Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
Down Sendromlu Çocuklar Hilvan MYO’da Halay Başı Oldu
a aa
Tarih : 27 Mart 2017 17:38

Down Sendromlu Çocuklar Hilvan MYO’da Halay Başı Oldu

Down Sendromlu Çocuklar Hilvan Myo’da Halay Başı Oldu
Down Sendromlu Çocuklar Hilvan MYO’da Halay Başı Oldu
reklam

Harran Üniversitesi Hilvan Meslek Yüksekokulunda  Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla bir program düzenlendi.

Dezavantajlı bireylerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla yüksekokul bünyesinde yapılan etkinliğe, Hilvan Kaymakamı Eyyup Özdemir, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bürhan Akpunar, Hilvan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. S.Ahmet Oymak, öğretim elemanları, down sendromlu çocuklar, aileleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte söz alan Hilvan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. S.Ahmet Oymak; “Bugün yüksekokulumuz için özel bir gün. Her hafta etkinlik yapıyoruz ama bugün bizim yaptığımız en güzel etkinlik diyebilirim. Çocuklarımız çok heyecanlandılar, çok mutlu oldular. Onlar için bir şeyler yapıldığının farkına vardılar. Çok güzel etkinlik oldu. Emeği geçen ve bizleri yalnız bırakmayan başta kaymakamımız, başkanımız ve rektör yardımcımız olmak üzere herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Down sendromlu çocukların birer melek gibi masum olduğunu ve bu meleklerin kıymetini iyi bilmemiz gerektiğini belirten Harran Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Bürhan Akpunar; “Hiç birimiz vücudumuzu kendimiz siparişle almadık. Bize emanettir bu vücut. Bu emanetin kıymetini bilmeliyiz. Özellikle de bize özel olarak ihsan edilen bu kardeşlerimizi, çocuklarımızı el üstünde tutmalıyız. Bu bir sınavdır. Bu sınavı başarılı bir şekilde atlatmak zorundayız” dedi.

Hilvan Kaymakamı Eyyup Özdemir yaptığı konuşmada, bu çocukların toplumla iç içe olmasının önemli olduğuna dikkati çekerek, bu tür etkinliklerin faydalı olduğunu söyledi.

Çocukların gönüllerince eğlendiğini belirten Özdemir, “Tıbbi tedavinin yanında böyle etkinlikler, çocuklarımızın hayata bağlanması ve aileleri ile hayata daha mutlu bir şekilde tutunmasına vesile olduğu için çok önemlidir. Bu yüzden emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.
Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ise, böyle bir etkinliğin düzenlenmesinde Üniversitenin ev sahipliği yapmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi. Yüksekokul Müdürü Prof.Dr. S.Ahmet Oymak’ı tebrik eden Bayık; “Meslek Yüksekokulumuz ilçemiz için bir şanstır, çok güzel faaliyetlere imza atıyorlar, sosyal yaralarımıza merhem oluyorlar. Hilvan ilçemize renk katıyor, canlılık getiriyorlar. Bugün yapılan etkinliğe katkımız olduğu için belediye olarak kendimizi çok mutlu addediyoruz. Her zaman böyle sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyoruz”diye konuştu.

Down sendromlu bireylerin toplumdan dışlanmaması, sosyal hayatın içinde her zaman olması gerektiğine dikkat çeken Down sendromlu çocuk annesi Zelal Sıga; “Çocuklarınızı eve hapsetmeyin. Aileler, her zaman onları hep eğitsin, bir engelli gibi değil de normal bir insan gibi davransın. Down sendromlu çocuklar iyi bir eğitimle normal birey şeklinde hayatlarını sürdürebiliyorlar. Kendi yaşamlarını devam ettirebilecek seviyeye ulaşabilmeleri mümkün oluyor” dedi.

Program sonunda down sendromlu çocuklar ve aileleri üniversite öğrencileri ile birlikte davul zurna eşliğinde halay çektiler.

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

  • “Haklarımızın iyileştirilmesini bekliyoruz”

   “Haklarımızın iyileştirilmesini ...

   Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı ve Siverek Temsilcisi Suat Kalkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektupta sağlık çalışanlarının haklarının iyileştirilmesini istedi. Sağlık...

  • Mobil sağlık ekipleri kırsal mahalleleri bilgilendiriyor

   Mobil sağlık ekipleri kırsal mahallele...

   Siverek ilçesinde kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların, koruyucu sağlık hizmetlerinden yararlanması amacıyla mobil sağlık ekipleri oluşturuldu. İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan mobil sağlık...

  • Kadınlara ücretsiz kanser taraması

   Kadınlara ücretsiz kanser taraması

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde gezici araçla kadınlara yönelik ücretsiz kanser taraması yapıldı. Siverek Sağlık Müdürlüğü tarafından 'erken teşhis hayat kurtarır' sloganıyla başlatılan kampanya...

  • Diş sağlığı merkezine çocuk oyun park alanı yapıldı

   Diş sağlığı merkezine çocuk oyun park ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ASDM) yönetimi tedavi için giden çocukların eğlenmesi amacıyla çocuk oyun park yaptı. Her gün yüzlerce hastaya hizmet veren Siverek Ağız ve...

  • Siverek’te imam ve öğreticilere madde bağımlılığı semineri

   Siverek’te imam ve öğreticilere ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde imam ve Kur’an kursu öğreticilerine madde bağımlılığıyla mücadele semineri verildi. Yeşilay Şanlıurfa Şubesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR