Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Bu Nasıl Bir Hizmet Anlayışı
a aa
26 Ağustos 2014 8:55
Lütfü Yalgı
Lütfü Yalgı Bu Nasıl Bir Hizmet Anlayışı

Sevgili Siverekliler; Siverek devlet hastanesinde vatandaşlar olarak aldığımız hizmetin ne kadar sağlıklı ve hijyen içerisinde yürütüldüğünü sizlerle paylaşacağım.

Hükümetimizin son 5 yıl içerisinde Türkiye genelinde hastanelerde verilen hizmet anlamında kimse hakkını yiyemez, bu anlamda hükümetin sağlık konusunda yaptığı yatırımları görmezden gelmek bir insan için vicdansızlık olur. Eskiye oranla sağlık alanında büyük gelişmeler, yatırımlar yapan hükümet birçok yanlışlara da imza atarak yapılan yatırımları gölgeliyor.

Burada kimseyi kırmadan yapılan hizmetleri hiçe saymak için bu yazıyı kaleme almadım, amacım yapılan yatırımların ayakları oluşturulmadan topal bir şekilde halka hizmet vermesini ve yürümesini eleştireceğim.

Siverek Devlet Hastanesinde vatandaşlara verilen hizmetin ne kadar sağlıklı ve vicdani olarak yansıtıldığını başımdan geçen bir olayla sizlere sunmak istiyorum; Geçen hafta yani 18.08.2014 pazartesi günü Siverek Devlet Hastanesine Beyin tomografisi çekmek için başvuru yaptığımızda, öğle arası bize verilen randevuyu beklemek zorunda kaldık, çekilen Beyin tomografisi ardından sonucun bir hafta sonra pazartesi yani bugün 25.08.2014 günü çıkacağını bize bildirdiler.

Bugün sonuçlar için Siverek Devlet Hastanesine gittiğimizde sonucun halen çıkmadığını belirterek Çarşamba Günü yani 27.08.2014 günü gelin dediler.

Hastane yetkililerine bu sonucun neden çıkmadığını sorduğumda yetkililer sanki korkarak cevap vermemek için bahaneler üreterek efendim siz numaranızı bırakın biz sizi ararız demesi benim şüphelerimi arttırdı. Başhekimle görüşmek konu hakkında bilgi almak isteyince yetkililer bahaneler üreterek beni başından saldılar.

Bende Siverek Devlet Hastanesi Başhekimini arayarak konu hakkında bilgi almak ve sorunun neden kaynaklandığını sordum, sağ olsun başhekimiz de beni sağlıklı bir şekilde bilgilendirdiği için kendisine teşekkür ettim.

Başhekimin bana aktardığı bilgiyi siz Sivereklilerle paylaşmak istiyorum; hastanemizde Beyin tomografisi çeken bir bölüm bulunmakta, bu bölüm Türkiye Hastaneler Birliği tarafından hizmet alımı kapsamında oluşturulan şirketin üst düzey doktorların da içerisinde bulunduğu ekip tarafından Beyin tomografisi çekmek ve sonuçların sağlıklı bir ekip tarafından yürütülmesini ihale yapılandırması içerisinde şirketleştirerek hizmet vermeye başlamışlardır, bu şirketlerin bir kolu da Adıyaman’da bulunmaktadır, yani anlayacağınız Siverek Devlet Hastanesinde çekilen bir Beyin tomografisi Adıyaman’da bulunan doktora farklı yollarla internet üzerinden sisteme atarak doktor orada teşhis ve ilaç tedavisi önerilerini tekrardan Siverek devlet hastanesine yollayarak hastaların yaşadığı sorunlara ve hastalıklara şifa verebiliyor.

Soruyorum size; hükümet tarafından yapılan bu Sağlık uygulaması ne kadar sağlık bir işleyiş içerisinde devam edeceğine aklım hiç ermedi, ermediği için Adıyaman’da Taşeron Firma adı altında vatandaşlara sunulan hizmet ne kadar fayda sağlayacak, aslında bu soruyu Adıyaman’da elindeki değnekle vatandaşların sorunlarını dinlemeden kararları doktora sormak gerekir, biz sadece yaklaşık 232 bin nüfuslu Siverek’i baz alarak konuyu anlatabildik, ilçemizden günlük olarak 50 vatandaşın Beyin tomografisinin gittiğini var sayarsak, buna ilçeleri ve bölgedeki hastanelerini de göz önüne alırsak bu doktorun verdiği hizmeti ayakta alkışlamak gerekir, doktora sormak gerekir bu nasıl bir enerji, bu nasıl bir yöntem dersek belki doktorda bilmiyordur aslında.

Bunu da sorgulamak gerekirse; normal şartlarda doktor maaşını alarak hizmet veren doktorlarımız var, hükümetimiz Taşeron firma adı altında hizmet veren bu doktorumuza yine aynı şartlarda çalışan doktor kadar maaş vererek mi çalıştırıyor, yoksa hem devlet hem de şirket kanalıyla mı çalışıyor, devletin yaptığı bu sağlık hizmetini yanlış buluyorum.

Oysaki devlet aldığı hizmetin karşılığında inanıyorum ki Siverek devlet hastanesinde 3 doktor görev yapacağı yere bir tek Adıyaman’a bağlayarak vatandaşları mağdur etmesini anlamış değilim.

Ama burada yaşanan ciddi bir bölüm ve sağlık sorunu doktor hastayı görmeden hastaya öneriler vermeden nasıl olurda teşhis bırakıyor, Bu sorunun bir daha gözden geçirilerek düzenlemeler yapılması ve halkın mağduriyetinin giderilmesi tek temennimizdir, eğer sağlıklı bir işleyiş bekliyorsanız, şirket (taşeron) adı altında yapılan hizmetin her alanına ilçe ve bölgesine birer doktor tayin ederek bu sorunu çözebilirler, yoksa bu halk hastanede gelecek olan sonucu haftalarca beklemek zorunda kalacak.

Hastane yetkilileri vatandaşları sağlıklı bir şekilde bildirerek insanları hastanelerde boşuna bekletmemelerini rica ediyorum, vatandaşlara hizmeti veren ve sorumlu tuttuğu bir bakkal veya bir pastane değil. ‘’HASTANE’’dir.

Burada vatandaşın bir Beyin tomografisi için ne kadar ücret ve masrafa girdiğini 15 gün içerisinde defalarca hastanelere bir sonuç olacağını dört gözle bekleyen insanımızı da siz düşünün artık.

Devlet Hastanesi yetkilileri olarak bu işleyişin hızlandırılması ve bir an önce doktor talebinde bulunarak bu sorunu çözmesini Siverekliler olarak talep ediyoruz.

bu-nasil-bir-hizmet-anlayisi

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR