reklam
Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
reklam
» 
‘Ağlayan gelin’ üreticileri pazar sıkıntısı yaşıyor
a aa
Tarih : 06 Nisan 2018 14:17

‘Ağlayan gelin’ üreticileri pazar sıkıntısı yaşıyor

'Ağlayan gelin' üreticileri pazar sıkıntısı yaşıyor
‘Ağlayan gelin’ üreticileri pazar sıkıntısı yaşıyor
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yetiştirilen ve halk arasında “ağlayan gelin” olarak adlandırılan ters lale üreticileri pazar sıkıntısı yaşıyor.

Doğu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bazı kesimlerinde doğal olarak yetişen ters laleler, Siverek ilçesinin bin 919 rakımlı Karacadağ bölgesinde çiftçiler tarafından üretiliyor.

Her yıl şubat sonu ile mart ayı başında çiçek açmasıyla hasat dönemi başlayan ters laleler, süs bitkisi ve ilaç sanayisinde kullanılıyor.

Üreticiler, yağışın yetersizliği ve havanın yeteri kadar soğumaması nedeniyle bu yıl beklenen verimi almamasının yanı sıra pazar sıkıntısı çekiyor.

Siverek Doğal Çiçek Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Kıran, Karacadağ bölgesinde üç tür ters lalenin üretildiğini söyledi.

Yaklaşık 20 yıl önce 34 üreticiyle birlik kurulduğunu belirten Kıran, 2008 yılında 500 dekar alanın üzerinde ciddi bir üretim yapmaya başladıklarını ifade etti.

Kıran, ürünlerini aracı şirketler aracılığıyla başta Hollanda olmak üzere yurt dışına gönderdiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“2008-2012 yıllarında 500 dekarda 50’den fazla üreticiyle üretim yaptık. Hasat dönemlerinde her yıl 500 bin lale soğanı sattık. O yıllarda bir adet lale soğanı yaklaşık 2 liraydı. Bu fiyatlar üreticiyi ciddi anlamda memnun ediyordu. Ters lale, tarım ürünlerine alternatif olacak bir ürün olmuştu. Son beş yılda maalesef talepler azaldı. Hollanda şu an buralardan lale talebinde bulunmuyor. Türkiye içinde de peyzaj anlamında lale talebi olmayınca üreticiler üretimi azaltmaya başladı.”

-Ürünler tarlada kaldı

Siverek Doğal Çiçek Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Kıran

Bölgede 500 dekar alanda yaklaşık bir milyon lale üretimi yapıldığını aktaran Kıran, “Her yıl bol yağış ve yağan kar sayesinde bu endemik türün ciddi üretimi söz konusuydu çünkü ters lale dediğimiz tür diğer köklü bitkilerden farklı olarak ilk günlerinde serin bir havaya ve yağışa ihtiyaç duyar. Bölgede yeterli seviyede kar ve yağmur yağışının olmaması nedeniyle verim beklentimizin altında kaldı hatta birçok üreticimiz olumsuz geçen hava koşulları nedeniyle ürünleri tarlada bıraktı.” dedi.

Üretici Mehmet Kıran da bölgede mevsimin geçen yıllara nazaran çok kurak geçtiğini belirtti.

Yaklaşık 30 dönüm alanda ters lale ekimi yaptığını anlatan Kıran, “Zaten pazar sıkıntısı yaşayan üretici, bu sene de hava koşullarına takıldı. Soğanlı bitkiler, serin hatta soğuk havayı ve nemli toprağı sever. Bu yıl Karacadağ bölgesinde beklenen ve istenen yağış olmayınca haliyle ürün de etkilendi.” ifadelerini kullandı.

“Üretimin devamı için destek bekliyoruz”

Bölgede 15 yıldır ters lale yetiştiriciliği yapan Hakan Kıran ise üreticilere eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.

Kaliteli ve bilinçli üretim için destek beklediklerini dile getiren Kıran, “Soğanlı tohumlarımızın tamamını Avrupa ülkeleri aldı. Geçmiş dönemlerde buraya ilaç için gelip toplanıyordu ama biz neden toplandığını o dönemlerde bilmiyorduk. Tohumlarımız kaçak yollarla yurt dışına götürülüyordu. Biz bunların değerini anladığımız da onlar kendileri için yeterli derecede tohumu aldılar. Biz ise daha sonra öğrendik ki lalelerimizden ilaç sanayisinde faydalanıyorlarmış.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Meslek Yüksekokulu’nda mezuniyet sevinci

   Meslek Yüksekokulu’nda mezuniyet...

   Harran Üniversitesi (HRÜ) Siverek Meslek Yüksekokulu öğrencileri için mezuniyet töreni düzenlendi. Eyyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulmasının ardından...

  • Kuyuya düşen eşeği çıkarmaya çalıştılar

   Kuyuya düşen eşeği çıkarmaya çalıştıla...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde kuyuya düşen eşek vatandaşların bir saatlik uğraşısının ardından çıkarıldı. İlçeye 30 kilometre uzaklıkta bulunan Yumurtepe mahallesinde tarlada dolaşan eşek kuyuya...

  • Dolu tarım arazileri vurdu

   Dolu tarım arazileri vurdu

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi kırsalında etkili olan dolu yağışı tarım arazilerini vurdu. Siverek kırsalında etkili olan yağış yerini doluya bıraktı. Şiddetlenen dolu yağışı ilçe kırsalında tarım arazilerini...

  • Çobanların futbol aşkı engel tanımıyor

   Çobanların futbol aşkı engel tanımıyor

   [Özel Haber - Cuma Sarı - Fikret Uğurlu - Lütfü Yalgı] Şanlıurfa ile Diyarbakır arasındaki Karacadağ bölgesi kırsalında bazı gençler, futbol maçı için haftanın bazı günleri yaklaşık 5 kilometrelik yolu eşek...

  • Devlet hastanesinde gece yarısına kadar poliklinik hizmeti

   Devlet hastanesinde gece yarısına kada...

   Siverek Devlet Hastanesi'nde mesai saatleri dışında başvuran hastalar için gece 22.00'ye kadar mesai dışı poliklinik uygulaması hayata geçirildi. Sağlık hizmetlerinin ihtiyaçlar doğrultusunda daha etkin,...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.