reklam
Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
reklam
 » 
“Hakan Fidan ve Ümit Dündar” Erdoğan’a mı bağlı?
a aa
02 Ağustos 2016 16:57
Muhammed Kıyam Manulboğa
Muhammed Kıyam Manulboğa “Hakan Fidan ve Ümit Dündar” Erdoğan’a mı bağlı?

Şüphesiz 15 Temmuz gecesine ait birçok çarpıcı anekdot vardır, ama ben bunlardan sadece bir kaçına değinmek istiyorum.

Hepimizin de bildiği gibi bu detaylardan bazıları darbe gecesi sıcağı sıcağına ortaya çıkmıştı.

Org. Ümit Dündar Erdoğan’ı aradı mı?

1. Ordu komutanı Orgeneral Ümit Dündar, o gece adeta kahraman gibi kamuoyunda lanse edildi. Sebebi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak Cumhurbaşkanı Külliyesinin kuşatma altında olduğunu, Ankara’ya gitmesinin tehlikeli olduğunu ve İstanbul’a gelmesi gerektiğini söylemesiydi ayrıca Erdoğan’a, İstanbul’a gelirse kendisini koruyacağını söylemişti. Nitekim bu istihbaratı destekleyecek şekilde olaylar gelişti ve gecenin ilerleyen saatlerinde askerlere kışlalarına dönme emirini vermiş, Hulusi Akar’ın yokluğunda vekâleten Genelkurmay başkanlığına atanmıştı.

28 Temmuz’da yapılan Yaş toplantısı sonrası ise Genelkurmay 2. Başkanlığına atandı.

Peki, Ümit Dündar gerçekten Erdoğan’ı aradı mı, eğer aradıysa, 15 Temmuz gecesi canlı yayına bağlandığı TV kanalında neden Cumhurbaşkanını bizzat aradığını dile getirmedi?

Bağlandığı TV kanalında “Ben bu kalkışmaya karşıyım” demesi Erdoğan’ı aradığı anlamına gelmez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta ki yazımda belirttiğim gibi akrabalarından başka güvenecek kimsesi yoktu, hatta darbe kalkışmasının olduğunu ilk eniştesinden öğrenmişti. Org. Ümit Dündar, kendisini aramış olsa bile Cumhurbaşkanının, o karanlık gecede Ümit Dündar’a güvenip İstanbul’a gelmesi mümkün değil.

Çünkü Erdoğan, Dalaman Havalimanına gitmek üzere helikoptere bindiğinde kokpitteki personele “Dürüstçe söyleyin kimden yanasınız” demişti.

Bu söylem bile Erdoğan’ın güvenebileceği kişi sayısının minimum olduğu anlamına geliyor.

Erdoğan’ın İstanbul’a gelmesi kesinlikle kendi tercihiydi, çünkü kendi halkına “sokaklara çıkın” çağrısı yapan bir lider, halkını asla sokaklarda yalnız bırakmaz.

İstanbul gerçekten güvenli miydi?

F-16 savaş uçakları Atatürk Havalimanının ve İstanbul’un üzerinde alçak uçuş yaparken, bugünkü adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde, tanklarla ve F-16’larla katliamlar devam ederken, cuntacıların hedefinde Erdoğan varken, İstanbul nasıl güvenli olabilir.

Havalimanının güvenli olmaması bir yana, o gece Erdoğan ve ailesi için, Atatürk havalimanında herhangi bir güvenlik tedbiri bile alınmamıştı. Erdoğan ve ailesi o gece havalimanından çıkamamış sabaha kadar havalimanın misafirhanesinde kalmıştılar ve Erdoğan, sabaha karşı havalimanında kameralar karşısına çıkmıştı.

Bütün bu yazdıklarımı destekleyenlerden biri de Berat Albayrak oldu. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, darbe gecesinde yaşananları medya ile paylaşırken Ümit Dündar’ın Cumhurbaşkanını aradığından hiç bahsetmedi bile.

Peki Mit Erdoğan’a neden haber vermedi?

17-25 Aralık olaylarından sonra herkes şunu çok iyi anladı ki ABD ve İsrail’in hedeflerinden biri de MİT Müsteşarı Hakan Fidan.

Peki, Hakan Fidan neden hedef haline geldi, çünkü MİT içerisindeki MOSSAD ve CİA ajanlarını temizlediği için ve ABD/İsrail istihbaratının Türkiye’deki elini zayıflattığı için hedef haline geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Cezireye verdiği demeçte; “Bunun bir istihbarat zaafı olduğu ne yazık ki ortada. Güçlü bir istihbarat olsaydı, bu Fethullah terör örgütü olmazdı. Dünyada en güçlü istihbarat örgütünün dahi zaafları vardır. Tabii bunları minimize etmek çok önemli, istihbarat örgütünün çok daha güçlü olması için buna göre adım atmak gerekirdedi.

Peki, gerçekten MİT, Erdoğan’a haber vermedi mi?

Ya da Erdoğan, ABD ve İsrail’in hedefinden MİT’i çıkarmak için politika gereği mi istihbarat zafiyeti var dedi.

Aslında MİT, Erdoğan’a haber verdi ama Erdoğan; “MİT, bana darbeyi haber vermedi” dedi.

Çünkü politika gereği dikkatleri başka yere çekmek için Erdoğan, ABD ve İsrail’e El Cezire üzerinden bu şekilde bir mesaj göndermiş olabilir.

Hakan Fidan’ın Erdoğan’a darbeyi haber vermemesi mümkün değil.

Çünkü Erdoğan, 17-25 Aralık olaylarında Hakan Fidan için ameliyatını ertelemiş, İstanbul’dan Ankara’ya gelerek MİT’i kendisine bağlamak için 5 saat içinde yasa yapmış ve Hakan Fidan’ın polislere teslim olmaması hususunda Fidan’a talimat vermişti.

Ayrıca 7 Haziran seçimlerinde Hakan Fidan milletvekili adaylığına başvurmuştu, Erdoğan’ın kendisine “adaylıktan geri çekil MİT’in başına dön” demesiyle Hakan Fidan, Erdoğan’a bağlılığını bir kez daha göstermiş ve adaylıktan çekilmişti.

Evet, arkadaşlar burada anlatmaya çalıştıklarım algı değil, tam tersine fitneye sebep olabilecek gelişmeler, bu durumu kendi lehine çevirecek leş kargaları olabilir, pastadan kendisine pay almaya çalışanlar da olabilir, bu yüzden bunları yazma gereği duydum.

Allah, bunların oyunlarını bozsun, bunlara fırsat vermesin inşallah.

Allah’a emanet ediyorum sizleri…

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.