Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Kardeş Okullarda Gönüller Bir Oldu
a aa
23 Nisan 2014 20:55
Lütfü Yalgı
Lütfü Yalgı Kardeş Okullarda Gönüller Bir Oldu

İstanbul Maltepe Küçükyalı ECA Elginkan İlköğretim Okulu Siverek’e 40 kilometre uzaklıktaki Karacadağ İlköğretim okulunu kardeş okul seçerek kardeşlik köprüsü kurdu.

Binlerce kilometre uzaklardan gelip ilçemize bağlı Karacadağ ilköğretim okulunu Kardeş okul seçmeleri büyük bir anlam taşıyor, keşke bu tür kardeşlik bağlarını tüm ilçe merkezi ve köylerimizde bulunan okullarda da yakalayabilirsek inanıyorum ki bir nebzede olsa hem öğrencilerin eğitimlerine katkı hem de insanlar arasındaki sevgi kaynaşmasını yakalayabiliriz.

Bugün Karacadağ İlköğretim Okulu Müdürümüz M. Ali Kaya beni arayarak 3 ay önce başlatılan Kardeş okul projesi kapsamında Küçükyalı ECA Elginkan İlköğretim Okulu Öğretmenleri ve öğrencileri proje kapsamında 2 günlük ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi. Bende haber yapmak amacıyla gelen misafirleri karşıladım, misafirlerle birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlçe kaymakamlığını ziyaret edilerek projenin amaçları anlatıldı. Ziyaretlerde İstanbul’dan gelen heyet kendileriyle birlikte getirdikleri hediyeleri yetkililere sundu, misafirler bunun yanı sıra kendilerine hazırlanan hediyeleri de alarak kardeş okul seçtikleri okullarını ziyaret etmek amacıyla köy yoluna beraber hareket ettik.

Yarım saatlik bir yolculuğun ardından köye ulaştık, köye ilk gittiğimizde köylülerimizin her zamanki gibi güler yüzlülüğü yine yüzlerinden okunuyordu. Gelen misafirlerimizi ve öğrencilerimizi köy okulumuzda biraz gezdirdikten sonra köy evinde hazırlanan yemeğe davet ettik.

Köy evinde hazırlanan soframızda yemeye oturmadan önce misafirlerimizle biraz sohbet ettik, misafirlerimiz bölgenin misafirperver olduklarını yeni öğrendiklerini bizlere böyle anlatılmadığını aktardıklarında bende dikkatle onları dinliyordum.

Sohbet devam ederken Küçükyalı ECA Elginkan İlköğretim Okulu Okul aile Birliği Başkanı Dilek Çakır hanımefendi sözlerine şöyle devam etti’’ ben İstanbul’da kardeş okul olarak Şanlıurfa’nın Siverek İlçesine Gidiyorum deyince çevremdekiler beni yanlış yönlendirmeler ve anlamlar çıkarak beni soğutmaya çalıştılar, buna rağmen bende içimde azda olsa korkuyla buralara geldim, ama gördüm ki bu temiz yürekli insanlar misafirperverlikleriyle kendilerini bana hayran bıraktılar, bu bölgenin Batı illerinde anlatılanlarla hiçbir alakası olmadığını belirterek bu ziyaretlerde yaşadığım gerçekleri tek tek İstanbul’da çevremdekilere anlatarak bu kafalardaki algıların hiçbirinin gerçekle örtüşmediğini bu temiz ve güzel yürekli insanların bizden daha mutlu olduğunu buralarda gördüm’’dedi.

Yemeğin ardından okula giden heyet ve öğrenciler Kardeş okul projesi kapsamında Küçükyalı ECA Elginkan İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Hıdır Aydemir, Okul Aile Birliği Dilek Çakır, Sınıf öğretmeni Sibel Dönek, Öğrenci Velisi Ali Sinan Ülcan ve öğrencileriyle birlikte Kardeş okul seçtikleri okulun öğrencilerine çeşitli hediyeler armağan ettiler.

