Türksat 4A uydusu nasıl ayarlanır?

1

Türksat 4A yayına başladı. Mevcut ve yeni televizyon ve radyo yayınları 17 Eylül gecesi sabaha karşı yeni Türksat 4A uydusuna aktarıldı.

İŞTE ULUSAL KANALLARIN FREKANSLARI

Türksat 4A ile birlikte birçok kanalın frekansının değişmesi sebebiyle yayınları izleyebilmek için çanak anten ayarı değiştirilmeden uydu alıcılarında ayarlama yapılması gerekiyor. Türksat Güncelleme sisteminin avantajı, TV frekans bilgilerini bilmenize ve her bir TV kanalına ait frekans bilgilerini uydu alıcınıza tek tek girmenize gerek olmamasıdır.

İŞTE ADIM ADIM UYDU AYARI

Türksat otomatik arama frekansını uydu alıcısına girip, şebeke arama (Network Search) açık seçilerek, kanal arama (Manual Search) yaptırılması güncel kanal listesinin uydu alıcınıza yüklenmesi için yeterlidir. Ancak herhangi bir olumsuzluk durumunda kanalları manuel olarak ekleyebilmeniz için Türksat 4a kanal listesinin tamamını aşağıda belirttik.

Kullanıcıların ayarlamalı Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyeceği, yüksek çözünürlüklü HD (High-Definition) yayınların ancak uygun cihazlarla mümkün olabilecek.
Türksat 4A otomatik arama frekansı bilgileri aşağıdaki gibidir ;

Frekans : 11844 MHz

Polarizasyon : Dikey – V – (Vertical)

Sembol oranı (Symbol Rate) : 2222 Ksymb FEC: 3/4

Frekans : 11747 MHz

Polarizasyon : Yatay -H – (Horizontal)

Sembol oranı (Symbol Rate) : 27500 Ksymb FEC: 5/6

Türksat 4A haberleşme uydusu, 42 derece Doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A uyduları ile birlikte) hizmet verecek. Turksat uydusu üzerinden bir bölümü HD çözünürlüklü yeni yayınlar da devreye girecek.

turksat-4a-uydusu-nasil-ayarlanir

One thought on “Türksat 4A uydusu nasıl ayarlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yeni cezaevi yolunda asfaltlama çalışması

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Gözeli mahallesinde yeni yapılan ve ilçe merkezine 5 kilometre uzakta bulunan yeni ceza evinin yolu Büyükşehir belediyesince asfaltlanmaya başlandı. Yaklaşık on beş günden beridir yolda stabilize ve sıkıştırma çalışmasının devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Nuri Kapanoğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Büyükşehir belediyesi olarak yolda sıkıştırma çalışmalarımızın […]