Siverek’te fırıncıların bayram mesaisi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bayram arifesinde fırıncılar gece mesaisi yapacak.

Her yıl geleneksel olarak evde bayanlar tarafından hazırlanan külünçelerin (külor) bayrama yetişmesi için ilçede bulunan fırıncılar sabah saatlerinden başlayarak gece yarısına kadar çalışacaklarını belirten fırın ustası Edip Akel konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bayramın gelmesiyle birlikte arife gününde yoğrulan hamurlar külünçe yapılır. Bizde külünçelerin daha temiz ve sağlıklı olması için sabah erken saatlerde başlayarak arife gecesine kadar çalışacağız. Geçen yıl işlerimiz daha fazlaydı. 15 yıldır mesleğimizi sürdürüyoruz, geçen bayramlara göre geleneksel adetlerimiz Siverek’te yok oluyor. Bayram arifelerinde fırıncıların kazanç elde ettiği bir kalemdi. İnşallah bu külünçe geleneğimiz yok olmaz”

İlçenin Gülabibey mahallesinde yaşayan 75 yaşındaki Esma nine her bayram külünçe yaptıklarını fakat zaman geçtikçe yeni gelinlerin bunu zahmet olarak gördüklerini ve ekmek fabrikalarında satılan hazır külünçelerin satın alındığını söyledi. (Haber: Cuma Sarı – Lütfü Yalgı)

siverekte-firincilarin-bayram-mesaisi (1) siverekte-firincilarin-bayram-mesaisi (2) siverekte-firincilarin-bayram-mesaisi (3) siverekte-firincilarin-bayram-mesaisi (4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek’te bayramlaşma programı

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde Ramazan bayramı dolayısıyla Siverek Kaymakamlığı ile Siverek Belediyesi resmi bayramlaşma programı belli oldu. İlçe kaymakamlığı resmi bayramlaşmanın bayramın 1’inci günü ilçenin Cumhuriyet caddesindeki Ağaçhan Parkında 28.07.2014 saat 10.00’da İlçe Kaymakamı Hamza Erkal başkanlığında yapılacağı belirtildi. Bayramlaşma programına, Belediye Başkanı Resul Yılmaz ile daire müdürlerinin yanı sıra vatandaşlarda […]