reklam
Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
reklam
» 
Oğullarıyla mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor
a aa
Tarih : 18 Ocak 2018 19:37

Oğullarıyla mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor

Oğullarıyla mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor
Oğullarıyla mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan 40 yıllık keçe ustası Remzi Arpacık, yok olmaya yüz tutan mesleğini oğullarıyla yaşatmak için çalışıyor.

Bölgede birkaç yıl önceye kadar her evde bulunan keçe eşyalar, teknolojinin gelişmesi ve yeni nesil halıların yaygınlaşmasıyla unutulmaya yüz tuttu.

Yıllarca evlerde halı yerine keçe kullanan vatandaşlar, artık temizliği ve bakımı zor olduğu için keçeyi tercih etmiyor.

Talep düşünce keçecilikle geçimini sağlayan ustaların sayısı da gün geçtikçe azaldı.

Yaklaşık 30 yıl önce 20 keçecinin bulunduğu Siverek’te, bugün tek usta mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor.

50 metrekarelik atölyesinde mesleğini 40 yıldır sürdüren 62 yaşındaki keçe ustası Remzi Arpacık, yok olmaya yüz tutan mesleğini 5 oğluyla yaşatmaya çalışıyor.

Arpacık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisi ve oğullarının bölgede mesleğin son ustaları olduğunu belirtti.

Keçeciliğin zor ve meşakkatli bir meslek olduğunu belirten Arpacık, şöyle konuştu:

“Babam beni ustama teslim ederken ‘Eti senin kemiği benim, çocuğum mesleği öğrensin’ demişti. Bugüne kadar bu mesleği sürdürdüm. Mesleğimden de oldukça memnunum. Eleman yetişmediği için çocuklarımı çırak olarak yanıma alıp mesleği öğrettim. Mesleğin devamı için devletten yardım istiyoruz. Bu tür meslekler geri kalmasın. Eskiden burada 40 iş yeri vardı, şu an mesleği devam ettiren tek ben kaldım. Biz de bırakacak olursak meslek kaybolacak.”

Son dönemlerde keçeye yeniden dönüş başladığını dile getiren Arpacık, özellikle bel fıtığı rahatsızlığı bulunanların keçeyi tercih etmeye başladığını sözlerine ekledi.

– “Keçe soğuğu hapsederek, sıcak tutar”

Babasıyla yaklaşık 18 yıldan bu yana çalışan Erdal Arpacık da mesleği küçük yaşlarda babasından öğrendiğini söyledi.

Zor bir meslek icra ettiklerini anlatan Arpacık, “Eskiden çok değerli bir meslekti. Yüzlerce dükkan vardı. Geliri de iyiydi.” dedi.

Baba mesleğini 4 kardeşiyle birlikte sürdürdüklerini ancak mesleğin kaybolmaması için devletten destek beklediklerini aktaran Arpacık, “Destek olursa mesleğin büyüyeceği açık. Geliri de iyi, geçimi rahattır. Eskiden keçeye ilgi yoğundu. Bir dönem halı kullanılmaya başlandı ancak yeniden keçeye dönüş başladı. Halı gibi malzemeler yerdeki soğuğu çekiyor, insanı hasta ediyor. Keçe ise soğuğu içine hapsederek, sıcak tutar.” diye konuştu.

Siverek Esnaf ve Zanaatkarlar Derneği Başkanı Hamza Saklım da ilçede yaklaşık 30 yıl önce çok sayıda keçe ustası varken, bu sayının zamanla azaldığını belirtti.

Keçecilik gibi sanatların birkaç yıl sonra kaybolacağını ifade eden Saklım, “Bir zamanlar Siverek keçecilikle anılırdı. Birçok aile bu meslekle geçimini sağlardı. Geliri çok iyiydi. Bu da ilçenin ekonomisine olumlu katkı sağlardı.” şeklinde konuştu. (Haber: Cuma Sarı – Lütfü Yalgı)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Meslek Yüksekokulu’nda mezuniyet sevinci

   Meslek Yüksekokulu’nda mezuniyet...

   Harran Üniversitesi (HRÜ) Siverek Meslek Yüksekokulu öğrencileri için mezuniyet töreni düzenlendi. Eyyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulmasının ardından...

  • Kuyuya düşen eşeği çıkarmaya çalıştılar

   Kuyuya düşen eşeği çıkarmaya çalıştıla...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde kuyuya düşen eşek vatandaşların bir saatlik uğraşısının ardından çıkarıldı. İlçeye 30 kilometre uzaklıkta bulunan Yumurtepe mahallesinde tarlada dolaşan eşek kuyuya...

  • Dolu tarım arazileri vurdu

   Dolu tarım arazileri vurdu

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi kırsalında etkili olan dolu yağışı tarım arazilerini vurdu. Siverek kırsalında etkili olan yağış yerini doluya bıraktı. Şiddetlenen dolu yağışı ilçe kırsalında tarım arazilerini...

  • Çobanların futbol aşkı engel tanımıyor

   Çobanların futbol aşkı engel tanımıyor

   [Özel Haber - Cuma Sarı - Fikret Uğurlu - Lütfü Yalgı] Şanlıurfa ile Diyarbakır arasındaki Karacadağ bölgesi kırsalında bazı gençler, futbol maçı için haftanın bazı günleri yaklaşık 5 kilometrelik yolu eşek...

  • Devlet hastanesinde gece yarısına kadar poliklinik hizmeti

   Devlet hastanesinde gece yarısına kada...

   Siverek Devlet Hastanesi'nde mesai saatleri dışında başvuran hastalar için gece 22.00'ye kadar mesai dışı poliklinik uygulaması hayata geçirildi. Sağlık hizmetlerinin ihtiyaçlar doğrultusunda daha etkin,...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.