Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Keşke Her Ayın Adı Ramazan Olsa
a aa
29 Haziran 2015 17:59
Şükrü Dolaş - Baş Yazar
Şükrü Dolaş - Baş Yazar Keşke Her Ayın Adı Ramazan Olsa

Dünyada en güzel duygu, paylaşma duygusudur. Sevgiyi, acıyı, yalnızlığı paylaşarak ancak bütünleşebiliriz.

Okuduğumuz ve ailemizden aldığımız dini bilgiler doğrultusunda dünyada paylaşmayı ve bütünleşmeyi Allah’ın bir emri olarak sadece Müslüman kişilerin yapabildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz, gerçek manada Allah korkusunu yüreğinde taşıyan insanların ahret yaşamına olduğu kadar, dünya hayatına da duyarlı olduğuna inanıyoruz.

İslam dini sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı emreden bir dindir. Âlemin peygamberi hazreti Muhammed (s.a.s) hadisi şerifinde buyurduğu gibi “Komşusu açken tok yatan bizden değildir!”

Bu Hadis-i Şerif bile Müslüman’ların birbirine karşı ne kadar sorumlu olduğunu net bir şekilde ifade etmektedir.

Maalesef birçoğumuz yardımlaşma ve dayanışma duygusunu ancak yılın mübarek ayı olan Ramazan ayında hatırlayabiliyoruz.

Ramazan ayının İslam’daki yeri ve önemi elbet büyük. Yeri gelmişken bu önemi İslam âlimlerinden aldığımız kısa bir örnekle tekrar hatırlatalım.

Ramazan ayının ikinci bir değerli yanı, Kuran-ı Kerim’in Ramazan ayında, bir Kadir Gecesi’nde inmesidir. 610 yılında Ramazan ayının 27. gününde Hz. Muhammed Hira Mağarası’nda yalnızken Cebrail’in ona görünerek, malum bilgimiz “Oku” emrini indirmesi, Hz. Peygamber’in duyduğu şaşkınlık Ramazan ayında meydana gelmiştir.

Bakara suresinin bir ayetinde Allah’ın o ayda size hidayet unsuru olarak gönderilen Kuran-ı Kerim’in de inmiş olduğu ay olarak tarif etmesinden, Ramazan aynı zamanda Kuran-ı Kerim ayıdır.

Bütün bunların dışında, neler olmuştur? Önemli tarihler nelerdir? Sorusuna Ramazan aslında insani bazı duygularımızın da tekrar tazelendiği, heyecana geldiği bir zaman dilimidir. Bu anlamda Müslümanlar açısından da son derece önemlidir.

Allah’a ve onun yardıma muhtaç kullarına karşı sorumluluğumuzu kaçımız yerine getirebiliyoruz? Sorusunu fazla deşmeden konuya girmek istiyorum.

Ramazan ayında Müslümanlar arsında Merhamet ve yardımlaşma duygusunun en üst düzeye çıktığı günler olmasından dolayı yardımlaşma ve dayanışma duygusundan faydalanan insan sayısı daha birçok olur, yardım alanda verende huzurlu duygular yaşar.

Gazetecilik görevim dışında, Siverek Yardımlaşa Derneği (SİYAR DER) üyesi olduğum için yardımları yakından takip ediyorum. Yardım alan yoksulların gözlerinde ki ışıltıyı gördüğümde yüreğim sevinçle dolarken, bu zavallı insanların Ramazan ayının dışında ki 11 ayı hangi zorluklarla hangi aç gecelerle geçireceklerini düşündüğümde ve özellikle yalnız başına yaşayan yaşlı Emine teyzemin yaşamını düşündükçe, içimden neden Allah’ın 12 ayı Ramazan ayı gibi düşünemiyoruz. Biz Komşusu açken tok yatan bizden değildir!(Hz. Muhammed s.a.v.) diye buyuran Peygamberimizin sadece bir aylık ümmeti miyiz?

Bence insanlarımızın yaşamlarını iyileştirmek için komşuluk hak ve hukukunu iyi bilmeliyiz, unutmayalım yapacağımız her iyilik sırat köprüsünden geçmemiz için bir bilet, azaptan koruyacak bir şemsiye olacaktır.

Hayırlı Ramazanlar…

keske-her-ayin-adi-ramazan-olsa

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.