Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
Akıllı telefonlar fotoğraf sanatını nasıl etkiledi?
a aa
Tarih : 04 Aralık 2017 17:23

Akıllı telefonlar fotoğraf sanatını nasıl etkiledi?

Akıllı telefonlar fotoğraf sanatını nasıl etkiledi?
Akıllı telefonlar fotoğraf sanatını nasıl etkiledi?
reklam

Artık akıllı telefonlar bir iletişim aracı olmaktan öteye giderek son dönemlerde neredeyse fotoğraf makineleriyle eşdeğer fotoğraflar çekmeye başladı. Gelişen bu teknolojinin fotoğraf sanatına etkilerinin ne olduğunu fotoğrafçılık alanında duayen olan isimlerle bu haberde değerlendirdik.

Son zamanlarda fotoğraf makineleri yerini akıllı telefonlara mı bırakıyor sorusu birçok kişinin dilinde. Bazı kişiler Iphone model telefonların fotoğraf makineleri gibi fotoğraf çektiğini söylese de fotoğraf sanatçıları bu konuda hemfikir değil. Geçtiğimiz günlerde Nikon firmasının Çin’de bulunan fabrikasını akıllı telefonlarla rekabet edemediği gerekçesiyle kapatması da akıllara fotoğraf makineleri tarih mi oluyor sorusunu getirdi…

Diyarbakır Fotono21 Fotoğraf Derneği Başkanı Mehmet Kılıçoğlu akıllı telefonların artık sadece sesli iletişim sağlayıcılığından çıktığını söyleyerek, “Akıllı telefonlar barındırdıkları uygulamalar ile neredeyse hayatımızın tüm alanlarına girmiş durumda. Telefonların nitelikli özellikleri, kuralları değiştirirken, gelişmiş kamera özellikleri de hızla yaygınlaşan sosyal ağlar ile daha önemli olmaya başladı. Bunun farkında olan üreticiler hedef kitlelere ulaşmak için telefonun kamera modellerini yükseltmeye ve reklamlarda buna daha çok vurgu yapmaya başladı” dedi.

Diyarbakır Fotono21 Fotoğraf Derneği Başkanı Mehmet Kılıçoğlu

Yılın kelimesi: ‘Selfie’

Kılıçoğlu sözlerini, “Oxford Üniversitesinin yılın kelimesi olarak ‘Selfie’yi seçmesi, öz çekimlerde fotoğrafın durağanlıktan kurtularak dinamizm kazanması, cep telefonlarının sadece arka kameralarının değil ön kameralarının da daha gelişmiş teknoloji ile donatılmasını sağladı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken cazip fiyatlar ya da kampanyalar ile kolaylıkla akıllı telefon alınabilmesi ‘Mobil Fotoğrafçılık’ dönemini başlattı. Akıllı telefonların profesyonel fotoğrafçılıkta kullanılan gelişmiş sensörleri telefona harici olarak bağlayarak kullanmaya başlaması ile Dünya’daki fotoğrafçılıkta değişmeye ve yenilenmeye başladı. Nikon firmasının Çin’deki bir fabrikasını akıllı telefonlar ile rekabet edemediğinden dolayı kapattığını duyurması da bu etkinin ne kadar büyük olduğunu göstermekte. Teknolojideki gelişmeler ve son kullanıcıların deneyimlerinin her gün biraz daha artması cep telefonları ile gayet başarılı fotoğrafların çekilmesi akıllı telefonların fotoğraf sanatına olumlu katkılar yapacağını gösteriyor” şeklinde sonlandırdı.

7 yıldır fotoğraf sanatıyla uğraşan Siverek Fotoğraf Sanatçıları Derneğinde fotoğraf eğitmenliği yapan Hüseyin Teceren, “Fotoğrafı çeken fotoğrafçıdır, makine sadece kaydeder” sözüne dayanarak, “Gelişen teknoloji aslında sanatın kalitesinden çok fotoğrafın dijital kalitesine katkı sunmaktadır” dedi.

