Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Oğullarıyla mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor
a aa
Tarih : 18 Ocak 2018 19:37

Oğullarıyla mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor

Oğullarıyla mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor
Oğullarıyla mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan 40 yıllık keçe ustası Remzi Arpacık, yok olmaya yüz tutan mesleğini oğullarıyla yaşatmak için çalışıyor.

Bölgede birkaç yıl önceye kadar her evde bulunan keçe eşyalar, teknolojinin gelişmesi ve yeni nesil halıların yaygınlaşmasıyla unutulmaya yüz tuttu.

Yıllarca evlerde halı yerine keçe kullanan vatandaşlar, artık temizliği ve bakımı zor olduğu için keçeyi tercih etmiyor.

Talep düşünce keçecilikle geçimini sağlayan ustaların sayısı da gün geçtikçe azaldı.

Yaklaşık 30 yıl önce 20 keçecinin bulunduğu Siverek’te, bugün tek usta mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor.

50 metrekarelik atölyesinde mesleğini 40 yıldır sürdüren 62 yaşındaki keçe ustası Remzi Arpacık, yok olmaya yüz tutan mesleğini 5 oğluyla yaşatmaya çalışıyor.

Arpacık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisi ve oğullarının bölgede mesleğin son ustaları olduğunu belirtti.

Keçeciliğin zor ve meşakkatli bir meslek olduğunu belirten Arpacık, şöyle konuştu:

“Babam beni ustama teslim ederken ‘Eti senin kemiği benim, çocuğum mesleği öğrensin’ demişti. Bugüne kadar bu mesleği sürdürdüm. Mesleğimden de oldukça memnunum. Eleman yetişmediği için çocuklarımı çırak olarak yanıma alıp mesleği öğrettim. Mesleğin devamı için devletten yardım istiyoruz. Bu tür meslekler geri kalmasın. Eskiden burada 40 iş yeri vardı, şu an mesleği devam ettiren tek ben kaldım. Biz de bırakacak olursak meslek kaybolacak.”

Son dönemlerde keçeye yeniden dönüş başladığını dile getiren Arpacık, özellikle bel fıtığı rahatsızlığı bulunanların keçeyi tercih etmeye başladığını sözlerine ekledi.

– “Keçe soğuğu hapsederek, sıcak tutar”

Babasıyla yaklaşık 18 yıldan bu yana çalışan Erdal Arpacık da mesleği küçük yaşlarda babasından öğrendiğini söyledi.

Zor bir meslek icra ettiklerini anlatan Arpacık, “Eskiden çok değerli bir meslekti. Yüzlerce dükkan vardı. Geliri de iyiydi.” dedi.

Baba mesleğini 4 kardeşiyle birlikte sürdürdüklerini ancak mesleğin kaybolmaması için devletten destek beklediklerini aktaran Arpacık, “Destek olursa mesleğin büyüyeceği açık. Geliri de iyi, geçimi rahattır. Eskiden keçeye ilgi yoğundu. Bir dönem halı kullanılmaya başlandı ancak yeniden keçeye dönüş başladı. Halı gibi malzemeler yerdeki soğuğu çekiyor, insanı hasta ediyor. Keçe ise soğuğu içine hapsederek, sıcak tutar.” diye konuştu.

Siverek Esnaf ve Zanaatkarlar Derneği Başkanı Hamza Saklım da ilçede yaklaşık 30 yıl önce çok sayıda keçe ustası varken, bu sayının zamanla azaldığını belirtti.

Keçecilik gibi sanatların birkaç yıl sonra kaybolacağını ifade eden Saklım, “Bir zamanlar Siverek keçecilikle anılırdı. Birçok aile bu meslekle geçimini sağlardı. Geliri çok iyiydi. Bu da ilçenin ekonomisine olumlu katkı sağlardı.” şeklinde konuştu. (Haber: Cuma Sarı – Lütfü Yalgı)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Yöresel ürünler fuarına ilgi yoğun oldu

   Yöresel ürünler fuarına ilgi yoğun oldu

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde açılan el sanatları, hediyelik eşya ve yöresel ürünler fuarında, Türkiye'nin farklı illerinden yaklaşık bin 200 yöresel ürün sergileniyor. İlçede ilk defa düzenlenen pazarda,...

  • Cumhuriyet ile yaşıt gazete: İrfan

   Cumhuriyet ile yaşıt gazete: İrfan

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 1923 yılında yayın hayatına başlayan cumhuriyet tarihinin ilk yerel gazetelerinden İrfan, ilçenin sesi olmaya devam ediyor. Mehmet Siret ve bir grup arkadaşı tarafından 1923...

  • Karakeçi kilimleri yeniden hayat buluyor

   Karakeçi kilimleri yeniden hayat buluyor

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde kendine has renk ve motifleriyle bilinen ancak giderek unutulmaya başlanan Karakeçi kilimleri, Halk Eğitimi Merkezince açılan kursta yeniden hayat bulmaya başladı. Siverek...

  • Göçerlerin hayatı belgesel oluyor

   Göçerlerin hayatı belgesel oluyor

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi Karacadağ bölgesinde yaşayan göçerlerin hayatı belgesel film oluyor. Fotoğraf sanatçısı - yönetmen Gül Ertunan ile Sedat Kıran, Karacadağ bölgesinde yaşayan göçerlerin hayatını,...

  • Güneydoğu’nun ‘Uludağ’ında kayak sezonu açıldı

   Güneydoğu’nun ‘Uludağ̵...

   Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tek kayak merkezi konumundaki Karacadağ'da kayak sezonu açıldı. İlçe merkezine 60 kilometre uzaklıkta bulunan ve halk arasında "Güneydoğu'nun Uludağı" olarak adlandırılan...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.