Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
 » 
Baraj bizde peki su nerede?
a aa
20 Ağustos 2014 18:23
Lütfü Yalgı
Lütfü Yalgı Baraj bizde peki su nerede?

Sevgili okurlar; bilindiği gibi kentimizde su sorunu bulunmakta olup, sorunun yıllardan beridir çeşitli nedenlerden dolayı sürdüğü herkes tarafından bilinmektedir.

Yaptığım araştırmalarda çeşitli nedenleri burada saymakla sizleri yormak istemiyorum. Asıl konumuz yaklaşık 23 yıldan beridir yanı başımızda bulunan Atatürk barajı göletinden (Fırat Havzası) hiçbir şekilde faydalanamıyoruz, faydalanmak bir tarafa çevre köyler bile göletten ancak kendi imkanları dahilinde azda olsa fayda görebiliyor.

Yaklaşık 23 yıldır yerinde duran suyun neden Siverek’in sorunlarını çözmek kısacası dumansız fabrika haline getirip insanlarımızın faydalanması adına hiçbir hükumet çalışma başlatmadı.

Her yıl olduğu gibi Siverek’in su sorunu bulunuyor, ancak bu yıl yerel seçimlerin ardından Büyükşehir yasasıyla su işleri Büyükşehir belediyesi bünyesine geçti. Geçmesiyle birlikte Siverek’in su sorunu oldukça zor bir duruma düşerek vatandaşlar Ramazan ayının tamamını maalesef susuz geçirmek zorunda kaldı, hal böyle olunca yerel yönetimler, belediyeler zor bir süreçten geçti, su sorunu Büyükşehir belediyesine ait olmasına rağmen sorunu çözmeyen Büyükşehir yetkilileri bunun aksine su fiyatına artış yaparak vatandaştan tepki aldı.

Bunları bir tarafa bırakarak ‘’ BARAJ BİZDE SU NEREDE?’’ sorusunu biraz daha genişletmek ve 23 yıldır yanı başımızda bulunan Atatürk Barajından neden faydalanamıyoruz.

1991 yılında Atatürk Barajı çalışmalarında birçok köy boşaltılmış ve birçok köylüde köylerini terk ederek şehir merkezine göç etmek zorunda kalmıştır, ancak 1991 yılından bu yana suyu bulunan bölgenin köyleri olmak üzere hiçbir şekilde sudan faydalanmadığını, bir tarafa suyun kerametini bile 3–5 köy hariç bölgeye katkısı bulunmamıştır.

Siverek’i İl Yapma Derneği Fahri Başkanı Koçali Ağabey Bu konuda büyük mücadele vermiş ancak hiçbir şekilde başarılı olamamıştır.

Koçali ağabey konuyu kısaca özetlerken şunları kaydetti.’’Siverek Fırat Havzası çalışmaları başladığında bizde dernek olarak devlet büyükleriyle görüşmeler sağladık, ancak bizlere söz veren devlet adamları Siverek’in rakım yüksekliğinden dolayı bu barajdan hiçbir şekilde fayda sağlanmayacağını aksine Harran, Bozova, Suruç ile Hilvan Sulama projesi kapsamında belli bölgelerde rakım düşüklüğü bulunan Siverek’e ait köylerin faydalanacağını bunun yanı sıra Siverek’in Büyük Coğrafik alanı ve nüfus itibariyle il olmaktan başka çaresinin bulunmadığını 23 yıldır bizlere anlattılar’’dedi.

Koçali Ağabeye katılmakla birlikte geçen 23 yıldan bu yana hiçbir şekilde, ne su sorunu çözülmüş, nede yanı başımızda bulunan sudan da haberimiz yok.

Su durduğu yerde durmadığı gibi bizimde su her yerde duruyor, her yıl ilçe merkezinde su kesintileri yaşanıyor, kırsalda zaten su sorunu her zaman çile haline gelmiş durumda.

Fırat havzasında bulunan suyun Siverek’e ne gibi faydalarını olacağını kısaca özetlemek istiyorum; İlçe merkezinde bulunan su sorunu çözülerek vatandaşın her yıl yaşadığı mağduriyet giderilecek.

Kırsal alanda köylülerimizin kendi imkânlarıyla açtığı su kuyularının birçoğu kapatılarak, alternatif tarıma dayalı damlama sistemi kurularak su tasarrufu sağlanacak.

Şuanda bilinçsiz bir şekilde tüketimi yapılan su ve elektrik tüketiminin bir nebzede olsa tasarrufu sağlanacak.

Bölge halkı her yıl gittiği tarım işçiliğine belki bir nebzede gitmekten vazgeçip kendi tarım arazilerinde çalışarak geçimlerini sağlayarak, tarım işlerinde sayıları 20–30 bini bulunan aileler kazandıklarını Siverek’te harcayarak esnafa katkı olacağı gibi bunun yanı sıra bölgenin en büyük sorunu Tarım işçiliği yapan ailelerin çocuklarının eğitimi bulunuyor, bu bölgenin tarım arazileri bu sudan faydalanacağını göz önüne alırsak, çocuklar her yıl eğitimin yarıda bırakarak batı illerinde çalışmak zorunda kalmayacak.

Fırat havzasını Halfeti gibi turizm alanına çevirerek bölgede yaşayan genç nüfus göçünün önüne geçmesi su sporları, dinlenme ve tatil gibi imkânlar sağlandığında kentin hem işsizlik sorunu, hem de sosyal alanları oluşacak, bölgenin güzelliğine güzellik katacaktır.

Su sorununun çözülmesi kentin birçok sorununu da çözecektir, bunları tek tek buraya yazmak günler alacağı için üstte de belirttiğim gibi can alıcı sorunların önüne geçecektir.

Su hayattır, hayatta olmasa olmazların başında su geliyor, Koçali Ağabey’in dediği gibi il statüsü durumunda bulunan ancak,  rakım yüksekliğinden dolayı bizim sorunlarımızın çözümü ancak ‘’İL’’ olmamızla mümkün olacaktır.

Başlıkta belirttiğim gibi “BARAJ BİZDE SU NEREDE?” sorusunun cevabı yok denecek kadar sorunludur.

Bölgenin her yıl yaşadığı su sorunun çözümünü gelecek yıllarda da yaşamamak adına Büyükşehir belediyesini Siverekliler olarak göreve davet ediyorum.

baraj-bizde-peki-su-nerede

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.