Siverek Fotoğraf Sanatçıları Derneği Fotoğraf Eğitmeni Hüseyin Teceren

Akıllı telefon kameraları gün geçtikçe gelişse de fotoğraf makinesinin yerini almayacağını öne süren Teceren, şunları söyledi: “Akıllı telefonların kameraları ise kendi içinde sürekli gelişse de mercek ve sensor boyutları, diyafram, enstantane, İSO gibi ayarlamalardaki kısıtlılık vb. gibi faktörlerden dolayı bir D-slr fotoğraf makinesinin bize sunduğu imkanları vermesi çok mümkün değil. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) onaylı yarışmalarda cep telefonu ile çekilmiş fotoğrafların kabul edilmemesi de aslında duruma olan bakış açısını biraz açıklıyor. Akıllı telefonlar fotoğraf sanatının üretilmesine çok katkı sunmasa da; üretilen sanatın sosyal ortamda paylaşılması noktasında pratiklik sunmuştur.”

Anadolu Selçuklu Fotoğraf Derneği Başkanı Mustafa Binol, “Güzel fotoğrafla sanat eseri fotoğraf arasında belirlenmesi gereken ciddi bir değer farkı vardır. İnsanlar arasında fotoğraf çekmeyi veya fotoğraf izlemeyi sevenleri farklı pencereden değerlendirilmeli. Fotoğrafın ilk icadından beri makine ve teknoloji her daim ilerlemiş karanlık kutunun gelişme süreci ile günümüz fotoğrafçılığına yeni bir alan daha kazandırılmıştır. Fotoğraf makinesi haricinde fotoğraf çekmeye yarayan telefon ve bu nitelikteki tüm teknoloji ürünleri hayatımıza yeni bir yaşam biçimi getirmiştir. Bu gelişmeler neticesinde günümüzde insanların en kolay ulaşabildikleri şey ise dünyanın öbür ucundan paylaşılmış öz çekim, anı, haber, belge hatta sanat eserini izleyip beğenebilmesi ilham alması haberdar olmasıdır” dedi.

Cep telefonlarının günlük hayatın bir parçası haline geldiğini dile getiren Binol, “Cep telefonları artık iyice kompakt makineler ile yarışır hale gelmesi ve hayatımıza hızlıca tutunma sebebi ise ulaşılabilirliğidir. İlk başlarda hantal bir yapıya sahip sadece konuşmaya ve mesajlaşmaya yarayan telefonlar artık yaptığı birçok işlem ile vazgeçilmezimiz olmuşlardır. Boyutları, ağırlıkları, taşınabilirlik ve paylaşım sürecinin hızlanması cep telefonu fotoğrafçılığının gelişip büyümesini sağladı. Hatta cep telefonu fotoğrafçılığı adı altında yeni bir oluşum var ve küçümsenemez boyutta. Belki de bu alanda en etkin isimlerin başında Magnum’un Yunan fotoğrafçısı Nikos Economopoulos‘un bulunduğunu söylemekte yarar var. Bir eğitim gerektirmeyen bu tarz; teknoloji dünyasının konulara çözüm üretmedeki azmi ile çekilen bir fotoğrafı telefonda bilgisayar ortamında düzenlenmiş gibi güzel bir çok efekt ve uygulama ile sunuma hazır hale getirebiliyoruz. Tüm olumlu yönleri ile ele aldığımızda fevkalade bir kolaylık olan cep telefonundan fotoğraf çekmek kolay ama iyi bir fotoğrafçı olabilmek öyle kolayda değildir. Fotoğrafa baktığınızda netlik, renk kontrastı veya tonlamalar, ışık ve karanlık alan ilişkisi varsa bu kullandığımız ekipmanın bize faydası teknolojinin katkısıdır” diye konuştu.

-“Asıl mesele eserin ne ile bezendiğidir”

Henri Cartier Bresson’un sözlerinden alıntı yaparak kaliteli fotoğraf çekebilmenin önemine değinen Mustafa Binol, “Fotoğrafçılığın en önemli sözlerinden biri olan Henri Cartier Bresson’un dediği gibi, “Fotoğraf çekmek, insanın aklını, gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir.” Bu sözün bize hatırlattığı ise ışık geçiren bir delik ve bu ışığı toplayan düzlem ne olursa olsun doğru verileri bize ulaştırabiliyorsa gerisi önemli değildir. Önemli olan izleyicilere neler anlatabildiğimizdir” ifadesini kullandı.

Anadolu Selçuklu Fotoğraf Derneği Başkanı Mustafa Binol

Güzel bir fotoğrafın sanat eseri sayılamayacağını belirten Binol, sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Bir görselin güzelliği onu sadece izleyicinin duyduğu haz ile ölçülebildiğinden göreceli bir kavramdır ve sadece güzeldir. Sanat eseri olabilmesi için mesajın içeriği evrensel olmalı yaşadığı zamana ışık tutabilmeli hatta sorun varsa onun giderilmesi bir güzellik varsa onun devamını sağlayabilmesi gereklidir. Ancak böyle bir eser sanat eseri değeri taşıyacağından her türlü çekim ekipmanına sahip olan iyi bir fotoğrafçı olamaz olabilmek için sunulan eserin izleyenlerin aklında kalmasını sağlanmalıdır. Fotoğraf hayatımın on ikinci yılına girerken binlerce kursiyerim oldu ama nitelikli fotoğraf üretebilen kişi sayısı çok azdır. İyi makine ve teknoloji kullanabilmek iyi bir fotoğrafçı olunacağının kanıtı kesinlikle değildir. İzleyenlerin aklında ve yüreğinde yer eden ve kendinden sonrakilere yön veren bir etkiye sahip eserleri üretebilen kişi hangi cihaz ile üretirse üretsin o sanatçı o eserde sanat eseridir.  İyi bir fotoğrafçı insanı, zamanı, mekanı, yaşamı, doğayı, her neyi fotoğraflıyor ise hiçbir zaman elindeki ekipmanı düşünemez o anlatmak istediği duygu ne ise onu fotoğraflar.” (Yusuf Eyyüp Sarı – Özel Haber)

 

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Derin Sanat Tiyatrosu’ndan çocuklara yönelik tiyatro oyunu

   Derin Sanat Tiyatrosu’ndan çocuklara y...

   İzmir Derin Sanat Tiyatrosu, Siverek ilçesinde çocuklara yönelik ‘Temel Reis Kabasakal’ adlı tiyatro oyununu sahneleyecek. 17 Kasım Cumartesi günü Şanlıurfa karayolu 5. kilometresindeki Siverek Kültür...

  • Sağlık-Sen seçimleri sona erdi

   Sağlık-Sen seçimleri sona erdi

   Sağlık-Sen 6. olağan genel kurulu, İl Sağlık Müdürlüğü ek binasındaki konferans salonunda yapıldı. Seçimlerde Abdulkadir Yabir ve Faruk Günak’ın hazırlamış olduğu iki liste yarıştı. Oy kullanan 162...

  • Ayşe Nine yardım bekliyor

   Ayşe Nine yardım bekliyor

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yaşayan 72 yaşındaki Ayşe Akdağ, yardım bekliyor. Kale Mahallesinde iki çocuğuyla toprak çatılı evde yaşayan 72 yaşındaki yaşlı kadın, önlem alınmazsa evinin yıkılma...

  • Çobanlık yaparken üniversiteye hazırlandı

   Çobanlık yaparken üniversiteye hazırla...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, ailesinin hayvanlarına çobanlık yapan Musa Keçikıran, katıldığı kurslarda sınava hazırlanarak diş hekimliğini kazandı. İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki Kümetaş Mahallesi'nde...

  • Kaybolmaya yüz tutan meslek: Nalbantlık

   Kaybolmaya yüz tutan meslek: Nalbantlık

   Özel Haber - Muhabir: Cuma Sarı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir dönemin gözde meslekleri arasında olan ve gelişen teknolojiyle birlikte kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında ilk sırayı nalbantlık...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.