Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Canlılar İçin Canını Tehlikeye Atanlar
a aa
17 Ağustos 2015 18:04
Şükrü Dolaş - Baş Yazar
Şükrü Dolaş - Baş Yazar Canlılar İçin Canını Tehlikeye Atanlar

Sevgili dostlar; bazı meslekler sadece insanların yaşamı için değil tüm canlıların yaşamları için kutsal meslekler arasındadır.

Bu kutsal mesleklerden biride itfaiyeciliktir. Zaman zaman geciktikleri için kızdığımız, dar olan sokaklara giremedikleri için öfkelendiğimiz itfaiyecileri çoğunlukla eleştiriyoruz. Çoğunlukla öfkelenip eleştirdiğimiz bu değerli insanlar en zor anlarımızda yanı başımızda can ve mal güvenliğimiz için, canlarını hiçe sayarak alevlerin içine dalıp, yaralanıyor. Çoğu zamanda ateşin sağladığı zehirli dumanlardan etkilenip hastanelik oluyor,  görevleri başında canlarından olabiliyorlar.

Yeri gelmişken bir başka meslek gurubu olan acil 112 sağlık servisi çalışanında karşılaştığı zorluklardan söz etmek istiyorum:  Haberci olduğumuz için birçok olayda bu iki meslek gurubuyla birlikte çalışıyoruz.

Geçen gece Diyarbakır-Siverek Karayolu çöplük mevkiinde yaşanan trafik kazasında bir ambulans olay yerine gelip hayati tehlikesi olan yaralıyı alıp gittikten sonra, ikinci ambulans gecikince herkes öfkelenmeye hatta bazıları küfür etmeye başladı.

Daha sonra ambulansların neden geciktiğini araştırmaya başladım. Siverek’te sadece üç ambulans bulunuyor. O gece biri Şanlıurfa’da biride hasta almaya gitmiş. İşin ilginç yanı ambulans istendiği hastanın hayati tehlikesi yok istendiğinde herhangi bir araçla hastaneye ulaştırılabilinir. Gereksiz yere çağırdığımız ambulanslar başkalarının hayatı için önemli olduğunu unutmayalım.

Tüm canlılar için iki önemli telefon hattı olan acil 112 ile alo 110 yangın hatların gereksiz yere sürekli meşgul edildiği gibi yalan yanlış ihbarların yanı sıra görevini yapan insanlara yapılan küfür ve hakaret ise insanı utandırıyor.

Vatandaş olarak hizmet beklemek, yaralılarımızı, hastalarımızın zamanında hastaneye ulaştırılması için vatandaş olarak bu kutsal mesleği icra edenler küfür, hakaret hatta şiddet uygulamadan önce bir kez daha düşünmeliyiz.

Bir kedi için ölüm göze alınır mı?

Bu gün yaşadığım bir olayda bunun canlı tanığı oldum. Hasan Çelebi mahallesinde park edilmiş bir otomobilin motor kısmına iki yavru kedi girmişti. Kedilerden birini vatandaşlar kendi imkânlarıyla çıkarmıştılar diğeri için itfaiye ekibinden yardım istediler. Ekip kısa sürede olay yerine gelip kediyi sıkıştığı yerden çıkarmaya çalıştı. Kriko takıp aracı biraz yükselttikten sonra itfaiyecilerden Kadir Dinke aracın altına girip kediyi alacağı sırada kriko kaydı vatandaşların yardımı olmasaydı Kadir Dinke belki hayatta olmazdı.

Tüm çabaları insanların hayatını kurtarmak olan acil 112 servis elamanları ile halkın can ve mal güvenliğinin yanı sıra tüm canlıların yaşamı için önem taşıyan itfaiyeciler yaptıkları iyiliklerin sadece iyilikle karşılık bulmasın istiyorlar.

Son kez insan yaşamı olduğu kadar mal ve can güvenliğimizin yanı sıra tüm canlıların yaşamı için gerektiğinde canlarını hiçe sayan bu kutsal meslek erbaplarına saygılarımı sunuyorum.

YORUMLAR
Bu Habere 1 Yorum Yapılmıştır.
  • Abdullah diyor ki ;
    17 Ağustos 2015 23:00

    Yuregine sağlık abim.. İnsanlarımızı aydınlatmak için kaleme aldigin yazı için canı gönülden teşekkür ederim.. Milletimizin dahada bilinçli olması için senin gibi yazabilecek daha çok köşeye ihtiyacımız var…

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR