Bu ölümler kader değil, düpedüz ihmaldir!

Bölgemizde ve kentimizde yaşanan acı ölüm olaylarının birçoğunun dikkatsizlik ve tedbirsizlikten kaynaklandığını sizlerle paylaşmadan önce geçtiğimiz günlerde yazdığım bir haber yüzünden bazı arkadaşların farklı bakış açısıyla haberi yorumlamalarında bir ihmal sonucu olduğunu belirtmek isterim. Bu imhalin adı da ‘kendi siyasi görüşümü yanlışta olsa kabullenirim’ ihmalkârlığıdır.

    Sevgili Dostlar 230 bin nüfusuyla birçok ilden büyük Siverek kentinin girişinde çöp dağlarının olması sizce doğrumudur? Bu çöp yığınlarından çevreye yayılan dumanlar yüzünden kazaların yaşanması, vatandaşın can ve mal kaybına neden olması hangi vicdan sahibini rahatsız etmez?

    Ben burada suçlu aramıyorum. Sadece yapılması gerekeni belirtiyorum, bu sorunların yeni olmadığını  sağır sultan bile  biliyor.. Bu güne kadar çözülemedi barı bundan sonra çözülsün istiyoruz bunu

    Siverek Diyarbakır kara yolu üzerinde bulunan çöp haberini yaptığım için birçok arkadaş bu haberden rahatsız oldu. “Neden şimdi yazdın, niye eskiden yazamıyordu?” sorularıyla muhatap oldum.

     Ben sadece el insaf diyorum, sadece bu konuda daha öncede haberler yaptığımı belirtmek istiyorum.

     Toplum olarak ihmal konusunda, büyük bir kesimimiz maalesef ihmalkârız. Birçoğunuz duyuyor ve görüyorsunuz hemen her gün özellikle akşam saatlerinde belediye hoparlöründen anons yapılıyor. ‘Dikkat… Dikkat üç yaşlarında bir kız çocuğu bulunmuştur sahiplerinin belediye zabıta müdürlüğüne gelmesi ilanen duyurulur.’ Kayıp olan bir çocuk uğruna belki yaşamımızı feda edeceğimiz, çocuğumuzun kayıp olduğunu ancak akşam sofrasında fark edebiliyoruz. Ne yazık ki kayıp bir eşya değil bir can!.

       Siverek devlet hastanesinin kayıtlarından ya da ilçe emniyet ve jandarma asayiş raporlarından öğrenebilirsiniz, her yaz onlarca çocuk yüksekten düşüp yaralanmakta maalesef bazıları yaşamını yitirmektedir. Bu satırları okuduğunuzda sesinizi duyar gibiyim: “Amma yaptın ha bu kazadır olur.” Olur, olmasına da her yaz yaklaşık 70 veya 80 çocuğun düşmesinin yaralanmasının nedeni kazada olsa, bir diğer adı ihmaldir.

         Siverek kentinin birçok mahallesinde bulunan DEDAŞ’ait elektrik trafoları, bu güne kadar birçok çocuğun yaralanmasına ve ölmesine neden oldu.

         Mahallelerde sokak başlarında kurulu bulunan, mahallenin elektrik akımını sağlayan binlerce volt enerji taşıyan bu trafoların üzerinde bulunan kilit kısmı, maalesef vatandaşlarımız tarafından kırılmaktadır. Mahallenin elektriği kesildiğinde her hangi bir vatandaş trafonun kilidini kırmakta bir sakınca görmemekte. Yıllardır kazalar ve ölümlere neden olan bu trafolar sağlıklı bir çözüm getirilemediği için Ramazan Bayramına bir gün kala bu trafolar bir çocuğumuzun ölümüne neden oldu. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun bunun adı kader mi, yoksa ihmal mi?

       Son günlerde Karayolları Bölge müdürlüğünce kentimiz Şanlıurfa karayolunun bir kısmı ile feribot karayolunda asfaltlama hizmeti yapıldı. Bu hizmetler güzeldir alkışlamak gerek, anca asfalt yaptığımız yollardaki mucurlar, ya iyi temizlenmemiş ya da hiç temizlenmemiş olacak ki birçok kazaların temizlenmeyen mucurlardan kaynaklandığı iddia ediliyor. Eğer iddia doğruysa yapılan hizmeti gölgeleyen yine ihmaldir.

        Yapılan bilimsel araştırmalar şu gerçeği gözler önüne seriyor: ‘İş ve ev kazalarının büyük bir bölümü nedeni ihmaldir’.

Bu güne kadar ihmal sonucu birçok insanımızın canı yandı. İnsanlarımız hizmetin en güzeline layıktır. Yazılarımızla kimseyi kırıp yermek amacında değiliz. Bu memleket bizim hepimiz sorumluyuz olup bitenden.

 Bunun için  eksiklikleri, en önemlisi ihmalkarlıkları  yazmamız kimseyi rahatsız etmesin..

          Kazasız, belasız günler ve daha duyarlı bir toplum  dileğiyle.. 

bu-olumler-kader-degil-dupeduz-ihmaldir

Next Post

Beş yıllık strateji ve kalkınma projesi son aşmaya geldi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçe belediyesi İlçenin ekonomik, kültürel ve sosyal anlamda kalkınmasını sağlayacak projelerini tamamını oluşturan strateji ve kalkınma programı çalışmalarının son aşamaya geldiği belirtildi.  İlçenin kaderini etkileyecek olan beş yıllık strateji ve kalkınma programı çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan belediye Başkanı ve aynı samanda strateji ve kalkınma başkanı olan Hasan Baydilli […]