Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
İran Gezi Notlarım – 1
a aa
17 Ağustos 2018 13:45
Yusuf Eyyüp Sarı
Yusuf Eyyüp Sarı İran Gezi Notlarım – 1

Yaklaşık 2 ay önce Farsça dil eğitimi için İran’a gittim. İran önerisi bana sunulduğunda önce biraz tereddütte kaldım ama sonra bir şeylerden fedakarlık yapanların başarıya ulaşacağını düşünüp kabul ettim. Tereddütte kalmamın aslında iki sebebi vardı. Birincisi medyada yansıtılan İran, ikincisi çevremdeki kişilerin olumlu/olumsuz düşünceleri.

Peki gerçekten medyada yansıtılan İran ile gerçekteki İran bir mi? Bu soruya gönül rahatlığıyla ‘Hayır’ diyebilirim. Çünkü medya dediğimiz sektör öyle bir şey ki istediği düşünceyi eninde sonunda insanlara empoze ediyor.

İran’a gelmeden önce İranlıları farklı biliyordum ama gelip gördükten sonra çok farklı oldu. Bir yeri gidip görmeden yorum yapılmamalı, ön yargılı olunmamalı.. Örneğin bize hep İranlı kadınların kara çarşaflı olduğunu ve vücut hatları neredeyse hiç görünmeyecek şekilde giyindiklerini söylediler. Halbuki buradaki kadınlar kot pantolonlu ve gayet açık bir şekilde giyiniyor. Hatta İran’da kara çarşaf giymiş kişilere neredeyse denk gelmedim diyebilirim.

Gürbulak sınır kapısından geçtikten sonra İran’ın sınır şehri olan Makü’den otobüse binip başkent Tahran’a doğru yola çıktım. Yolda tanıştığım tahminen 30 yaşlarında bir genç otobüs mola verdiğinde Kürt olduğumuz için bizi polise şikayet etmiş. Çantam ve valizim iyice arandıktan sonra yola devam ettik. Tabi bu arada bizi şikayet eden arkadaş önümüzde oturuyor ve ara ara bizimle konuşmaya çalışıyor. Türkiye’den olduğumuzu öğrendiğinde Türkleri çok seviyorum diyen kişinin bizi şikayet etmesi de ayrı ironi..

İran’ın başkenti olan Tahran diğer şehirlere nazaran biraz daha özgür. İran’ın doğusunda veya batısında saçı açık olan çok az kişiye denk gelirsiniz ancak bu durum Tahran’da tam tersi. Yani saçı tam anlamıyla kapalı olan veya kara çarşaf giymiş çok az kişiye denk gelirsiniz.

İran’da daha ikinci günümüz dolmuştu ki bir başka ironik durumla karşı karşıya kaldım. Amerika tarafından İran’a uygulanan ambargo bariz bir şekilde ortada. Hatta İranlılar bu duruma o kadar çok içerlemiş olacak ki Amerika mallarının satıldığı market bulamazsınız diyebilirim. Amma bu durum içeçeklerde değişiyor. İran halkının yüksek bir kısmı tüm öğünlerde Coca Cola marka içeceği masadan eksik etmezler. Tabi bunların hepsi benim için birer ironiden ibaretken sebebini sorduğumda cevap alamadığım artı bir soru olarak kafam kaldı..

İran’da yaşanan bir başka zorluk olarak ise para çekebileceğim bankanın olmayışı diyebilirim. Yani İran’a gitmeden önce banka hesabınızda para bulundurmayıp, cebinizde nakit para olacak şekilde gitmek en iyisi. TL kuru günden güne değişse de sabit oran; 1 Tümen 1 buçuk Türk Lirası. Ama tabi Türk parası götürmek yerine Dolar veya Euro götürürseniz bozdururken daha fazla kâr edersiniz.. (2. Yazıda görüşmek üzere)

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR