BDP: Suç duyurusunda bulunacağız!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bulunan geçtiğimiz Pazar Günü İlk kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçiminde,  başka vatandaşların yerine oy kullanıldığını seçimlerde hile yapıldığının belirerek suç duyurusunda bulunacaklarını yaptıkları basın açıklamasıyla duyurdular.

 İlçenin Şair İbrahim Rafet Caddesi üzerinde bulunan Demokratik Bölgeler Partisi( DBP) ilçe başkanlığında bir araya gelen Siverek Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe Başkanı Mustafa Geyik ile Demokratik Bölgeler Partisi( DBP)  İbrahim Ayyıldız bir araya geldi Basın açıklamasını yapan Ayyıldız şöyle dedi: “10 ağustos 2014 seçimlerini geride bıraktık bu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, seçimlere katılma oranı yüzde 68 civarında, 119 bin seçmenden 81344 seçmen oy kullanmıştır, bunlardan 1126 sı geçersiz sayılmış yaklaşık 80 bin oy kabul edilmiş. 80 bin oyun dağılımı Recep Tayyip Erdoğan’a 52185, Selahattin Demirtaş’a 26895, Ekmeleddin İhsanoğlun’a 2260 oy çıkmıştır.

Şimdi bu oyların dağılımını ne kadar demokratik ve halkın iradesinin ne kadar yansıdığını birazda açıklamak için bir basın açıklaması gereğini duyduk.

Siverek’te genlikle geçmişten bugüne kadar bir gelenek haline gelmiş bir oy kullanma yöntemi var, bu oy kullanma genellikle şehir merkezinde değil de, köylerde gerçekleşmektedir. Köylerde yapılan oy yöntemleri seçmenin iradesi sandığa yansımamıştır, köylerde ki oylarda genlikle aşiret ağalarının ya da aşiret liderlerinin tercihlerine göre kullandırılmıştır.

Bu durum demokratik bir duruş değildir, seçmen iradesinin sandığa yansımamsı değildir, bu yüzden aşiret reisleri ya da toprak ağaları, ya da köyün ileri gelenleri ile bir durumdur. İlçemizde de genlikle sistemle hesabı olan, sistemden yaralanmak isteyen kesimler tercihlerini sürekli iktidardan yana kullanmışlardır, geçmişte olduğu gibi bugünde tercihlerini iktidardan tercihini yapmışlardır.

Geçen yerel seçimlerde yine aynı durumu yaşadık ve köylerde ful tulum oy dediğimiz, tulum şeklinde tek partiye oy çıkmıştır. Öyle ki seçmenin bu durumdan haberi bile yok, birkaç kişi sandık başına gidiyor ve tek başına oyları kullanıyorlar, öyle ki bazı köylerde tüm oyları bir kişi kullanıyor, yâda bazı köylerde her aile reisi ailenin oylarını kullanıyor, yani 30–40 kişilik seçmen pusulasını tek kişi kullanıyor. Oysa demokrasilerde, demokratik seçimlerde böyle bir yöntem yoktur, demokratik seçimlerde kişinin. Bireyin tercihi önemlidir. Birey kendisi hangi doğrultuda tercih yapacaksa kendisi karar verir, oysa ilçemizde durum böyle değildir ve bazı kişiler seçimlerin sonucunda “ halk tercihini yapmış ve tercihlere saygı duyulmalı” diyorlar, oysa bu halkın iradesi değildir, bu bazı bireylerin iradesidir, çok sayıda bireyin sandığa yansımasıdır.

Yani bizim tespitlerimize göre daha önceki yerel seçimlerde 90 civarı köyde tulum oy çıkmış, bu seçimde de 45 civarında sandıkta tulum oy çıkmıştır ve bunlarda da tek partiye oy çıkmıştır ve buda yaklaşık 8500 civarında oydur, 8500 oyu birkaç kişi kullanmıştır, bu tulum oy kullanılan köyleri tek tek tespit ettik ve biz bu uygulamalar adına Siverek cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız.

   Bu köylerde seçmen olup sandığa gitmeyen ama onlar adına oy kullanılmıştır, bunları da biz tespit ettik ve yakın bir zamanda suç duyurusunda bulunacağız. Önümüzde ki seçimlerde bir daha böyle olayların yaşanmaması için önleyenci olarak bu suç duyurusunu gerçekleştireceğiz.

Burada elbet bazı vatandaşlarımız zarar görecektir, ama gelecek seçimleri garantiye almak adına bunları da biz göze almak zorundayız. Daha öncede sandık görevlileri seçim kurulu tarafından uyarılmalarına rağmen, cezanın beş yıl olduğunu, görevden alınacağını duyurmalarına rağmen köyün ileri gelenlerin baskılarına dayanamamışlardır ve bunlar özerine ağır baskılar oluşturulmuş ve bu baskılar sonucu sandık başkanları ve sandık görevlileri seçimin gerekliklerini yerine getirememişlerdir, buda baskı sonucu olmuştur. Bu baskının kırılabilmesi için biz suç duyurumuzu yapmak zorundayız ve yapacağız.

Bazı köylerde tespitlerde bulunduk, örneğin bir köyde 331 seçmen var, biz 71 tanenin Marmaris’ te olduğunu tespit ettik, o köyde ancak 20–30 seçmen ya var ya da yok ama o oyların hemen hemen tamamı kullanılmış, halkımızın büyük bir kısmı tarım işçisidir ve bu mevsimde batıya çalışmak için gitmişlerdir bunlar köylerde olmamalarına rağmen bunların adına birileri oy kullanmıştır işte bunun önüne geçmek için tekrar söylüyorum biz suç duyurusunu yapacağız.

Bu cumhurbaşkanlığı seçiminin halkımıza hayırlı olmasını diliyorum ve umarız ki bundan sonraki seçimler daha demokratik ortamlarda gerçekleşir ve halkımız kendi iradesini kendisi sandığa yansıtır” dedi. (Haber: Lütfü Yalgı – Mevlüt Bayraktar)

 

bdp-suc-duyurusunda-bulunacagiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hırsız üzerindeki malzeme ve ruhsatsız silahla yakalandı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir evde hırsızlık yapıp kaçmaya çalışan şahıs polisin takibi sonucu yakalandı. Edinilen bilgilere göre ilçenin Kale Mahallesinde yaşayan M.K isimli şahısın evine hırsızlık amacıyla girip evde bulunan 3 cep telefon çaldığı iddia edilen M.A isimli şahıs evden çıkmaya çalışırken ev sahibinin hırsızı fark etmesiyle 155 polis imdat […]