Kur’an Kursu öğrencilerine aile eğitimi

Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü bünyesinde eğitimci, sosyolog ve psikologtan oluşan bir uzman grup çok özel bir projeyi hayata geçiriyor.

Şanlıurfa’da kadın ve kız çocukları eğitimi programı çerçevesinde, aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü ile Karaköprü ilçe müftülüğü, ortak bir çalışmaya imza atarak, Kız Kur’an Kurslarındaki kız çocuklarına dönük, “aile içi iletişim”, “Evlilik öncesi eğitim”, “Pozitif insan modeli”, “birlikte yaşama sanatı” ve “iç konuşmalarımız” konu başlıklarından oluşan bir dizi eğitim programı gerçekleştirdi.

İl Müdürü Murat Demirkol, aile eğitim programı çerçevesindeki proje ile ilgili olarak; “Bu programla amacımız, toplumumuzdaki kadın ve kız çocuklarıyla ilgili meydana gelen problemlere, henüz probleme dönüşmeden koruyucu tedbirleri arttırmak, farkındalık oluşturmak ve bilinç uyanımı sağlamaktır.” dedi.

Karaköprü İlçe Müftüsü Ahmet Altıok, eğitim programı ile ilgili olarak, “Kur’an Kursu eğitmenleri ve öğrencilerimizin sürekli bir gelişme içerisinde olması lazımdır. Biz de bu çerçevede Kurslarda verilen dini bilgilerin yanında, bir de sosyal hayata dair diğer kurumlarımızdaki uzmanların eğitimlerine başvuruyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki uzman ekibimiz, Kur’an Kursu eğitmen ve öğrencileriyle bir araya gelerek, uzman bilgisi almış olmaktadırlar. Bu aynı zamanda öğrencilerimizin kendilerini yenileme programıdır. Bu yönüyle, bu programlar Kur’an Kurslarımızı, hem dini bilgiler alan hem de pozitif bilimlerle teçhiz edilen birer eğitim kurumuna dönüştürmüş olacaktır.” dedi.

Program koordinatörü, eğitimci Yasemin Yaşar ise programın amacına dönük şunları söyledi; “Bölgemizde kadın ve kız çocukları ile ilgili pek çok olumsuz vakıalara rastlanmaktadır. İşte bu vakıaları ortadan kaldırmanın ve azaltmanın yolu, eğitimdir. Biz de bu amaçla bir uzman ekip oluşturup, kadın ve kız çocuklarının karşılaştıkları en dikkat çekici problemleri tespit edip, yerinde çalışmalar ve gözlemler yapıp, çözümler bulmak öncelikli hedefimiz olmuştur. Proje içerisinde Kur’an Kursları öğrencilerinin öncelikli düşünülmesi, bu eğitim mekanlarının halkla daha yakın olması ve kadın ve kız çocuklarının rahatlıkla bu mekanlara ulaşabilmeleri ve bakanlık olarak bizim de onlara ulaşabildiğimizdir.”

Eğitimci Yaşar, il müdürlüğü ile müftülük ortak çalışmasının gerekçesini ise şu şekilde açıkladı; “Kur’an Kursları birer dini eğitim kurumlarıdır. Bu Kurslardaki kız çocukları hayata, evliliğe, kendi iç dünyalarındaki problemleri çözmeye ve aile içi iletişimi geliştirmeye dair pek çok uzman bilgisine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu Kur’slardaki vatandaşlarımız, dini eğitimle birlikte; aile içi iletişim, evlilik öncesi eğitim, insan nasıl pozitif olur, birlikte yaşamada eksikliklerimiz nelerdir, iç konuşmalarımız ne kadar sağlıklıdır gibi uzman konularıyla da muhatap olmuş olacaklardır. Bu program aynı zamanda kadın ve kız çocuklarının yaşam kalitelerini arttırmak, aile içi problemleri çözmede gençlerin inisiyatif almalarını sağlamak, kendi iç zenginliklerini keşfetmek, bireysel, ailevi ve toplumsal iletişim kurallarını öğrenmek ve uygulamak gibi çok hedefli bir aile eğitim programı (AEP) olacaktır.”

Eğitimci, psikolog ve sosyologdan oluşan Aile Eğitim Programı (AEP) eğitimcileri, ileri hedef olarak, bu eğitimleri ileri ki aşamasında da şehirdeki bütün kadın ve kız çocuklarına ulaşacak adımları atmayı planlamaktadırlar.

kuran-kursu-ogrencilerine-aile-egitimi kuran-kursu-ogrencilerine-aile-egitimi (1)

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Başkan Yılmaz, Pazar kahvaltılarında halkla buluşacak

Yıllardır vatandaşların beklentisi olan, halkla seçilenlerin bir arada olup kentlerinin sorunlarını konuşmaları, dertleşmeleri, hemşerilik hukukunu geliştirmeleri ve bir arada olma halkı yönetime ortak etme eylemi nihayet gerçekleşiyor. Siverek Belediyesi Sosyal ve Kültür İşler Müdürlüğünün organizasyonuyla Belediye Başkanımız Avukat Resul Yılmaz, her ayın ilk Pazar günü ayda bir kez halkla kahvaltılarında […]