Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
Cumhuriyet ile yaşıt gazete: İrfan
a aa
Tarih : 18 Şubat 2018 17:14

Cumhuriyet ile yaşıt gazete: İrfan

Cumhuriyet ile yaşıt gazete: İrfan
Cumhuriyet ile yaşıt gazete: İrfan
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 1923 yılında yayın hayatına başlayan cumhuriyet tarihinin ilk yerel gazetelerinden İrfan, ilçenin sesi olmaya devam ediyor.

Mehmet Siret ve bir grup arkadaşı tarafından 1923 yılında kurulan ve ilk baskısı Osmanlıca olan İrfan gazetesi, ilk zamanlar daktiloda, mumlu kağıda karbon şeritsiz olarak yazılan yazıyı ispirtolu çoğaltma tekniğiyle basan ve elle çalıştırılan şapirograf makinesiyle çıkarıldı.

Mehmet Siret gazeteyi, 1929’da Selahattin Timur’a devretti. Bir süre yayımlandıktan sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle kapatılan gazete, 1959 yılında Osman Güyüç tarafından yeniden hayata geçirildi.

Osman Güyüç’ün 1992 yılında hayatını kaybetmesi üzerine gazete, 79 yaşındaki kardeşi Mehmet Güyüç yönetiminde yayın hayatına devam ediyor.

Mehmet Güyüç, yaptığı açıklamada İrfan gazetesinin büyük zorluklarla bugüne ulaştığını söyledi.

Gazetesinin yayın hayatına 5 Mayıs 1923 yılında başladığını hatırlatan Güyüç, “3 idealist arkadaşın kurduğu gazete, o dönem şapirograf makinesiyle yayınlanmaktaydı. Büyük zorluklardan geçen gazete kurucuları, Gazi Mustafa Kemal Paşa’dan yardım isterler. 2 gün sonra Matbuat Müdürlüğünden kendilerine bir telgraf gelir Gazi Paşa’nın talebi kabul ettiğini, kendilerine yardım yapılacağını müjdeler. Birkaç gün sonra da 300 lira para, bir baskı makinesi ve bazı malzemeler gönderilir.” ifadelerini kullandı.

– Gazete tez konusu oldu

12 Eylül 1980 ve öncesinde büyük olaylar yaşandığına dikkati çeken Güyüç, şöyle devam etti:

“Çok zor dönemler geçirdi bu gazete. Zaman zaman matbaamız kurşunlandı, zaman zaman taşlandı ama bütün o badireleri atlattık. İki yazı işleri müdürümüz sıkı yönetim mahkemelerinde yargılandı, ben de bir ara gözaltına alındım, bir şiirden dolayı. Nasıl ki Recep Tayyip Erdoğan bir şiirden dolayı hapse girdi, ben de yayınladığım bir şiirden dolayı gözaltına alındım.”

En büyük arzusunun gazetenin 2023 yılında 100. yılını görmek olduğunu söyleyen Güyüç, “Ancak bu nasip olmazsa varislerime vasiyetimdir, gazeteyi ne pahasına olursa olsun, 100. yılına taşıyınız. Bu gazete yaşamalı.” diye konuştu.

Gazeteyi bir okul olarak gördüklerini dile getiren Güyüç, tanınmış bazı gazetecilerin yolunun İrfan’dan geçtiğini belirtti.

Üniversite öğrencisi Yusuf Eyyüp Sarı ise İrfan gazetesinin tarihi konusunda ödev hazırladığını söyledi.

Cumhuriyetle yaşıt olan gazetenin ayakta kalabilmesi için destek olunması gerektiğini belirten Sarı, tarihi değerlere önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

İrfan gazetesinin, 1999 yılında da Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencisi Hasan Bulut tarafından yüksek lisans tez konusu olarak işlendiği öğrenildi.

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Kermes geliriyle Afrika’da su kuyusu açtırdılar

   Kermes geliriyle Afrika’da su kuyusu a...

   Özel Haber: Cuma Sarı - Yusuf Eyyüp Sarı - Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki imam hatip lisesi öğrencilerince açılan kermesten elde ettikleri gelir sayesinde Afrika'da su kuyusu açıldı. Yusuf Sami Kız...

  • Üniversiteli öğrenciler hasta çocuklara moral oldu

   Üniversiteli öğrenciler hasta çocuklar...

   Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir grup üniversiteli öğrenci, devlet hastanesinde yatan hasta çocuklara moral verdi. Ülkenin farklı üniversitelerinde eğitim gören bir grup Siverekli öğrencinin kurduğu...

  • Sağlık personelinin anlatımı kırdı geçirdi

   Sağlık personelinin anlatımı kırdı geç...

   Şanlıurfa'da sağlık personeli olduğu düşünülen bir kişinin eski aile yapısını anlatması çevredekileri kırdı geçirdi. Şanlıurfa'da çekilen videoda bölgede eski aile yapısı ile yeni neslin aile yapısını...

  • 50 kişiden yardım istedi, 2’si yardımcı oldu!

   50 kişiden yardım istedi, 2’si y...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde sosyal deney amacıyla çekilen videoya yansıyanlar, 'insanlık ölmüş' dedirtti. Diyarbakır - Şanlıurfa karayolu Mehmetçik Kavşağında sosyal deney videosu çekmek amacıyla...

  • Karacadağ’a yılın ilk karı düştü

   Karacadağ’a yılın ilk karı düştü

   Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tek kayak merkezine ev sahipliği yapan Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki Karadağ'a yılın ilk karı düştü. İlçeye 45 kilometre mesafedeki bin 919 rakımlı Karacadağ'ın...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR