Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
Cumhuriyet ile yaşıt gazete: İrfan
a aa
Tarih : 18 Şubat 2018 17:14

Cumhuriyet ile yaşıt gazete: İrfan

Cumhuriyet ile yaşıt gazete: İrfan
Cumhuriyet ile yaşıt gazete: İrfan
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 1923 yılında yayın hayatına başlayan cumhuriyet tarihinin ilk yerel gazetelerinden İrfan, ilçenin sesi olmaya devam ediyor.

Mehmet Siret ve bir grup arkadaşı tarafından 1923 yılında kurulan ve ilk baskısı Osmanlıca olan İrfan gazetesi, ilk zamanlar daktiloda, mumlu kağıda karbon şeritsiz olarak yazılan yazıyı ispirtolu çoğaltma tekniğiyle basan ve elle çalıştırılan şapirograf makinesiyle çıkarıldı.

Mehmet Siret gazeteyi, 1929’da Selahattin Timur’a devretti. Bir süre yayımlandıktan sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle kapatılan gazete, 1959 yılında Osman Güyüç tarafından yeniden hayata geçirildi.

Osman Güyüç’ün 1992 yılında hayatını kaybetmesi üzerine gazete, 79 yaşındaki kardeşi Mehmet Güyüç yönetiminde yayın hayatına devam ediyor.

Mehmet Güyüç, yaptığı açıklamada İrfan gazetesinin büyük zorluklarla bugüne ulaştığını söyledi.

Gazetesinin yayın hayatına 5 Mayıs 1923 yılında başladığını hatırlatan Güyüç, “3 idealist arkadaşın kurduğu gazete, o dönem şapirograf makinesiyle yayınlanmaktaydı. Büyük zorluklardan geçen gazete kurucuları, Gazi Mustafa Kemal Paşa’dan yardım isterler. 2 gün sonra Matbuat Müdürlüğünden kendilerine bir telgraf gelir Gazi Paşa’nın talebi kabul ettiğini, kendilerine yardım yapılacağını müjdeler. Birkaç gün sonra da 300 lira para, bir baskı makinesi ve bazı malzemeler gönderilir.” ifadelerini kullandı.

– Gazete tez konusu oldu

12 Eylül 1980 ve öncesinde büyük olaylar yaşandığına dikkati çeken Güyüç, şöyle devam etti:

“Çok zor dönemler geçirdi bu gazete. Zaman zaman matbaamız kurşunlandı, zaman zaman taşlandı ama bütün o badireleri atlattık. İki yazı işleri müdürümüz sıkı yönetim mahkemelerinde yargılandı, ben de bir ara gözaltına alındım, bir şiirden dolayı. Nasıl ki Recep Tayyip Erdoğan bir şiirden dolayı hapse girdi, ben de yayınladığım bir şiirden dolayı gözaltına alındım.”

En büyük arzusunun gazetenin 2023 yılında 100. yılını görmek olduğunu söyleyen Güyüç, “Ancak bu nasip olmazsa varislerime vasiyetimdir, gazeteyi ne pahasına olursa olsun, 100. yılına taşıyınız. Bu gazete yaşamalı.” diye konuştu.

Gazeteyi bir okul olarak gördüklerini dile getiren Güyüç, tanınmış bazı gazetecilerin yolunun İrfan’dan geçtiğini belirtti.

Üniversite öğrencisi Yusuf Eyyüp Sarı ise İrfan gazetesinin tarihi konusunda ödev hazırladığını söyledi.

Cumhuriyetle yaşıt olan gazetenin ayakta kalabilmesi için destek olunması gerektiğini belirten Sarı, tarihi değerlere önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

İrfan gazetesinin, 1999 yılında da Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencisi Hasan Bulut tarafından yüksek lisans tez konusu olarak işlendiği öğrenildi.

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Derin Sanat Tiyatrosu’ndan çocuklara yönelik tiyatro oyunu

   Derin Sanat Tiyatrosu’ndan çocuklara y...

   İzmir Derin Sanat Tiyatrosu, Siverek ilçesinde çocuklara yönelik ‘Temel Reis Kabasakal’ adlı tiyatro oyununu sahneleyecek. 17 Kasım Cumartesi günü Şanlıurfa karayolu 5. kilometresindeki Siverek Kültür...

  • Sağlık-Sen seçimleri sona erdi

   Sağlık-Sen seçimleri sona erdi

   Sağlık-Sen 6. olağan genel kurulu, İl Sağlık Müdürlüğü ek binasındaki konferans salonunda yapıldı. Seçimlerde Abdulkadir Yabir ve Faruk Günak’ın hazırlamış olduğu iki liste yarıştı. Oy kullanan 162...

  • Ayşe Nine yardım bekliyor

   Ayşe Nine yardım bekliyor

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yaşayan 72 yaşındaki Ayşe Akdağ, yardım bekliyor. Kale Mahallesinde iki çocuğuyla toprak çatılı evde yaşayan 72 yaşındaki yaşlı kadın, önlem alınmazsa evinin yıkılma...

  • Çobanlık yaparken üniversiteye hazırlandı

   Çobanlık yaparken üniversiteye hazırla...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, ailesinin hayvanlarına çobanlık yapan Musa Keçikıran, katıldığı kurslarda sınava hazırlanarak diş hekimliğini kazandı. İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki Kümetaş Mahallesi'nde...

  • Kaybolmaya yüz tutan meslek: Nalbantlık

   Kaybolmaya yüz tutan meslek: Nalbantlık

   Özel Haber - Muhabir: Cuma Sarı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir dönemin gözde meslekleri arasında olan ve gelişen teknolojiyle birlikte kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında ilk sırayı nalbantlık...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.