Siverek’te pamuk hasadı başladı

Şanlıurfa’nın tarım ve hayvancılık alanında gelişmiş ilçelerinden biri olan Siverek ilçesinde yılın ilk pamuk hasadına başlandı.

Pamuk üreticileri çiftçiler fiyat düşüklüğünden ve işçi sıkıntısından yakınırken, pamuk toplamaya giden gündelik işçiler ise ücretlerin düşüklüğünden yakınıyor.

Siverek Ziraat Odası Başkanı Cuma Polatoğlu ilçede bu yıl yaklaşık 250 bin dönümlük alanda pamuk ekiminin gerçekleştiğini söyledi.

Polatoğlu, ilçede pamuk hasadına başlandığını belirterek şunları kaydetti:

“Pamukta resmi fiyat birimi olmadığı için şu anda çiftçilerimiz pamuğun kilosunu 1 TL 200 kuruş veya 1TL 250 kuruştan tüccara satmak zorunda kalıyorlar. Birçok çiftçimiz borçlu olduğu için pamuklarını hemen satıp o borçları ödemek zorundalar. Bu satış fiyatlarıyla pamuk masrafını çıkarmıyor. Çiftçilerimiz pamuğunu sade toplamasına kilo başına 400 kuruş ödüyor, durum böyle olursa önümüzde ki yıl hiçbir çiftçimiz pamuk ekmez”  

Pamuk hasadının başlamasıyla çocuklarıyla birlikte günlük gidiş geliş sistemiyle pamuk toplamaya geldiklerini belirten Gürsel Kanbalı (40 ) ücretlerin düşüklüğünden yakınırken, pamuk üreticileri ise tarım işçilerinin büyük bir kesimin il dışına çıktıkları için ilçe genelinde işçi sıkıntısından yakındılar. (Haber: Nazlı Nomer)

siverekte-pamuk-hasadi-basladi siverekte-pamuk-hasadi-basladi (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ördek köyü yolu asfaltlandı

Siverek Kaymakamı Hamza Erkal, Köyler Hizmet Götürme Birliği tarafından daha önce ihalesi yapılan yapımına başlanılan Ördek köyü yol asfaltla çalışmaları ile köyde bu yıl yapılan ilk ve ortaokulunda incelemelerde bulundu. Kaymakam Erkal daha sonra ilçe merkezine gelerek 23 Eylül’de hizmete açılacak olan Sosyal Hizmetler merkezi ile Zübeyde Hanım Kız Meslek […]