Öğrenciler İstanbul’dan getirdikleri hediyeleri kendi elleriyle öğrencilere dağıtarak kardeşlik köprüsünün ilk adımlarını atarak kardeşleriyle hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Hediye dağıtımının ardından Küçükyalı ECA Elginkan İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Hıdır Aydemir şunları kaydetti.’’ Bizler Okul Müdürümüz Süreyya Yapalıal tarafından Siverek’e geldik. Yaklaşık 3 ay önce iki okul arasında gelişen iletişimin sayesinde Bizler İstanbul’dan gelerek Karacadağ okuluyla kardeş okul olduk, bu projeyi gerçekleştirmemizin birçok nedeni var, birincisi kültürel olarak hem biz sizin bölgenizi tanıyalım, hem de sizler İstanbul’a gelerek şehir hayatını tanıyın diye yaptık, kültürlerarası kaynaşma için yapıyoruz, bir gönül köprüsü kurmak amacıyla yapıyoruz, birbirimizi daha iyi tanıyalım diye yapıyoruz, bizler İstanbul’dan geldik bu coğrafya bize anlatılsaydı, bize yazılsaydı, siz kitaplardan okumuş olsaydık, bu kadar şeyi ne aklımızda tutardık ne zihnimizde canlandırabilirdik, nede bu kadar mutlu olabilirdik, büyüklerinizin bizlere gösterdiği konukseverliklerinden dolayı kendilerine çok çok teşekkür ediyoruz, bundan sonra bilin ki, İstanbul’da bir kardeş okulunuz var, bizler birbirimizi tanıyarak sevgiyi barışı ve kardeşliği umarım bu ülkeye bir nebzede olsa katkı sunacağız, bu sayede 23 Nisan çocuk bayramı vesilesiyle ’’bir hediyem var kampanyası’’ kapsamında kırtasiye, oyuncak ve giysi malzemelerini toplayarak sizlere hediye olarak getirdik, inşallah bugünden sonra iki kardeş okul birbirimize kenetlenerek kardeşliğimizi sonsuza kadar sürdüreceğiz’ ’dedi.

Karacadağ İlköğretim Okulu Müdürü M. Ali Kaya ise, kardeş okul projesi kapsamında köy okulumuzu ziyaret ederek çocuklarımıza hediyeler armağan eden arkadaşlarımızın yanı sıra bu projenin başından beri gerçekleşmesi adına emek harcayan tüm yetkililere ve herkese çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Okuldaki anlamlı ve güzel birazda duygulu anları geride bırakarak, köyden ayrılmak üzere minibüse bindik, minibüsün arka koltuğunda oturan misafir öğrenci velimiz Meltem Demirel’in ağladığını görünce duygulanmamak elde değil’’ sordum ‘’neden ağlıyorsun’’ bana verdiği cevap çok anlamlıydı. Bu kadar sıkıntılı zor şartlarda eğitimlerini sürdüren öğrencilerin mutlulukları beni ağlattı, ona bakarsan bizim çocuklar daha güzel şartlarda yedikleri önünde yemedikleri arkalarında olduğu halde yine de onları mutsuz gördüm, bunun yanı sıra çocuklarımızın hiçbir şeylerini de beğenmediklerini köydeki çocukların mahsum halleri ve bakışları beni duygulandırdığı için ağlıyorum’’ dedi.

Köydeki programın ardından Siverek Belediyesini ziyaret etti. Öğretmen ve öğrenciler yarın 23 Nisan etkinliklerine katılarak ilçeden ayrılacak.

İnşallah bu proje kapsamında duyarlı insanlarında desteğiyle kardeş projesi kapsamında kardeş okullarımızın sayısının çoğaltılması için herkesimin elinden gelen desteği sunacağına inanıyorum.

Saygılarımla.

lutfu-yalgi-istanbul-nere-karacada-nere

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR