Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
DMD hastası Hasan, hayata küsmedi
a aa
Tarih : 07 Aralık 2018 12:21

DMD hastası Hasan, hayata küsmedi

4 ağabeyini aynı hastalıktan kaybeden Hasan Adsoy’un yaşam öyküsü herkesi duygulandırıyor
DMD hastası Hasan, hayata küsmedi
reklam


Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kas erimesi hastası Hasan Adsoy (28), yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen hayata küsmedi ve hayata tutunmaya devam etti. 

Henüz ilkokula başladığı ilk yıllarda 4 ağabeyini kaybettiği kas erimesi hastalığına yakalanan Adsoy, yaşama sevincini kaybetmeyerek hayata tutunmaya devam etti. Kendisi gibi aynı hastalığa yakalananlarla sürekli iletişimde olan 28 yaşındaki Hasan, hastalıkla mücadele edenlere de umut ışığı oluyor.

6 erkek 4 kız çocuğu olan bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya gelen Hasan Adsoy, yaşadıklarının imtihan olduğuna inanarak,yaşadıklarına sabır gösteriyor. Hastalığının son evlerini yaşayan ve en basit ihtiyaçlarını karşılayamayan ancak umutsuzluğuna düşmeyen Adsoy’un ihtiyaçlarını ise annesi ve babası karşılıyor.

Kendisi için hazırlanan bilgisayardan teknolojiyi ve güncel olayları yakından takip eden Adsoy, kendisiyle aynı kaderi paylaşan kas erimesi hastalarıyla kurdukları grupta psikolojik destek vermeyi de ihmal etmiyor.

Gün içinde bilgisayarı ve telefonuyla zaman geçiren Hasan,kimi zaman Makbuş isimli muhabbet kuşuyla sohbet ediyor. Şiir yazmayı ve okumayı da seven Adsoy, düzenlenen etkinliklere de katılıyor.

Ailesi ve komşularının yardımıyla DMD hastaları için özel hazırlanan akülü araçla dışarı çıkabilen Hasan Adsoy, mahallenin çocuklarıyla da sohbet ediyor.

Hayatının çile ile geçtiğini söyleyen Hasan Adsoy,yaşantısının kolay geçmediğini dile getirdi. “Bu hastalıktan dolayı hayata 1-0 yenik başlıyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Adsoy, şunları kaydetti:“Hastalığım Duchenne Musküler Distrofi yani Türkçe ismi erken düşen kas erimesi hastalığıdır. 6 yaşında başladı ilk evreleri, 3. sınıfa kadar okula gittim ve yavaş yavaş erimeye başladı kaslarım, yürümekte zorlanıyordum ki çocuklar okulda beni iterdi, bir de bu psikoloji vardı. Bu psikolojiyle bile çöküyor insan, çocuklar alay ederdi. Çünkü çocuklarda engellilere yönelik eğitim kıt idi, aileler engellilere nasıl davranılması gerektiğini anlatmıyordu. En sonunda da okulu bırakmak zorunda kaldım. Zaten abilerim de hastaydı, onlara da annem ve babam bakıyordu. 4 abim de de kas erime hastalığı vardı, onlar solunum ve kalp yetmezliğinden vefat etti, çünkü hastalığın son evreleri öyledir.”

11 yaşından sonra yürüyemediğini belirten Adsoy, “Evimiz bahçeliydi, bahçeye çıkmak istedim ama zor yürüyordum. Duvara tutunarak yürüdüm ama bacağıma bir anda bir sancı girdi ve hareket edemeyip olduğum yere oturdum artık ne ileri ne geri gidebiliyordum. Zaten ondan sonra da artık ayağa kalkamadım ve psikolojik olarak çöküşe girdim. Abilerim tek tek vefat ediyor,çok kolay bir şey değil. Dışarı da çıkamıyordum, sanki hayata küsmüştüm. O günkü aklım ve çocukluk işte.” diye konuştu.

Yaşadıklarını kolay atlatamadığını da söyleyen Hasan Adsoy, “Abilerim bana bir öğretmen gibi öğüt verirdi, ‘bunların hepsi birer imtihan,hayatın hepsi geçici bir rüya gibi, hepsini atlatacaksın, bitecek’ diyerek beni güçlendirdiler. Bir de onların vefatları beni güçlendirdi. Biz 6 erkek kardeşin tamamı kas hastasıydık, biri zatürreden hayatını kaybetti, diğerleri de büyük yaşlarda 20, 25, 26 ve 27 yaşlarında vefat etti. Benim de yaşım şu an 28,hepsinin yaşını geçtim. Doktorlar 18 yaşını geçemez diyordu, 28 yaşındayım, 10 yıl söylenenden geçtim.” dedi. 

İhtiyaçlarını anne ve babasının karşıladığını dile getiren Adsoy, şunları kaydetti: “Annem ve babam sağ olsun, zaten annem hiç uyumaz,beni yatırır zaten bir şey olduğunda anneme seslenirim. Çünkü elim düşüp ağrı yaptığı zaman kaldıramıyorum, anneme seslenirim o gelir kaldırır. Aynı hastalıkla mücadele eden birçok arkadaşım antidepresan ilaçlar kullanıyor ve psikolojik destek alıyor ama ben hiç destek almadım.”

Hastalıkla mücadele eden ailelere tavsiyelerde bulunan Adsoy, hastaların kısıtlanmaması gerektiğini ve kapalı ortamlarda tutulmasının doğru olmadığını söyledi.

Şiirlerinin bir araya getirildiğini belirten Hasan Adsoy,kitabının da çok yakında çıkacağını söyledi.

Emekli emniyet bekçisi baba Ahmet Adsoy (81) 6 erkek çocuğundan 5’ini kaybettiğini söyleyerek, “4 tanesi yan yana yatıyor. Hasan ne isterse onu yapıyoruz, yemek isterse yemek veriyoruz, kaldırın der kaldırırız,yatırın der yatırırız, istediği ne olursa onu yaparız.” şeklinde konuştu.

Oğlunun hastalığı nedeniyle dışarı çıkamadığını belirten anne Saadet Adsoy (61), “Evde bir ihtiyaç olduğu zaman hemen gidip gelmek zorundayım çünkü Hasan’ım evdedir. Sabah kalkar abdestini aldırırım, namazını kılar hemen ardından Kur’an okur. Kahvaltısını yapar, bazen de beraber dışarı çıkarız.” ifadelerini kullandı.

Etiketler : ,

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Otomobil ile Motosikletin Çapışması Kameraya Yansıdı

   Otomobil ile Motosikletin Çapışması Ka...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde otomobil ile motosikletin çarpışma anı güvenlik kamerasına yansıdı. Alınan bilgiye göre, Güney Mahallesi Sevil Figen Erol Caddesi'nde Ferhat Burçak idaresindeki 27 F...

  • Yaşına aldırmadan her gün odun kırıyor

   Yaşına aldırmadan her gün odun kırıyor

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 72 yaşındaki Eyüp Boynukara, devletin yaşlılara verdiği ihtiyarlık maaşı yetmediği için her gün yaklaşık 6 kantar odun kırıyor. Genç yaşlarda başka iş olmaması nedeniyle...

  • Otomobilin çarptığı anne ve kızı ağır yaralandı

   Otomobilin çarptığı anne ve kızı ağır ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışan anne ve kızına otomobil çarptı. Şehir merkezine seyir halinde bulunan ve sürücüsü öğrenilemeyen 63 AAK 660 plakalı otomobil, Remzi Bucak...

  • Motosikletli gencin otomobile çarpma anı güvenlik kamerasına yansıdı

   Motosikletli gencin otomobile çarpma a...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde motosiklet ile otomobilin çarpışma anları, bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Tahsin Kaplan Caddesi'nde meydana gelen kazada motosiklet kullanan ve ismi...

  • Öğretmen servisi kaza yaptı: 13 yaralı

   Öğretmen servisi kaza yaptı: 13 yaralı

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde meydana gelen meydana gelen trafik kazasında öğretmenleri taşıyan minibüs takla attı. Kaza akşam saatlerinde ilçeye 45 kilometre uzaklıkta bulunan Büyük Oba mahallesi...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR