Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
 » 
Halkın iradesi cuntaya el koydu!
a aa
22 Temmuz 2016 12:31
Vural Kalman - Tarafsız Bölge
Vural Kalman - Tarafsız Bölge Halkın iradesi cuntaya el koydu!

Ben genç biriyim darbelere tanıklık yapmış biri değilim. Ama 15 Temmuz akşamı yaşanılanları görünce demokrasinin altın değerinde olduğunu bir kez daha anladım.

Hangi fikirden olursa olsun, hangi şiardan olursa olsun ‘Darbe’ girişimine karşı halkın dik duruşu, kararlı duruşu birçok şeyin önüne geçerek askere ‘DUR’ dedi.

Darbelerin bu halka ne kadar acılar yaşattığını tarih kitaplarından, bunu yaşayan büyüklerimizden bire bir dinlemiş hafızalarımıza kaydetmişizdir. Darbeyi savunacak darbeyi haklı görecek hiçbir gerekçe yok ortada velev ki varsa da siyaset bundan kendine ciddi manada ders çıkarması gerekecektir.

Birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin meydanlarda ‘Cuntacı’ zihniyete dur demesi de çok anlamlı çok da değerli. Türkiye tarihi darbelerle çok acıları yaşamıştır. Sürekli demokrasi geriye sarmış halkın fikirleri, düşünceleri kör zindanlarda bertaraf edilmiştir. Ama bu kez olmadı bu sefer yapamadılar. Sürekli mağdur olan millet buna izin vermedi ve kendisini kurşunlara siper ederek Devlette ve kendisine sahip çıkmıştır.

Halkın İradesi üstünde hiç bir gücün olmadığını Türkiye halkları el ele, kol kola bir kez daha göstermiştir.

Dik duran ipi göğüslemiş zafere halk ulaşmıştır. Çatışmalı ve kutuplaşmaların olduğu bir dönemde millet siyasi fikirlerini, ideolojilerini bir kenara bırakıp cuntacı zihniyete asıl Darbeyi yapan halk olmuştur.

İktidarın, muhalefet partilerin oluşturduğu çatışmalı ortamı düzeltmek ve kronikleşmiş sorunları çözmek için bunu fırsata çevirmeli ve iç barışı hızlı bir şekilde tesis etmenin çabası içerisinde olmalılar.

Halk iradesine canı pahasına da olsa sahip çıkmıştır.

Yönetimin de buna göre davranması gerekir ve halka sahip çıkmasını kendisine görev bilmelidir.

Demokrasiye inan herkesten ciddi manada destek gören iktidar öz eleştirisini de iyi yapmalı. Zor günde siyasi fikirlerini bir kenara bırakıp, inançlarını bir kenara bırakıp, seçilmişlere sahip çıkan demokrasi yanlılarını göz ardı etmemelidir.

Demokrasi başın zora girdiğinde bir ihtiyaçmış gibi değil, demokrasi her zaman ve herkese lazım herkes için demokrasi gerek.

Demokrasi konusunda, ifade özgürlüğü konusunda demokrasinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlamış olması gerektiğini düşünüyorum.

Bugün haksızlık karşısında dik duranlar, geleceğin altın kaplı defterine isimlerini yazdıracaklar.

halkin-iradesi-cuntaya-el-koydu

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.