet tarihinden bu yana çözüm bekleyen sorunlar bulunuyor. Bu sorunların başında su ve yol sorunu geliyor.

            Siverek şehir merkezi ve köyler olmak üzere şu anda en acil çözüm bekleyen su sorunudur.

            Su sorunu yeni bir sorun değil, olmadığı gibi yeni seçilen Büyükşehir Belediye Başkanının elinde seyirli bir değnek olmasa da şu geçen birkaç aylık zaman diliminde Siverek için hangi hizmet yatırımları için düğmeye basıldığını şahsen merak ediyorum.

            Köy yolları ve içme suyu sorunu için Siverek’e özgü Büyükşehir belediyesinin elinde hangi çözüm projelerinin olduğunu benim kadar vatandaşlarda merak ediyor.

            Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Celaletin Güvenç Şanlıurfa’da iki yıla aşkın bir dönem Şanlıurfa valiliği görevinde bulundu, Siverek’in sorunlarını bilen biri olarak elbet bu sorunların çözümü amacıyla farklı çözüm projelerinin bulunması gerekiyordu.

            Bu güne kadar Siverek için hayata geçirilen ciddi bir proje görmeyen vatandaşların sesi yavaş yavaş yükselmeye başladı.

            Siyaset uzun soluklu bir mücadeledir. Halka umut vade edip, halkın oylarının büyük bir kısmını alan bir siyasetçinin uzun uzadıya koltukta soluklanma lüksünün olmadığına inanıyorum.

            Bu bağlamda Sivereklilerin Büyükşehir Belediyesinden hizmet beklentileri var, vatandaşlar bekledikleri hizmetleri görmedikleri zaman bunun sorumlusunu belediye başkanlarını görecekler.

            Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi ardından Milletvekili Genel seçimleri var, Belediye Başkanları bir an önce hizmet atağına geçmeli, temel sorunların çözümü projelerini hayata geçirmeye başlamalıdırlar.

            Zaman su gibi akıp geçiyor, özellikle Siverek gibi nüfus coğrafik ve kültürel olarak farklı olan il düzeyindeki ilçeler için hizmetin vakti çoktan gelmiş geçmiş bile.

            Siverekliler şimdiden sorgulamaya başladılar” Büyükşehir Belediyesi Siverek için Ne yapıyor?”

            Yeri gelmişken yazımla da alakalı olduğuna inandığım Gazeteci Deniz Uğurlu kardeşimin ‘şehri emin’ yani şehri idare eden emin kişilere tavsiye niteliğinde olan uyarı yazısının aynen köşeme taşıyorum: insanlar hizmet bekliyor. Halka sağlıklı yollarla anlatılmayan bir hizmet anlayışı asla halk tarafından kabul edilmeyecektir. Günümüz küresel dünyasında, sorunları, hizmetleri, yapılacakları sağlıklı bir şekilde halk ile paylaşmak gerekiyor. Sorunlar karşısında hayatı pahasına dik durmak, kararlılık göstermek gerekiyor. Kutlama, ziyaret vb. haberler ancak halkın size olan şüphelerini artırır. Bunlar yapılmadığı zaman pusuda bekleyenlere fırsat doğacaktır. Yanınızdaki insanlar “padişahım çok yaşa” demeyi bıraktığı zaman kazanacaksınız. Sizi ayakta tutan size yol gösterecek yapıcı eleştiriler olacaktır”

buyuksehir-belediyesi-siverek-icin-ne-yapiyor

Next Post

Siverek'te trafik kazası: 2 yaralı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde meydana gelen trafik kazasında iki kişi yaralandı. Edinilen bilgilere göre Şanlıurfa istikametinden Siverek istikametinden Siverek istikametine gelmekte olan Mehmet Emin Asutay (32) yönetiminde bulunan 27 TZ 679 plaklı otomobil karayolunun 15 kilometre Aslanlı köyü yakınlarında sürücünün direksiyon hâkimiyetini yitirmesi sonucu araç yoldan çıkarak şarampoldeki taşlara çarparak dura […]