Yetiştirdikleri sebzeleri kendileri satıyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Karacadağ bölgesinde yaşayan birkaç yıl öncesine kadar tek tip klasik tarımla geçimini sağlayan bölge çiftçileri son dönemde modern tarıma geçti. Alternatif tarıma yönelen ve bostanlarda yetiştirdikleri kavun, karpuz, gibi meyvelerin yanı sıra domates, biber patlıcan gibi sebzeleri tarlasında üretip köylerinin yakınlarında ana yollarda açtıkları stantlarda ürettikleri sebze ve meyveleri kendileri satarak daha çok gelir elde ediyorlar.

Karahisar köyü yakınlarında kendi tarlasında ürettiği kavun karpuzları Diyarbakır Siverek karayolu üzerinde kurduğu standa satan Şeyhmus Yavuzgöl isimli çiftçi yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Karacadağ bölgesi taşlık bir alan olduğu için az sayıda ekile bilir arazi bulunuyor, babalarımız dedelerimiz bu az sayıda tarlalarda sadece yılda bir kez ekin elde edip yetiniyorlardı, son yıllarda bölgede modern çiftçiliğin gelişmesiyle birlikte biz gençler sulu tarıma geçip taşlık arazileri temizleyip daha çok arazide alternatif tarım ve bostancılık yaparak ekonomimizi düzeltip daha çok kazanmaya başladık, şimdi daha iyi bir şekilde yaşıyoruz daha güzel araçlarla modern tarım yapıyoruz”

Siverek Ziraat odası Başkanı Cuma Polatoğlu, son yıllarda bölgede modern tarım anlayışının geliştiğine dikkat çekerek devletin daha çok bölge çiftçisini desteklemesi gerektiğini söyledi. (Haber: Şükrü Dolaş)

yetistirdikleri-sebzeleri-kendileri-satiyor yetistirdikleri-sebzeleri-kendileri-satiyor (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hacı Ömer camisinde restorasyon

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Hasan çelebi Mahallesinde bulunan vatandaşlar tarafından Hacı Pınar cami olarak bilinen 1800 yıllarda yapıldığı tahmin edilen Hacı Ömer cami aslına uygun olarak restore edilemeye başlandı. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu yaptırılan cami adeta yeniden inşa edilecek. Restorasyon çalışmalarını sürdüren inşaat şirketi yetkililerin camide ki yenileme çalışmalarının aslına […]