Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
 » 
Evin İçi Yanarken Avluyu Süpürmek
a aa
14 Mart 2017 11:05
Şükrü Dolaş - Baş Yazar
Şükrü Dolaş - Baş Yazar Evin İçi Yanarken Avluyu Süpürmek

Önceki gün İlçe Kaymakamı Metin Demirel Dicle, Bağlar, Hamidiye, Gülabibey mahallerinin muhtarlarıyla bir toplantı düzenledi.

Dicle Mahallesinde bulunan Belediye Kadın Dayanışma ve Kültür Merkezi toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Öncül, Emniyet Müdürü Yener Gül, Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Baydar’ın yanı sıra muhtarlar, okul aile birliği başkanları ve bazı mahalle sakinleri katıldı.

Toplantıda temel sorunun elektrik kesintileri ve DEDAŞ’ın haksız yere kestiği kaçak elektrik faturaları oldu.

Toplantı başlamadan sorun başlamıştı. İlçe Kaymakamı Metin Demirel gelmeden önce bölgede elektrik kesintisi vardı.

Kaymakam korumasının DEDAŞ’a telefon açması durumu bildirmesi bile sorunu çözemeyince, toplantı bölgede yaşayan derslerini mum veya ışıldak önünde yapan öğrencilerin durumu misali, bir ışıldağın yardımıyla toplantı loş ama sıcak bir sohbet havasında başladı.

Muhtarlar başta olmak üzere toplantıya katılanların tamamı DEDAŞ’tan yaka silkeliyor. Bu kurumla ilgili suçlamalar, haksız uygulamaları çeşitli biçimlerde anlatılıyordu. Bazı muhtarlarda Mahallerinde yapılmayan yollar,  otoparkların olmayışından ŞUSKİ’ de muhatap bulamayışından yakınıyorlardı. Bazı vatandaşlar ise sağlık ocaklarında çalışan doktorların mesaiye geç geldiklerinden yakınıyorlardı.

Bildik sorunlar ve bundan on yıl önce katıldığım kaymakamların mahalle toplantılarının aynısı tek bir fark kaymakamın isminin farklı olması.

Yani Sivereklice aynı tas aynı hamam. Gelişen, değişen bir şehrin sorunları İnsanlar yaşadığı sürece var olacak. Su sorununu çözdüğünüze de suyla ilgili başka bir sorun karşınıza çıkacak, yol sorunun çözdüğünüzde beş yıl sonra aynı yolla ilgili farklı bir sorun oluşacak.

Yani yeni çalışmalar, yeni yerleşim alanları ve yeni sorunlar oluşacak. Bu sorunlar bana göre hayati ve çözümsüz sorunlar değil, er veya geç bu sorunlar çözülebilinir. Bana göre asıl sorun insanın eğitimine, gelişimine yapılmayan yatırımlardan kaynaklanan insan kaynaklı sorunlardır.

Toplantıda bir vatandaş yalnız şunu demek istedi; “ey vatandaş sen elektrik, yol sorununa odaklanmışsın asıl sorun gençlerin madde bağımlılığı sorunudur.”

Nihayet biri çıkıp eviniz yanıyor siz çıkıp avluyu süpürüyorsunuz, bundan on yıl önce katıldığım her toplantıda Siverek’te madde bağımlılarının sayısı artıyor. Gün yok ki bir ailenin evine ateş düşmesin. Bu kenti idare edenlere şunu söylemiştim” Siz idareci olarak bu kentin tüm çocukların idaresinden sorumlusunuz Mahalle muhtarından, en üst yöneticiye kadar, kendi çocuklarınızın eğitimine, sağlığına verdiğiniz önemin yarısı kadar bu kentin çocuklarına önem veremiyorsanız bunun vebali boynunuzdadır. Vebal ağırdır diye feryat etmemize, uyarmalarımıza rağmen maalesef madde bağımlısı çocuklarımızın sayısı düşmedi.

Bu konuda herkes şikâyetçi, herkes vah malamın, bu gençlere ‘çok yazık’ demekten öteye bir şey yapamadık. Bu gençleri bu alışkanlığın pençesinde kurutamasak da, yeni gençlerin kurban edilmesinin önüne geçmedik. Bu kentin STK’ları Muhtarları, Kanat önderleri maalesef bir şey yapamadı.

Soruyorum madde bağımlısı gençlerin topluma kazandırılması, bu iletin pençesine düşmemesi için kim ne yaptı.

Beyler; yol yapılır, su sorunu çözülür, DEDAŞ ile olan problemler çözülür. Evet, bunlarda sorun ama asıl sorun madde bağımlısı gençlerin her gün biraz daha ölüme yaklaşması. Bu gençlerin sayısı çoğaldıkça sokaklarda dolaşmanız o kadar rahat olmayacak.

Kelimenin bir başka deyişiyle: evinizin içinde yangın alevleri yükselirken, avluyu süpürmenizin bir anlamı yok.

Gelin birlikte madde bağımlılığına bağlı ailelerin yangın yerine dönmüş evlerine sevgi ve kardeşlik yağmuru olalım yangını birlikte söndürelim…

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.