Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Güneydoğu’nun “Boğaz Köprüsü” Ulaşımı Rahatlattı
a aa
Tarih : 27 Ağustos 2015 9:12

Güneydoğu’nun “Boğaz Köprüsü” Ulaşımı Rahatlattı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi 'nin "Boğaz Köprüsü" olarak nitelendirilen Adıyaman - Siverek arasındaki Nissibi Köprüsü, bölgede ulaşımı rahatlattı.
Güneydoğu’nun “Boğaz Köprüsü” Ulaşımı Rahatlattı
reklam

Cuma Sarı – Lütfü Yalgı – Özel Haber

1992 yılında Atatürk Barajında su tutulmasıyla birlikte Adıyaman-Kâhta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayan yol ve köprü sular altında kalmış, bölgede ulaşım ilkel feribotlarla sağlanmaya başlamıştı. ‘Çıkmaz sokak’ olan bu ulaşım biçimi özellikle Siverek halkını olumsuz yönden etkiliyordu.

Siverekliler feribotla yolculuk çilesini en çok çekenlerdendi. Bölge halkının tamamını olumsuz etkileyen feribotla yolculuk, insan ilişkilerini olumsuz etkilediği gibi, Siverek ekonomisini de olumsuz etkiliyordu. Tarih boyunca Adıyaman ile özellikle Kâhta halkıyla Siverek halkı, başta tütün olmak üzere tarımsal ve hayvancılık alanında sürekli bir alışveriş içindeydi. Feribotla yolculuklarının ekonomiye olumsuz etkisinin olduğunu söyleyen Siverekli esnaflar, köprünün hizmete açılmasıyla rahat bir nefes aldıklarını belirtiyor.

Köprünün hizmete açılması şehir merkezini olduğu kadar kırsal alanda da yaşayan halkıda olumlu yönde etkiledi. Baki (Takoran) mahalle Muhtarı Sıtkı Köprüdüz gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Atatürk Barajında su tutulmasıyla birlikte bölgede bulunan köylerin yaşamalarında hem olumlu hem de olumsuz gelişmeler yaşandı. Olumlu gelişmeler, su tutulmasıyla birlikte özelikle Takoran vadisinde doğal bir plato oluştu, bölgede çiftçilikle uğraşan insanlar sulu ve modern tarımın yanı sıra ek iş olarak balıkçılık yapmaya başladı. Çevrede tutulan balıklar Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi çevre illere gönderiliyor, bölgede yaşayan insanların ekonomilerine azda olsa bir katkı sağlıyordu. Olumsuz yanı ise yaklaşık 20 yıl boyunca Adıyaman ile olan bağlantımızın kesilmesiydi. Adıyaman köyleri özellikle bize sınırdaş olan Kâhta ilçesinin köyleriyle ulaşımı ilkel sal ve kayıklarla yolculuk yapmamızdı. Köprünün açılmasıyla birlikte bu olumsuzluk ortadan kalktı. Şimdi tek sorun özellikle Takoran vadisinin turizme kazandırılmasını bekliyoruz”

-KÖPRÜNÜN YAPIMI İÇİN EN ÇOK SİVEREKLİLER TALEPTE BULUNARAK İMZA TOPLADI

Fırat nehri üzerinde karayolu ulaşımını sağlamak amacıyla yeni ve modern bir köprünün yapılması için Adıyamanlı vatandaşlardan çok Siverekli halkı çaba gösterdi. Bu konuda en çok emeği olanlardan biride Bağlar eski Mahalle Muhtarı Muzaffer Koyunbakan’dır.

Muzaffer Koyunbakan, köprünün Adıyaman ve Siverek için çok büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Siverekliler, Adıyaman ile hem sınırdaş hem de akrabadır. Ekonomik ve ailevi bağları güçlü olan bu iki halk yıllarca köprü olmadığı için çeşitli zorluklar çekti. Akrabası hasta olan yada bir cenazesi olan Siverekli, akşam saatlerinden sonra Adıyaman’a gidemiyordu. Ulaşım Şanlıurfa’nın Bozova ilçesi üzerinden sağlayabiliyorlardı. Feribotla ulaşım belli saatlerle sınırlıydı. Bu çileyi çeken bizler, hükumetlere Siverek-Adıyaman arasında bir köprü yapılması talebimizi sürekli ilettik. Bu konuda İrfan Gazetesi ve Siverek Son Haber sitesinin başyazarı sevgili dostum Şükrü Dolaş ile birlikte çok çaba sarf ettik. Topladığımız 20 bin imzayı dönemin Başbakanı ve Ulaştırma Bakanına gönderdik. Bu konuda bizi cesaretlendirip çalışmalara katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Özellikle bu konuda duyarlılık gösteren tüm Siverekli gazetecileri hem kutluyor, hem teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

-ULAŞIM ÇİLESİNİN BİTİRİLMESİ İÇİN İLK KAZMA VURULMAYA BAŞLANDI

20 yıl sonra dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonrası, eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından 26 Şubat 2012’de Nissibi Köprüsünün temeli atıldı.

-ÜÇ YILLIK ÇALIŞMANIN ARDINDAN KÖPRÜ HİZMETE AÇILDI

Türkiye’nin üçüncü büyük köprüsü olan Nissibi Köprüsü 21 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

Köprünün hizmete açılmasıyla birlikte vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını belirten Nissibi köprüsü Çevre Sorumlusu Ali Dusak, bölgede yaşayan vatandaşların dışında birçok vatandaşın köprünün hizmete girdiğinden habersiz olmasına rağmen Köprüden günde ortalama 1200 aracın geçiş yaptığını, bu sayının her geçen gün arttığını belirtti.

-NİSSİBİ KÖPRÜSÜNÜN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Uluslararası literatürde “Cable Stayed” olarak adlandırılan ve Türkçeye “Eğik Askılı Gergili Köprü” olarak çevrilen bu köprü tipi, tıpkı İstanbul Boğaziçi’ndeki Asma Köprüler gibi büyük açıklıkların aşılmasında kullanılan çok modern ve çağdaş bir köprü tipidir. Her iki yönde ikişer şerit olmak üzere toplam dört karayolu şeridini taşıyacak olan Nissibi Köprüsünün baraj gölü üzerindeki orta açıklığı 400,00m, köprünün her iki yakadaki pilonları 96,00m yükseklikte ve köprünün toplam boyu 610,00m dir.

Bölgede yaşayan insanlar böylesi devasa bir hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getirirken köprü üzerinden yaya geçiş yapıp bol hatıra fotoğrafı çektiriyor.

guneydogunun-bogaz-koprusu-ulasimi-rahatlatti (4) guneydogunun-bogaz-koprusu-ulasimi-rahatlatti (3) guneydogunun-bogaz-koprusu-ulasimi-rahatlatti (2)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Zabıta ekipleri kasapları denetledi

   Zabıta ekipleri kasapları denetledi

   Siverek Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Ramazan ayı dolayısıyla kasap dükkanlarını denetledi. İlçe merkezindeki kasapları tek tek gezen ekipler, hijyen denetiminin yanı sıra etlerdeki son kullanım...

  • Büyükşehir Belediyesinin iftar yemeği çileden çıkardı!

   Büyükşehir Belediyesinin iftar yemeği ...

   Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince ilçelerde düzenlenen iftar yemeği Siverek ilçesinde çileye döndü. Her yıl Ramazan ayında Siverek Belediyesi tarafından Ağaçhan Parkında düzenlenen iftar yemeği, orucun 7....

  • Okul idaresinden örnek uygulama

   Okul idaresinden örnek uygulama

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde öğrencilerin devamsızlık yapmalarına engel olmak isteyen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecileri, çözümü ödül koymakta buldu. Siverek Mesleki Teknik Anadolu...

  • ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki

   ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından protesto edildi. Kanlıkuyu...

  • Siverek’te dilenci operasyonu

   Siverek’te dilenci operasyonu

   Siverek Belediyesi zabıta ekipleri tarafından dilenci operasyonu düzenlendi. Zabıta ekipleri, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine insanların yoğun olduğu caddelerde ve cami önlerinde çalışma...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.