Bende üniversiteli olmak istiyorum!

Yüreğinde eğitimini sürdürme arzusu olan her Siverekli gencin hayali üniversiteli olmaktır. Kiminin parası var hevesi yok, kiminin hevesi çok ancak parası olmadığı için üniversiteli olamıyor.

     Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri de, anaokulundan üniversiteye kadar parasız eğitim ve eğitimde fırsat eşitliğidir. Bu fırsat eşitliği olmadığı için üniversite hayalini tıpkı kavuşulmayan bir sevgili misali yüreğine gömen yoksul gençlerinin bu üniversite özlemi ancak ölünce biter.

       Eğitimde fırsat eşitliği bulamayan idealist yoksul aile çocukların eğitim yaşamları hep yarım yamalak devam etmiştir. Yoksul ırgat çorcuklarını, arkadaşları okul sıralarında eğitimlerine devam ederken onlar ya pamuk tarlasındalar, ya da fındık bahçelerinde. Bu idealist ve çalışkan çocuklar üniversiteyi kazandıklarında kayıt yaptırmak için yatak döşek satanlardan olduğu gibi tıp fakültesinde olup ırgat ailesiyle pamuk tarlasında olan emekçi çocuklarının varlığı eğitimde fırsat eşitliğinin fotoğrafıdır.      

       Yaşadığım Siverek’te eğitim alanında yaşanan fırsatsızlıkların fotoğrafını çoğaltabilirim. Eğitimdeki eşitsizlik yarasını deşmemek adına şimdilik bu örneklerle yetinelim.

         Bereket versin duyarlı idarecilerimiz sayesinde eğitim alanında yaşanan ve toplumsal bir yara olan fırsat eşitsizliğinin acısını en aza indirip, kanayan bu toplumsal yarayı pansuman etme çabaları var.

      Siverek Kaymakamı Sayın Hamza Erkal, bu konuda duyarlılık gösterip geçen yıl SODES kapsamında “Bende üniversiteli olmak istiyorum” projesi kapsamında Siverek’te bulunan dershane ücreti verecek, ekonomik gücü olmayan öğrencilerimizi üniversiteye hazırlamak için ücretsiz bir dershaneyi hizmete açtı. Bu dershaneye devam eden 550 Siverekli gençten 350 gencimiz üniversite ve meslek yüksek okullarına yerleşme imkânı buldu. Üniversite kazanan gençlerimiz arasında ezacılık, inşaat mühendisliği, mimarlık kazanan çocuklarımızın bulunması beni mutlu etti.

        Eğitimde fırsat eşitliğini oluşturmayanlar maalesef bu yıl kaynak ayırmadıkları için dershaneyi açamayacakları duyumu üzerine, geçen yıl bu dershaneye gidip kazanan çocuklarımız yüreklerinde ki okuma aşkından diğer kardeşlerinin mahrum kalmamaları için geçen yılın kitaplarını getirip bağışlamak istemişler. Bu çocuklardan bazıları geçen yıl ki dershane hocalarına şunu demişler; “Hocam biz ailelerimizden 100 TL alalım dershanenin masrafını verirsiniz” 

          Bu yıl dershane projesini onaylamayan, bunun için param yok diyen SODES yetkililerinin düşünmesi lazım.

          Eğitimde fırsat eşitliği oluşturamayan hükümetin işsizlik fonu kasasında milyarlar birikmiş, bu fondan faydalanan insan sayısı az olunca bu para o fonda uykuya daldırılmış. Çocuklarımızın aydınlık yarınları için, üniversite eğitimleri için çalışan emekçilerin boğazından kesilen bu paranın eğitim için neden kullanılmadığına bir anlam veremiyorum.

       Bu yıl dershaneye gidemeyen yüzlerce yoksul öğrencinin talebi değişmiyor, onlarda geçen yıl bende üniversiteli olmak istiyorum diyen kardeşleri gibi devletin onlara bir imkân sağlamasını bekliyorlar.

       Konuyu ilçe kaymakamımıza ilettim. İlçe kaymakamımız bu yıl dershaneyi yine faaliyete geçireceğini, bunun için kaynak arayışında olacağını, ekonomik yetersizlik içinde olan öğrencilerin geçen yıl faaliyet gösteren dershane binasına gidip kayıtlarını yapmaların söyleyince mutlu oldum.

       Bu yıl bu işi nasıl yapacaklarını, SODES’in yanaşmadığı dershane için parasal kaynağın nereden bulunacağını merak edip Kaymakam beye sorunca şunu dedi; “Bulmaya çalışacağım,  gerekirse maaşımı da üstüne katıp, çocuklarımızı üniversite hazırlayacak o dershaneyi açacağız..”

 Tüm sorunların eğitimle çözüleceğine inanan insanların eğitim için gösterdiği çabalarını saygıyla selamlıyorum.

     Ne mutlu çabasıyla insanı aydınlık yarınlara taşıyan yöneticilerimize…

bende-universiteli-olmak-istiyorum

Next Post

Siverek’te eğitimli insan sayısı artıyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde son yıllarda eğitime ilgi her geçen gün artıyor.    Siverek ilçe kaymakamlığı ilçede okullaşma oranının yükseltilmesi okullaşma oranında  % 100 seviyesine çıkarılması amacıyla ilçede okullaşma çalışmaları çeşitli alanlarda devam ediyor.    İlçe Kaymakamı Hamza Erkal konuyla ilgili muhabirimize yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Merkez ve kırsal alanda öğretmenlerimiz […]