Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Kadın – Siyaset – Siverek
a aa
21 Ekim 2013 23:23
Nazlı Nomer
Nazlı Nomer Kadın – Siyaset – Siverek

Toplumsal yapımız erkek egemen bir yapıya sahip olduğundan, yani ataerkil toplumsal yapımıza bakarak kadınlar adına erkek egemen toplumdan bir şey beklemenin umudunun boş bir umut olduğunu bilen, bir bayan olarak inadına yazmak geldi içimden.

  Aslında olayı sadece kadınlara indirmemek gerekiyor. Bilinçli bir toplumsal yapıya ulaşmanın yolu eğitime, bilgiye kültüre önem veren toplulukların oluşmasıyla mümkündür.

   Genel olarak Türk, Kürt Toplumsal yapıyı değerlendirdiğimizde, bu güne kadar eğitim olanaklarına parası olan insanlar ulaşabilmiş, aydın topluluk aynı zamanda zengin topluluk oluvermiş.

      Geriye kalan büyük çoğunluk sadece midesinin derdine düşmüş. Yani hayatta kalabilme. Kitap okuma yüksek tahsil ve beynini geliştirme faaliyetine zaman ayıramamış, geçim derdi bir yerde aydınlaşmanın aydın bir toplum olmanın yolunu tıkamıştır. Şimdi bir işçiyi düşünün adam akşama kadar evine ekmek götürmek çocuklarının ihtiyacını karşılamak amacıyla yormuş beynini. Bu insana toplumun yapısal dokusunu düşünme yani yargılama ve sorgulama imkânı verilmemiş.

       Birde olaya sadece kadınların penceresinden bakın.

       Toplumsal yapımız gereği” yuvayı yapan dişi kuştur” atasözünde de anlaşılacağı üzere yaşamın ekonomik ve sosyal yükü kadınların omzuna bırakılmış. Çevremize baktığımızda bunu görmek mümkün.

        Geçen gün gazeteci arkadaşlarımla bir habere giderken tezek ve kışlık yakacak toplayan kadınlara, genç kızlara rastladım. Elimde ki fotoğraf makinesine ve birde onların omuzlarında ki kışlık yakacak yüküne baktığımda kendimi onlardan şanslı gördüm. Bir bayan olarak içim acıdı, neden yaşamın tüm yükü bindirilmiş omuzlarımıza.

        Son yıllarda Siverek’te kadınlar ve genç kızlara yönelik bir aydınlanma süreci yaşansa da bu sadece gökyüzünü kaplamış kara bulutlar arasından sızan cılız güneş ışınlarına benziyor. Maalesef acıda olsa Güneş doğudan da doğsa, Siverek ve bölge kadınları için doğmuyor.

         Evin düzeni, idaresi, yemeği, temizliği, çocuk bakımı, derken Siverek kadını güneşin doğuşunu maalesef göremiyor.

          Belki farkında değiliz fakat birçok erkek, eşinin, kızının, kız kardeşinin o güneşin doğuşunu görmemesi için adeta çaba sarf ediyor.

           Bunu bilinçli yaptıklarına inanmıyorum. Kızının, eşinin ve kız kardeşinin daha iyi yaşaması için emek harcayan insanların onların doğacak güneşlerine bilinçli duvar öreceklerine inanmıyorum.

           Yazımın üst kısmında da belirtmiştim. Bu toplumun erkeklerinin büyük bir kısmı da sorgulama ve yargılama bilincinden, bilinçli olarak yoksun bırakılmış.

          Asıl olan küçük bir azınlığın hâkimiyeti, sosyal adalet ilkelerinin işlememesi, hakça paylaşım ve herkese eşit eğitim fırsatından yararlanma hakkının tanınmamasıdır. Yoksa mesele erkek kadın meselesi değil mesele insanlık meselesidir.

Eli kalem tutan bir bayan olarak benim anlam vermediğim şey; kendisine aydınım diyen toplumun kaderini değiştirmenin sorumluluğunu üstlenmek isteyen insanlarında kadınları görmemezlikten gelmeleridir.

Biliyorsunuz önümüzde bir yerel seçim var, daha doğrusu üç dört seçim var, fakat bizim için önemli olan kentimizin kaderini etkileyecek olan yerel seçimlerdir. Yani kentimizi idare edecek adayın seçimidir.

Şahsen ben bir bayan olarak bu seçimleri çok önemsiyorum, Siverekli kadınlarında önemsemesi gerektiğine inanıyorum. Çocuklarımızla birlikte yaşayacağımız bir şehrin idaresini emanet edeceğimiz insanları seçeceğiz.

Siverek’te aday adayları yavaş yavaş belli oldu. Aday adayların içinde bir tek bayan aday adayı yok. Oysa Siverek’te nüfusun % 56’sını bayanlar temsil ediyor. Bu başlı başına bir soru işareti değil mi?

Ayrıca aday adaylarının tüm seçim çalışması erkeklere yönelik. Aday adayları şimdiden kendilerini tanıtmaya başladılar, tabi ki erkek cemaatlerinde.

Buda demek oluyor ki bizi idare etmek isteyen aday adaylarımız bile erkek egemen toplumun rüzgârına göre yön alıyorlar.

Zaman zaman yazılarımda Siverek kadınının siyasete neden adı yok? Sorusunu sormaya devam edeceğim…

YORUMLAR
Bu Habere 1 Yorum Yapılmıştır.
  • Mahmut ÇAKMAK diyor ki ;
    24 Ekim 2013 0:37

    Nazlı Hanım çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Siverek kadınları genelde eşinin yönlendirmesiyle oy kullanıyor.Eşi hangi partiye oy ver dese ona oy kullanıyor.Hal böyle olunca Aday adayları erkek cemaatlerine yöneliyor.Ne zaman ki Siverek kadınları iradelerine göre hareket eder ve ‘biz de burdayız’ derlerse , işte o zaman adaylar kadın cemaatlerinden de oy talebinde bulunur.Kadınlar da siyasette daha aktif olur .Ve belki bir gün kadın aday hatta kadın belediye başkanı bile olur.Çalışmalarınızın devamını dilerim.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR