Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
 » 
Barışın tek yolu sevgi ve anlamak…
a aa
12 Aralık 2015 18:19
Misafir Yazar
Misafir Yazar Barışın tek yolu sevgi ve anlamak…

Biraz sevgi sonrası kendiliğinden gelecek, hem de çorap söküğü gibi gelecek. Kendi sorunumuza yabancıyız bu nedenle sürekli birileri silah vererek kışkırtıyor. Karışıyorlar çünkü biz sorunlarımızı çözmeye niyetli değiliz. Sürekli çatışarak kavga ederek insanımız, iş gücümüz heba olup gidiyor.

Çocuklar öksüz, aileler ekonomik anlamda çöküyor. Bölgesel travmalar da cabası. Bu gün coğrafyanın ayrışarak ayakta kalma şansı yok bu da demektir ki bölünme yerine demokrasi şemsiyesi altına girmek gerekiyor. Birlik olmanın anahtar sözcükleri ise “anla ve sev” olmalı. Çatışmaların ideolojik yanları bir yana diğer yanlarına göz atarsak. Birinci sırada eğitim deniyor. Buna insanımız siyasilerimiz değil sosyolog ve eğitmenlerimiz karar vermeli çünkü bir insan eğitilemiyorsa başka bir dille eğitilmiş olması eğitilmemiş olmasından bin kat daha önemlidir.

Defalarca yazdım batıda Güneydoğuluları çok çocuk yapmakla şikayet edenlere önce şunu sormak lazım. Empati. Güney Doğu’nun herhangi bir köyüne gittiğiniz zaman şunu göreceksiniz köyün tamamı Kürtçe konuşuyor peki Ankara’dan atanan hiç Kürtçe bilmeyen bir öğretmen oradaki çocuklara ne öğretebilir, kaldı ki insanlar kız çocuklarını okula göndermemezlik de yapmıyorlar, öğretmenlerin anlattıklarını anlayamayan o kız çocukları ancak bir yıl dayanabiliyor çünkü öğretmenle birbirini anlayamıyor ve o kız çocukları sıkılıp okula gitmeyince babası on dört on beş yaşında evlendiriyor.

Evet ondan sonra daha okula gidecek yaşta olan o kız çocuğu arka arkaya beş on çocuk yapıyor,. Ne yazık ki doğurduğu çocuklara sevgisi dışında hiç bir şey veremiyor o anne. Buyurun sana on tane çocuk ya da sorun, üstelik bu çocukların ailelerinin bulundukları köyde tek bir karış toprakları da yok. Bu gün Güneydoğu köylerindeki insanların Karadeniz ya da Trakya köylüleri gibi tarlaları da yok.

Bu nedenle sorunun iki ayağı var birinci resmi eğitimin dil olarak çeşitlendirilmesi ikincisi de yol havaalanı yaparken topraksız köylünün de koruculuk dışında bir şekilde kazanç ortamına kavuşturulması. Aksi takdirde bu insanlar cemaat ve aşiret ekseninden kopmayacak asla vatandaş olma şansını da yakalayamayacak gibi geliyor. İşimiz zor ama çözümün sevgi samimiyet ve düşman bellediğimizi bile anlamaktan geçtiğini söylemeden edemeyeceğim.

barisin-tek-yolu-sevgi-ve-anlamak

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.