Siverekli Genç Hukukçudan Cumhurbaşkanlığı Değerlendirmesi

Orhan Çelik (ocelik@sivereksonhaber.com)

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini geride bıraktığımız şu günlerde, maalesef ki yeni Cumhurbaşkanının göreve başlaması ile ilgili tartışmalar, muhalefet tarafından hız kesmeden devam etmektedir. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık sürecinde başbakanlığı bırakması gerektiği fikri ile başlayan tartışma bugün ise Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı seçilmesi ile başbakanlık makamını bırakması gerektiği düşüncesiyle devam etmekte hatta yaşanan bu son sürecin ‘Anayasa darbesi’ olarak nitelendirilmektedir. Oysaki kendi parti miraslarının darbe paraziti ile beslendiğini unutmakta olan muhalefet; kendi başarısızlıklarının kaynağını araştırıp, bedel ödeme yerine tanıdık bir huyları olan gündem değiştirme taktiği ile zaten bulanmış ve kaynamış olan sularını daha da bulandırmaya devam etmektedirler.

Yaşanan bu sürecin hukuki temellendirilmesi yorum ya da keyfilikten değil hukukun öngördüğü çerçevede gerçekleştirilmektedir:

1. Cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin sonuçları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından TBMM Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı makamına bildirilir, Resmi Gazete’de yayımlanır. Seçilen Cumhurbaşkanlığı adına, Yüksek Seçim Kurulu tarafından bir tutanak düzenlenir. (Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Md. 20)

2. Seçilen Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanak, TBMM Genel Kurulu’nda, Meclis Başkanı tarafından verilir ve aynı oturumda ant içme töreni yapılır. Bu oturum, eski Cumhurbaşkanı’nın görev süresinin dolduğu gün, makamın başka bir sebeple boşalması halinde ise seçim sonuçlarının kesinleşmesinden itibaren üç gün içinde gerçekleştirilir. (Md. 21)

3. Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer. (Anayasa Md.101/Son)

4. Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez. /Anayasa Md. 138)

5. Cumhurbaşkanlığı sıfatı seçimle değil, ant içmeyle başlar. (Yargıtay Ceza Genel Kurulu Kararı 2.4.1990)

Bu yönüyle aynı anda iki Cumhurbaşkanı olamayacağı için 28 Ağustostaki yemin töreniyle ilk kez halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı göreve başlayacaktır.

Hukuk devletinin gereklerinden ödün vermeyenler (!), bugün hukuk devletinin vazgeçilmezi olan anayasa ve kanunlardan bihaber siyaset yapmaktadırlar!

siverekli-genc-hukukcudan-cumhurbaskanligi-degerlendirmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hacıpınar çeşmesinde restorasyon başladı

Siverek ilçesi Hasan Çelebi mahallesinde bulunan Siverek ismiyle özdeşleşen Tarihi Hacıpınar Çeşmesi Siverek Belediyesi tarafından restore ediliyor. 1933 yılında Yapı Ustası Yane tarafından Selçuklu mimarisine uygun olarak yapılan Tarihi Hacıpınar Çeşmesi Siverek Belediyesi tarafından restore edilerek vatandaşların hizmetine sunulacağını belirten Belediye Başkanı Resul Yılmaz yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Kentimizin tarihini […]

Benzer Haberler