Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Kartondan Şehir Efsaneleri Yaratmak…
a aa
04 Eylül 2014 15:53
Hasan Baydilli
Hasan Baydilli Kartondan Şehir Efsaneleri Yaratmak…

Tarih boyunca dünyanın her yerinde ve özellikle yaşadığımız coğrafyada her dönem korku senaryoları üretilerek dedikodu üzerinden şehir efsaneleri yaratılmıştır. Eli kolu bağlı bir garibanı, eşini ya da bir kadını veya kimsesiz birini öldüren bir katil efsaneleştirilerek toplum içerisinde kahraman olarak gösterilmekte, modern çağın kulaktan kulağa yayılan doğruluğa şüphe götürür uydurma folklorik hikâyelerle topluma bu şekilde yutturulmaktadır. Bu şehir efsanelerinden bahsederken onlardan yararlanmayı bir güçlülük psikolojisi olarak gösteren bir takım kişiler, korkak bir toplum yaratmak ve karşı tarafa korku salarak kendi varlıklarını koruma güdüsü ile hareket etmektedirler. Yaratılan bu suni korkular ve dedikodular kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde maalesef günümüzde de yer yer uygulanmaya çalışılmaktadır.

Korku psikolojisi ve dedikodu kültürü ne yazık ki; Siverek’imizde son dönemlerde artmakla birlikte bu durum duyarlı dürüst insanlarımızı sadece rahatsız etmiştir. Ancak bu rahatsızlık bundan sonra yok hükmündedir. Çünkü halk dedikodu ve laflara itibar etmiyor ve korku canavarı gücünü kullanarak korkunç şeyleri yapmaya muktedir değil artık. Halk her şeyi görüyor ve gözlemliyor. Canavar diye bir şeyin olmadığını halk biliyor zaten.

Neden bu yazıyı yazdım? Malum 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Siverek Belediyesi yönetim olarak el değiştirdi. Bir yönetim gitti, yeni bir yönetim geldi. Siverek halkı olarak bize düşen eski yönetime hizmetlerinden dolayı teşekkür etmek, yeni yönetimin ise Siverek halkına hayırlı olmasını dilemek ve manevi destek vermektir. Nitekim Siverek halkının ezici çoğunluğu kendisine yakışanı yaparak yeni yönetime haftalarca “ hayırlı olsun” ziyaretlerinde bulunarak desteklerini belirttiler. Ancak, ne hikmetse kartondan şehir efsanesi yaratmak isteyen küçük bir çıkarıcı menfaat gurubu halkın özgür iradesini hiçe sayarak gerginlik çıkarmak sureti ile halkın iktidarını adeta kıyamet senaryoları hazırlayarak maddi ve manevi olarak yıpratmaya çalışmışlardır. Yaklaşık altı aydır temsil edilen Yeni Belediye yönetiminin tarafsız, adil ve özverili çalışmalarına rağmen bu güruh menfi propaganda ve dedikodulara ne yazık ki devam etmektedir.

Açıkçası bu yalan propaganda ve dedikoduların kimseye fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Yazık ve günah! Memleketimiz bu şekilde anılmamalıdır. Halen ilçe ve il dışından arıyorlar ;istifalar edilecek, yönetim Belediyeyi bırakıp gidecek, yok efendim şöyle olmuşta, yok böyle olmuşta, daha ne kıyamet senaryoları….

Açık ve net söylüyorum; bu kurmaca dedikoduların tümü külliyen yalan ve iftiralardan ibarettir. Belediye Başkanı ve yönetimi aslanlar gibi görevinin başındalar. Kimse kusura bakmasın halkın emaneti olan bu kapıyı ancak hak ve halk kapatabilir. Bu böyle bilinmelidir. Hak ve halk…

Tüm olumsuzluklara rağmen geldiği günden beri yeni Belediye yönetimi kısa zamanda çok güzel hizmetler yaptı ve yapmaya devam ediyor. Kapısını sonuna kadar halka açan, şeffaf ve adil bir yönetim uygulayan yeni yönetime ne yazık ki; yukarıda belirttiğim güruh şuursuzca saldırmakta ve halkın malına yani Belediye’ye maddi ve manevi zarar verme basiretsizliğine kadar vardırmışlardır. Peki, Belediyeler kimin malı? Halkın malı değil mi? O halde tüm zarar ve ziyanlar halkın cebinden çıkmıyor mu? Peki, çöp bidonlarından ne istediniz? Ya kaldırım taşlarından? Neyse bir daha olmasın sevgili karton efsaneleri! Bu memleket hepimizindir…

Ellerindeki malzemeyi kurgulayıp, çok kötü bir bakış açısıyla topluma kaos yaratma gayretleri tutmaz artık. Millet uyandı, her şeyi görüyor ve biliyor. Bırakın küçük hesaplar peşinden koşmayı Siverek’imizin imarına bir çivide siz çakın. Hep birlikte karanlığa bir mum olalım.

Son sözümü Mevlana’nın şu güzel sözleri ile bağlıyorum. “Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek bir cevabım var. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye. Bir de söyleyene bakarım adam mı diye?” Mevlana, bu ünlü sözlerini suskunluğun asalet olduğunu ve nefsinin hırslarına kapılıp her söze yanıt vermediğini ifade etmek için söylemiş. Bize düşende bundan böyle Mevlana misali laf ve dedikodulara cevap vermemek ve halka hizmette yarışa devam etmektir.

kartondan-sehir-efsaneleri-yaratmak

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.