Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
Kermes geliriyle Afrika’da su kuyusu açtırdılar
a aa
Tarih : 08 Şubat 2019 14:05

Kermes geliriyle Afrika’da su kuyusu açtırdılar

Kermes geliriyle Afrika’da su kuyusu açtırdılar
Kermes geliriyle Afrika’da su kuyusu açtırdılar
reklam

Özel Haber: Cuma Sarı – Yusuf Eyyüp Sarı – Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki imam hatip lisesi öğrencilerince açılan kermesten elde ettikleri gelir sayesinde Afrika’da su kuyusu açıldı.

Yusuf Sami Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, geçen yıl düzenledikleri 3 günlük kermesten elde ettikleri gelirle su kuyusu açtırmak için İHH İnsani Yardım Vakfı başvurdu. 

Öğrencilerin okul bahçesinde düzenlediği kermes

Mali’deki Sikasso şehrine bağlı 140 ailenin yaşadığı ve en yakın su kuyusunun 12 kilometre uzaklıkta olduğu Bablena köyünde yapılan saha çalışmasının ardından kuyu açma çalışmasına başlandı. Sondajın tamamlanmasıyla köy halkına yetecek seviyedeki kaynak suyuna ulaşıldı. 

Afrika’daki su kuyusu açılarak hizmete sunuldu

Köy halkı ve İHH Afrika yetkililerinin katılımıyla düzenlenen törenle kuyunun açılışı yapılarak hizmete sunuldu. 

Yusuf Sami Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mustafa Karael, kermesin öğretmen, öğrenci ve velilerce düzenlendiğini belirterek, “Kermesten elde gelirlerle Afrika ülkesi Mali’deki bir köyde kuyu açıldı. Bu köy 130 kilometre şehir merkezinde uzak ve en yakın su kaynağına ise 12 kilometre uzaklıkta olan bir yer. Gayretlerin sonunda orada bir su kuyusu açıldı. Oradaki insanlar temiz ve sağlıklı suya kavuştu. Vesile olan herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

Okul Müdürü Mustafa Karael

11. sınıf öğrencisi Esra Koyu ise, Afrika’daki su sorununun üzücü olduğunu dile getirerek, “Arkadaşlarımız ile bu konuda ne yapabiliriz diye düşündük. Çünkü Afrika’da suya muhtaç insanlar var ki susuzluktan ölenler var. Biz burada rahatken orada su sıkıntısı çekilmesine gönlümüz razı olmadı. Yaptığımız kermesin ardından su kuyusu açılmış, çok sevindik.” dedi. 

Esra Koyu – Öğrenci

Kübra Karaburç da kermesin tek amacının su kuyusu açtırmak için yapıldığını vurgulayarak, “Oradaki koşullar çok zor ki biz burada bir gün susuz kalınca çok zorlanıyoruz. Öğretmenlerimizin de desteğiyle okuldaki tüm arkadaşlarımız kermese yiyecek ve içecek getirdi. Halkta buna dahil oldu ve iyi bir gelir elde edip Afrika’da su kuyusu açtırdık.” ifadelerini kullandı.

Kübra Karaburç – Öğrenci

11. sınıf öğrencisi Berfin Kırtı ise düzenledikleri kermese sarma getirdiğini belirterek, şunları söyledi: “Oruç ayında susadığımızda susuzluğun ne kadar zor olduğunu anladık ve bir kermes düzenledik. 3 gün süren kermesten elde ettiğimiz geliri Afrika’ya gönderdik. Gelen videoları izleyince çok duygulandık.”

Berfin Kırtı – Öğrenci

Afrika’da açılış yapılan kuyu sırasında konuşan bir yetkili, duyarlı öğrencilere teşekkür etti. Köyde yaklaşık 800 kişinin olduğunu söyleyen yetkili, şunları söyledi: “Allah bu hayra vesile olanlardan razı olsun.”

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Üniversiteli öğrenciler hasta çocuklara moral oldu

   Üniversiteli öğrenciler hasta çocuklar...

   Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir grup üniversiteli öğrenci, devlet hastanesinde yatan hasta çocuklara moral verdi. Ülkenin farklı üniversitelerinde eğitim gören bir grup Siverekli öğrencinin kurduğu...

  • Sağlık personelinin anlatımı kırdı geçirdi

   Sağlık personelinin anlatımı kırdı geç...

   Şanlıurfa'da sağlık personeli olduğu düşünülen bir kişinin eski aile yapısını anlatması çevredekileri kırdı geçirdi. Şanlıurfa'da çekilen videoda bölgede eski aile yapısı ile yeni neslin aile yapısını...

  • 50 kişiden yardım istedi, 2’si yardımcı oldu!

   50 kişiden yardım istedi, 2’si y...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde sosyal deney amacıyla çekilen videoya yansıyanlar, 'insanlık ölmüş' dedirtti. Diyarbakır - Şanlıurfa karayolu Mehmetçik Kavşağında sosyal deney videosu çekmek amacıyla...

  • Karacadağ’a yılın ilk karı düştü

   Karacadağ’a yılın ilk karı düştü

   Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tek kayak merkezine ev sahipliği yapan Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki Karadağ'a yılın ilk karı düştü. İlçeye 45 kilometre mesafedeki bin 919 rakımlı Karacadağ'ın...

  • Buzağıyı otomobille eve götürdü

   Buzağıyı otomobille eve götürdü

   Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, seyir halindeki bir otomobilin arka koltuklarında buzağının taşındığını görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Siverek - Çermik karayolunda seyir halindeki otomobilin arka...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR