Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Meşhur Adetlerimizin Meydana Getirdiği Zararlar!
a aa
25 Ocak 2018 19:01
Yusuf Eyyüp Sarı
Yusuf Eyyüp Sarı Meşhur Adetlerimizin Meydana Getirdiği Zararlar!

 

Biz Sivereklilerin çok meşhur bazı adetleri vardır. Bunların başını düğün öncesi geline alınan takı ve hediyeler çeker. Geline alınıyor diyorum ama bakmayın öyle dediğime hepsi gelinin ailesine alınıyor.

 

Bundan bir süre önce ustam Şükrü Dolaş taziyelerde yemek geleneğiyle ilgili çok güzel bir yazı yayınladı. Yazıyı o kadar çok beğendim ki tek kelime ile mükemmel diyebilirim. Ama tabi ki biz gelenek ve göreneklerine bağlı bir millet olduğumuz için örf-adetlerimizden asla taviz veremeyiz. Yanlış anlamayın amacım birilerini yermek veya küçümsemek değil. Bunu zaten yapamam ben de bir Siverekliyim.

 

Ben sırf o taziyelerde verilen yemek yüzünden yıllarca borçtan kurtulamayan insanlar tanıyorum. Onu da geçtim sırf taziyede yemeğe verecek parası olmadığı için taziye yapmak istemeyenler var çevremde. Bunların hepsini bir yana bırakalım benim asıl zoruma giden şeyden bahsedeyim size. Yazının başında da belirttiğim gibi geline(!) alınan takı ve hediyelikler.

 

Yıllardır herkesten aynı cümleyi duyuyorum; ‘İslam kolaylık dinidir.’ Benim bu cümlenin doğruluğundan zerre şüphem yok. İslam kolaylık dinidir evet ama nedense biz insanlar gelenek göreneklerimizi öne sürerek bazı şeyleri zorlaştırıyoruz.

 

2016’nın nisan ayında kız istemeye giden samimi bir abim vardı. İsteme gecesi güzel bir şekilde geçti, söz yapıldı. Ardından kız tarafı – sözde – gelin için birtakım hediyelikler ve takılar istedi. Gelin için istenilen eşyaların arasında gelinin anne-babasına, erkek kardeşine ve kız kardeşine 5 bin lira civarında hediyelik eşya var. Ama kız tarafına sorarsanız bunların hepsi gelin için.!

 

Madem dinimiz zorlaştırma değil kolaylaştırma dini ben buradan bazı insanlara seslenmek istiyorum. Bizim aile büyüğü olarak gördüğümüz insanlar,

Halkın hoca diye benimsediği insanlar,

Çıkarları uğruna dini kullanmayan insanlar; bu kız tarafının istediği listelere bir el atın. Evlenmek isteyenlere mani olanlara fırsat vermeyin…

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR