Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Eski Bir Aşk Yazısı
a aa
25 Aralık 2015 21:34
Şükrü Dolaş - Baş Yazar
Şükrü Dolaş - Baş Yazar Eski Bir Aşk Yazısı

Aşk her gün birazda ha kirleniyor dünyanın tüm coğrafyasında. Ölümüne sevdalar çok az yaşanır olmuş. Ya da ben aşka olan inancımı yitirdim. Yıllar önce yazdığım bu yazıda da aşkın, sevginin, hatta dostluğun nasıl can çekiştiğini anlatmaya çalıştım. Geçip giden zaman beni yanıltmadı.

Aşk, o yüce duygu açlığın kol gezdiği dünyamızda belki karın doyurmuyor fakat inana insan olduğunu hatırlatan bir duygu olduğuna ben halen inanıyorum..

Yeni düşüyor dünyanın ağır çarkına, her geçen gün paranın kirli yüzü aşkın masum yüzünü daha çok kirletmeye başlıyor.

Yazı uzun olabilir. Sizden ricam okuyup yorumlarınızla yazıya katkı sağlamanızdır…

HANGİ AŞK…?

İnansan oğlunun ilk türeyişinden günümüze kadar kadınla erkek arasında üremeye dayalı ilişkinin sanırım, aşkla pek alakası yok.

Ben aşkı çok farklı biliyordum. Tüm şehevi duyguların ötesinde, bedenden çok yürek işi, adamı adam eden bir duygu olduğunu biliyordum. Ve öyle yaşamaya çalıştım aşkları ya da aşk sandığım duyguları. Hep kayıp bir kentin mazlum, mutsuz âşık rolleri düştü payıma aşkı, sevdayı anlatan uzun metrajlı filmlerde.

Gerçek bir sevdanın ilk alfabesiydi Leyla ile mecnunun çöl rüzgârları ve zalim bedevilere yenik düşen sevdaları.

Mem’u ile Zine’nin insanüstü aşk serüvenlerini, soğuk, uzun kış gecelerinin televizyonsuz, radyosuz dönemlerinde yaşlı amcamın anlatımlarından tanıdım. Henüz on beşimdeyken, diş biledim cümle aşk düşmanlarına, en çokta nefret ettiğim; Aşk haini, fesat Bekoavan’dı.

Bu kutsal sevdanın birleşemeyen iki gülünün arasında, tırtırlı bir diken olan, şeytanlığıyla Mem’u-zine’ın kavuşmalarını engelleyen Bekoavan baş düşmanımdı. Düşlerimde bile dişlerimle parçalıyordum sevda ve aşk katili Bekoavan’ı.

Rüyalarımda Zine’siz, Mem oluyordum. Gündüzleri sokağımda ki kızlardan hangisinin Zine olacağını düşünerek yüreğimde bin yıllara sığmayacak sevdanın tohumlarını ekmeye çalışıyordum. Ne Esmerçeyırlı kızlar Zine oluyordu, ne ben Mem olabiliyordum.

Zamanının acımasız, şiddetli rüzgârları çoktan alıp götürmüştü sevda, aşk çiçeklerini. Benciliklerin deryasında yitirilmişti, en güzel aşk duyguları. Zaman rüzgârları adeta kurutmuştu yüreğimizde ki temiz ölümsüz sevda çiçeklerini. Ne oldu bize anlamadım? Neden yetiştirmedik gönül bahçemizde adam gibi sevdaları?

Yoksa zamana mı yenildi? Hayranlıkla dinleyip okuduğumuz sevda ve aşk destanları. İnsan aynı insan. Değişen ne? İnsanlar mı? Yoksa sevdalar mı?

Eskiden yüreklerde yaşatılıyordu aşkların, sevdaların en güzeli. Şimdilerde bilgisayarın, ya da cep telefonunun tuşlarına takılıyor. Bin aşk yalanının biri, bir kontöre satılıyor haraç mezat. Yürekle bedenin duyguları karışmış. Estetik cerrahinin mucizesiyle pazarlanıyor bedenler, aşk tezgâhında. Yiğitlik, mertlik namus ve yürek güzellikleri maaş bordrolarıyla yakılıyor. Aşk, bankamatiklerin kartlarına sıkıştırılmış can veriyor. Edep ve terbiye raflara kaldırılmış akşama cacık yapılacak. Edepsizlikler ve bedenin hayvansal istemlerinin adı aşk olmuş soytarılar pazarında.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, ben senin Mecnunun olmak için belki çölleri aşmıyorum. Şunu iyi bele ki Bekoavanların, aşk ve duyguların öldürüldüğü cümle tezgâhlardan, yara almadan ulaşıyorsam sana. Senin için bu yaşlı bedenim yaprak, kalemi kalem ve kanımı mürekkep yapıp şiirler yazıyorsam. Bil ki tek nedeni Senin mecnunun olmak içindir!

Yoksa sende zamana mı yenik düştün? Şairin dediği gibi bende şu dizeleri dile getirmek istiyorum.

’’Ben ne ahmak biriyim.

Oturmuş sana aşktan, sevdadan söz edip, senin için şiirler yazıyorum.

Sen bir ettir, bir ekmektir tutturmuşsun

Al ye. Zehir, zıkkım olsun.

Bu korkunç zaman beni de yanıltıyor. Korkuyorum bu çağın amansız rüzgârlarına kapılıp, kuru bir dal gibi, bilmediğim diyarlara sürüklenip yok olup, toz bulutuna karışmaktır.

Bu korkular yüzünden hiçbir şey bilemez oldum.

Bildiğim ve anladığım tek şey var. O da aşk ve savda işinden, hiçbir şey bilmediğimdir!

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR