Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Hiç yüzünden ilçe yapılan şehir; Siverek!
a aa
23 Mayıs 2017 10:50
Yusuf Eyyüp Sarı
Yusuf Eyyüp Sarı Hiç yüzünden ilçe yapılan şehir; Siverek!

 

Bu yazımı, biraz araştırma yapıp konu hakkında verilen mücadeleleri haber yaptıktan sonra kaleme almak istedim.

Resmi kaynaklara göre bir ilçenin il olabilmesi için gerekli olan temel kurallar vardır. Bunlardan bazıları; ekonomik şartlar, kamu hizmetlerinin durumu ve coğrafi koşullardır.

Siverek ilçesine bakarsak istenilen özelliklerin çoğunu karşılıyor ancak ben Siverek’in il olmasını  bu özellikler için değil, yıllardır bıkmadan usanmadan çaba sarf eden Koçali Aymaz ağabey için  istiyorum. Eminim ki sadece ben değil Siverekli birçok insan da aynı sebepten il olmayı istiyor.

Yaklaşık 1 ay önce ustam Cuma Sarı ile birlikte ”65 Yıldır İl Mücadelesi Veren Şehir; Siverek” başlıklı haberi yaptık. Bu haber için cadde cadde gezip arabaların arka camlarına yapıştırılan yazıları kayda aldık. Projeye destek veren reklamcının neden destek verdiğini ve böyle bir projenin neden başlatıldığını araştırdık.

Yaptığımız çekimlerde birkaç arabanın arka camında ”Siverek İl Olsun, Koçali Abi Mutlu Olsun” yazısını gördüm. Bu sloganı görmemin ardından, 30 yıldır bu dava uğruna mücadele veren Koçali ağabeyle röportaj yaptım. Röportajda “Siverek cezalıdır, üzerinde kırmızı çizgi vardır” cümlesiyle şaşkınlığımı, “Hayatımın son 30 yılını bu davaya adadım.” cümlesiyle de hayranlığımı gizleyemedim. Ayrıca il yapma sözü verip, sözlerini tutmadıkları için siyasetçilere dava açıp mahkemelik olduğunu öğrenince hayranlığım daha da arttı.

Bugüne kadar yapılanları göz önüne getirirsek, ilçe olarak kalmamızı Siverek’e ve Sivereklilere yapılan büyük bir haksızlık olarak görüyorum. Koçali ağabeyin 30 yıldır bıkmadan, usanmadan ve ilk günkü heyecanla devam ettirdiği bu davaya gerek sosyal medyada gerek gündelik yaşamda desteğimiz devam etmeli, mücadeleyi bırakmamalıyız.

Birlik olunduğu sürece yapılması güç hiçbir şeyin olmadığını düşünüyorum ve son olarak bir arabada gördüğüm sloganla yazıma son vermek istiyorum;

‘SİVEREK İL OLSUN, HAMA NE OLİSE OLSIN’

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR