Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
 » 
Kapitalizmi kapitalistler değil, proleterya doğurdu
a aa
18 Eylül 2016 17:28
Mustafa Kıran
Mustafa Kıran Kapitalizmi kapitalistler değil, proleterya doğurdu

 

Yaşama sevincini sigortalı bir iş karşılığında satan milyonlarca (şimdi bu sayı toplumsal yeniden üretim ile milyarları buldu) modern kölenin her gün laf olsun diye eleştirdiği, ama gerçekte kapitalizmin dönen çarkına katkıda bulunmak için nasıl çalıştıklarını hepimiz görüyoruz.

Uzun vadeli bir toplumsal değişimin yahut devrimin (siyasi değil ekonomik) gerçekleşmesini bu kadrodan beklemek kar yağarken kapının önünü temizlemeye çalışıp karı bitirmeye çalışmak ile eş değerdir. Liberalizm ile birlikte komünal ruhunu kaybeden ve tamamıyla bireyselleşen postkapitalist toplum bireylerinin toplum için yapabilecekleri en pozitif şey Adam Smith’in de dediği gibi ‘aç gözlü bir dünya ekonomik sistemi inşa edip ulusların zenginliğine katkıda bulunmak’ olacaktır.

Yani tamamıyla bireysel çaba ile kendini kurtarma derdine düşecek ve farkında olmadan ulusa hizmet edecektir. (yani kapitaliste). O yüzden modern kölelerin birleşip bir toplumsal hareket gerçekleştirmesini beklemek, haddimizi aşıp çok ileri gidecek olursak devrim beklemek (bütün kadınların birleşip feminizm için mücadele etmesi, bütün Müslümanların birleşip eşit adil ve kardeşçe yaşaması, bütün sosyalistlerin birleşip kapitalizmi yıkması vb.)  beklemek postkapitalist toplumunun ütopyasından başka bir şey değildir. Sizin için yapılabilecek her şeyi sizden başka yapacak kimse yok…

Artık şunu itiraf etmekten korkmamamız gerekiyor: Fakirlerin fakirlik edebiyatı zenginlerin “sizde kazanıyorsunuz, size ekmek veriyorum” demesi kadar samimiyetsiz ve tutarsız. George Orwel’in hayvan çiftliği adlı eserinde domuzların sıfırdan sistemi nasıl ele aldıklarını ve geliştirdiklerini (herkesin eşit olduğu bir sistem vaadi ile yola çıkıp aslında kapitalizme doğru nasıl gittiklerini, yasaların nasıl değiştirildiğini… Yasa 1: Burada herkes eşittir. Bu yasa herkesin eşit olacağının söylendiği zaman içerisinde söylenen sosyalist toplumun yasası,  Yasa 1: herkes eşittir, ama bazıları daha çok eşittir. Buda sosyalizmden kapitalizme geçerken ki yasanın değişmiş hali. Bu iki yasayı da yapan domuzlardır. Burada domuzların Stalin’i temsil ettiklerini bilmeyen yok artık. Yani kapitalizm de herkes eşit ama bazıları daha çok eşittir) anlamamak için eserin önce çocuklar için yazılmış bir çizgi film olduğunu düşünen insanlar kadar aptal olmak gerekiyor.

Yine günümüzdeki sosyalistlerin bağıra bağıra manifesto gibi açıkladıkları herkesin eşit olacağı diye başlayıp giden uzun konuşmalarını tek cümle ile tek paragraf ile yıkacak yazarlar ve kitaplar biliyorum. Emile Zola’nın eseri olan Germinal’de şöyle kısa bir bölüm dikkatimi çekti.

Çok ağır koşullarda maden fabrikasında çalışan ve bu durumdan çok şikâyetçi olan bir işçiye piyangodan ikramiye çıkar. Her gün iş çıkışı arkadaşları ile gidip içtikleri mekâna ertesi gün gitmez. O işçi her gün eleştirdiği, lanet ettiği sisteme ilk fırsatta adapte oluyor. Piyangodan çıkan para ile fabrika satın alıyor ve diğer işçileri çalıştırmaya başlıyor, her gün şikâyet ettiği çalışma koşullarında…

Son olarak kapitalizmi eleştirenlere fıkra gibi güldürecek kısa bir hikâye…

Dikkatli okuyun.

10 tane tavuğu olan komünist birine soruyorlar.

10 tane apartmanın olsa birini halka verir misin?

Veririm diyor.

10 tane araban olsa birini halka verir misin?

Ben komünist adamım veririm tabi, diyor.

Peki, 10 tane tavuğun olsa birini verir misin?

Hayır, vermem diyor. Çünkü o insanın 10 tane apartmanı, 10 tane arabası yok. Bunları verirken oldukça cömert davranabilir ama 10 tane tavuğu olduğu için paylaşmak biraz samimiyet ister.

Daha çok şey yazılabilir ama kısaca sosyalizm mücadelesi “olmayanlar” üzerinden, daha doğrusu bizim olmayanlar üzerinden yürütülür.

İtiraf ediyorum, tüm insanlık adına kapitalizm bizim eserimizdir.

Kapitalizmi kapitalistler değil, proletarya doğurdu…

mustafa-kiran-arka-plan-kopya

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.