reklam
Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
reklam
 » 
Hastanede Yaşanan Yardımları(!) Kim kontrol Edecek?
a aa
20 Eylül 2017 10:35
Yusuf Eyyüp Sarı
Yusuf Eyyüp Sarı Hastanede Yaşanan Yardımları(!) Kim kontrol Edecek?

 

Siverek’te vatandaşlar bazen belediyeden bazen esnaftan bazen üst düzey yetkililerden tabiri caiz ise okkalı tokatlar yiyorken bana göre son tokat da bazı sağlık personellerinden geldi.

Bazen sıra gelmediği için günlerce poliklinik önünde bekleyen insanlara denk geldim, bazen de sıra numarası olmadığı halde muayene olup gidene. Üstelik ilginç olan şudur ki hastanede staj yapan sağlık personeli adayları yakınlarının sıra numarasız muayene olmalarını gayet normal karşılıyorlar.

Bu gibi sorunlar hastanelerde başını alıp giderken geçen hafta bizzat şahit olduğum bir olayı paylaşmak istiyorum; poliklinikte muayene olurken odaya acilde çalışan bir sağlık personeli girdi. İçeride muayene edilen bir hasta olmasına rağmen oğlunu muayene ettirmek istedi. Bunun üzerine doktor, dışarıda bekleyebilir misiniz, hasta muayene olduktan sonra oğlunuzun sırası geldiğinde sizi çağıralım dedi. Malum öyle lüks bir devlet hastanemiz olmadığı için aynı odada ard arda 3 kişi muayene olmak için sıra bekliyor. Ben muayene olurken biraz önce doktorun kibar bir dille dışarıda beklemesi gerektiğini söylediği sağlık personeli tekrar odaya girip doktora, siz hastaların yanında neden beni o şekilde dışarı çıkardınız, dedi. Halbuki doktor gayet kibar bir dille dışarıda beklemesini istemişti.

Aslında bu olayda beni en çok üzen şey sağlık personelinin doktora pişkin bir şekilde; ilk bizim muayene olmamız gerekirken siz bizi dışarıya çıkarıyorsunuz, demesi oldu. Yani muayene olmayı bekleyen insanların sağlık personelleri kadar önemi yokmuş gibi konuşmak hangi akla mantığa sığıyor ki?

Benim bazı tanıdıklarım günlerce sıra bulamayıp hastaneye gidip geri dönüyor. Bunların tek sebebi sıra alma saati gelmeden verilen sıranın %10’unun hastane personelleri tarafından akrabalarına veya arkadaşlarına ayrılması.

Zaten hastane gibi kurumlarda staj yapanların %80’i nedeni bilinmez ama doktorlardan havalı. Bulamadığım bir polikliniği sorduğum stajyer sanki ahlaksız birsey demişim gibi dövercesine konuştu benimle.

Devlet hastanesi 250 bin nüfuslu Siverek halkına yetmiyorken bu gibi sorunlar vatandaşımızın derdine dert katıyor. Yetkililer tarafından bu konuyla ilgili gerekli tedbir ve önlem alınmalı, sağlık personelleri ile muayene olmaya gelen vatandaşların arasında bir fark olmadığı öğretilmeli ve sağlık personellerine kendilerini Kaf dağında görmemeleri gerektiği seminerlerle veya üniversite derslerinde öğretilmeli diye düşünüyorum.

Not: Yazımda sağlık personelleri olarak yazdım ancak sağlık personellerinin hepsini aynı kefeye koymadığımı belirtmek isterim.

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.