Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Neyin Kafasını Yaşıyoruz
a aa
05 Mayıs 2017 11:43
Şükrü Dolaş - Baş Yazar
Şükrü Dolaş - Baş Yazar Neyin Kafasını Yaşıyoruz

Toplumumuzun nüfusunun büyük çoğunluğunu çocuklar ve gençler oluşturuyor, geleceğimiz olan gençlerimizi iyi ve güzel yetişmesi önce ailesine sonra topluma hayırlı birer insan olmaları hepimizin dileği.

Maalesef bazı şeylere sadece iyi dileklerle olmuyor. İyi dileklerin oluşması için öncelikle gençlerin eğitimine, sosyal ve kültürel olarak yetişmelerine zemin hazırlamamız gerekiyor. Gençlerin sağlıklı yetişmesi için başta ilçeyi idare edenler, STK temsilcileri, kanat önderlerinin elini taşın altına koyup gençlere sahip çıkması gerekiyor.

Yazılarımı takip eden dostlarım yakından bilir, benim en hassas olduğumu konu gibi sanırım her anne ve baba olan benimle birlikte bu konuda aynı hassasiyete sahiptir. Konu madde bağımlılığı ve onun ölümcül pençesine düşmüş evlatlarımız. Dikkat ederseniz evlatlarımız diyorum, zira Siverek’te yaşayan her genç çocuklarım kadar bana kıymetlidir.

Gençlerimizin madde bağımlılığının pençesine düşmelerinin bir dizi faktörleri bulunuyor. En büyük faktör toplumsal olarak gençlerimizle iletişim kopukluğu ve onların ergen enerjilerini spora, sanat yönlendiremememiz, yani daha basit bir anlatımla gençlere spor ve sanatlarını icra edecekleri alanlar oluşturamamamızdır.

Bu güne kadar bu eksiklikleri dile getirip, yetkilileri göreve davet etmiştim. En büyük eksikliklerimizin başında semt sahalarımızın olmayışıydı. Çoğu kez rastlamışsınız çocuklarımız ya sokak aralarında asfaltın üzerine iki taş bırakarak kale direği yapıp oynuyor ya da okulların beton zeminlerinde futbol oynuyor. Basket ve futbol oynayacaklar o ergenlik enerjilerini yani deli dolu enerjilerini spor yaparak harcayacak alanların olmayışından yakınmıştık.

Siverek’te gerçekten gençlere yönelik sportif ve kültürel alanlarımız yok denecek kadar azdır. Gönül ister ki her semte gençlik merkezleri, semt sahaları olsun.

Olsun demekle olmuyor. Siverek tarihinde ilk kez on tane semt sahası yapım kararı alındı, ihaleleri yapıldı. İlk etapta Dicle ve Fırat mahallerinde yapımına başlandı. Mahalle sakinleri artık kimin gazına geldiyse meçhul bazı mahalle sakinleri ‘istemezuk’ şarkısını koro halinde söylemeye başladı.

Semt sahaları neden istenmez, gençlerimizin bu alanda spor yapmasının kime ne zararı olur? Doğrusu anlamış değilim.

Gerekçe olarak ‘evlerin semt sahasına yakın olması, gençlerin şort giyerek futbol oynaması’ gösteriliyor. Siverek Firkan tüysüz stadyumu onunda yanında bulunan devasa semt sahasının çevresinde yüzlerce ev var. Kimse bu güne kadar burada şortla futbol oynanıyor demedi.

Semt sahalarını uyuşturucu ve uçucu maddelerden daha tehlikeli görenlerin hiçbir gerekçelerinin mantıklı olacağını sanmıyorum. O semtin çocukları kirvedir, akrabadır, arkadaştır birlikte oynayarak spor yaparak dostluklarını pekiştirmeleri neden tehlikeli görülür. Biz neyin kafasını yaşıyoruz, çocuğumuzun oyun alanından neden bu kadar korkuyoruz. İnsan kendi çocuklarından bu kadar mı ürker ve onların yararına olan bir çalışmayı engeller.

‘İstemezuk’un nedenlerini araştırırken bir yetkilinin dediği şey kanımı dondurdu. Siverek’te yeni yapılan bir yeşil alanda banklar konuluyor. Evi yeşil alanın karşısında bulunan bir vatandaş gelip ‘banklar yanlış yerleştirilmiş, değiştirin’ diyor. Yetkili ‘onları mühendisler güneşi hesaplayarak teknik olarak yerleştiriyor, sen neden yanlış diyorsun’ diye soruyor. Adamın cevabı tarihe kara leke olarak düşülecek nitelikte; ‘Oraya yerleştirilen iki bank evime bakıyor, o bankta oturanlar evime bakabilir!.. ‘

Düşünüyorum, bu vatandaşların eşleri çarşı-pazara çıkmıyor mu? Bu adamların evlerindeki  pencerelerde perde yok mu? Her yıl binlerce insanımız kadın erkek aynı tarlalarda yan yana ırgatlık yapmıyor mu?

Yetkiliyi dinlerken sadece sesli olarak düşündüm, ‘biz neyin kafasını yaşıyoruz!’

YORUMLAR
Bu Habere 1 Yorum Yapılmıştır.
  • hikmet yıldız diyor ki ;
    05 Mayıs 2017 12:26

    yıl 1985 siverek kalesinden bir kaç arkadaş ramazanın bayramı h,ilalini görmeye çalışıyorduk.bir süre sonra aşağıdan eline bıçak almış biri bize yaklaştı,bizim evi niye gözetliyorsunuz diye bağırdı . adama laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zordu.aradan 32 yıl geçmiş demekki değişen bir şey yok memleketimde.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

  • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.