Güneydoğu “Boğaz Köprüsü”ne kavuşuyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin “Boğaz Köprüsü” olarak nitelendirilen Şanlıurfa-Adıyaman arasındaki Nissibi Köprüsü’nün yıl sonu hizmete açılması planlanıyor.

Atatürk Barajı’nda su toplanmaya başlanmasının ardından Kahta-Siverek-Diyarbakır karayolunda ulaşımı sağlayan mevcut köprü, su altında kaldı.

Yıllarca kısıtlı feribot seferleriyle ulaşımın sağlandığı bölgede, halkın talebi doğrultusunda yeni köprünün temeli 2012’de dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle atıldı. Köprüye ise bölgedeki eski bir yerleşim birimi olan “Nissibi” adı verildi.

Şanlıurfa’nın Siverek ve Adıyaman’ın Kahta ilçelerini birbirine bağlayacak köprü inşaatında sona yaklaşılıyor. Orta açıklığı 400 metre olarak planlanan köprünün büyük bölümü tamamlandı.

Nissibi, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin ardından Türkiye’nin en uzunu olma özelliğini taşıyor.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köprünün bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Kara yoluyla 170 kilometre olan mesafenin 30 kilometreye ineceğini belirten Küçük, köprü için yaklaşık 100 milyon lira harcanacağını ifade etti.

“DEVLETİMİZİN BÜYÜK ESERLERİNDEN BİRİDİR’

Köprünün bölge turizmi ve ekonomisine ciddi katkı sağlayacağına inandığını dile getiren Küçük, proje sayesinde Adıyaman, Kahta, Nemrut Dağı, Şanlıurfa ve Diyarbakır’daki tarihi eserlerin daha kolay ziyaret edilebileceğini vurguladı.

Nissibi Köprüsü’nü “muhteşem bir eser” şeklinde nitelendiren Küçük, şunları kaydetti:

“Bölge illeri arasında ticaret ve ekonomik hacim artacaktır. Şehirlerin ve bölgenin birbiriyle olan sosyal doku bütünleşmesi de daha hızlı olacaktır. Ama bundan daha önemlisi bölgedeki turizm hareketi artacaktır. Bu köprü devletimizin büyük eserlerinden biridir. Şu anda yüzde 87,5’i tamamlandı. Bunun anlamı da yıl sonuna köprümüzün açılacağıdır.” (Özel Haber – Şükrü Dolaş)

guneydogu-bogaz-koprusune-kavusuyor (1) guneydogu-bogaz-koprusune-kavusuyor (2) guneydogu-bogaz-koprusune-kavusuyor (3) guneydogu-bogaz-koprusune-kavusuyor (4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Lastiği patlayan TIR karşı şeride geçti

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde meydana gelen trafik kazasında lastiği patlayan TIR yoldan çıktı. TIR’ın sürücüsü yaralandı. Kaza, saat 13.00 sıralarında Siverek  Diyarbakır kara yolunda meydana geldi.  Edinilen bilgilere göre Diyarbakır istikametinden Şanlıurfa istikametine seyir halinde olan Mehmet Keskiner yönetiminde bulunan 70 FF 807 plakalı TIR Siverek Diyarbakır kara yolunun 12’inci kilometresi Aşlıca köyü […]