Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Ölüm yolu şehir dışına çıkarılacak mı?
a aa
Tarih : 07 Mayıs 2014 18:33

Ölüm yolu şehir dışına çıkarılacak mı?

Bu güne kadar, onlarca haber yaptım, daha ömrünün baharında çocuğum yaşındaki evlatlarımızın parçalanmış bedenleri her defasında beni ağlattı.
Ölüm yolu şehir dışına çıkarılacak mı?
reklam

Bu güne kadar, onlarca haber yaptım, daha ömrünün baharında çocuğum yaşındaki evlatlarımızın parçalanmış bedenleri her defasında beni ağlattı.

Ölümün genci, yaşlısı olmaz elbet fakat nedense hep çocukların cansız bedenleri ağlatır beni!..

Ölüm yolunda birçok ölüme tanıklık ettim, mesleğimizin zor yanlarından biri cansız bir bedenin parçaları asfalt’ın çakıl taşlarının arasındayken, yakınlarının çığlıklarını yüreklerindeki yanan ateşi fotoğraflamaktır. Bu zor görevi yerine getirirken ölenlerin yakınlarının tepkisine, zaman zaman saldırılarına rağmen ölümü ve acıyı birlikte fotoğrafladı.

Haberlerde amacımız ölümün fotoğrafıyla ölüme dur demek, yaşanan acıların bir daha yaşanmaması için yetkililerin ve vatandaşın dikkatini çekmekti.

Olmadı beceremedik, fotoğraf makinemizle, kalemimizle ölümleri durduramadık ölüm yolunda.

Evet, yıllardır adı ölüm yolu olarak biliniyor. 1996 yılından beridir hizmete açılan Şanlıurfa Diyarbakır transit kara yolunun o dönemde sadece şirin kuyunun arasında geçtiği için Şirinkuyu mahallesinden geçen vatandaşlar bu yola ölüm adını yakıştırmışlardı.

18 yıl geçti aradan bu kısa sürede Siverek gelişti, daha önce bir mahalleyi ayıran yol bu gün 7 mahallenin arasından geçiyor. Yolun karşı kıyısında okullar, spor salonları yapıldı, yeni mahalleler kuruldu, artan nüfus yolda ölümlerin de sayısını beraberinde artırdı.
Karayoluna ölüm yolu ismini veren vatandaşlar haksız sayılmazlar. Yolun hizmete girmesiyle beraber yani 18 yıl boyunca Azrail yolda mesken tuttu. Yaklaşık elliye yakın vatandaşımız bu yolda yaşamını yitirdi, bir ok kadarı da sakat kaldı, maddi ve manevi kayıplar artarak devam ediyor.
Her yaşanan trafik kazasının ardından vatandaşlar öfkelerini dindirmek seslerini idarecilere duyurmak amacıyla; ölüm yolunu bir süre trafiğe kapatıyorlardı. Ölüm yolunda yaşamını yitiren insanlar bu son olsun diyerekten imza kampanyasını başlattılar.
Olmadı ne imza kampanyaları, nede yolu trafiğe kapatmaları hiçbir işe yaramadı.
Ölüm yolu can almaya devam etti. Yol Ölüme doymadı.

Adeta lanetlenmiş hale gelen bu kara yolunda Yaşamlarını yitirenlerin çoğunluğu ilköğretim öğrencileri ve yaşlıların olması dikkat çekiyordu. Transit ana yoldan en az 100 km. hızla giden araçların önünden kaçamayıp yaşamını yitirenlerin çocuk ve yaşlı olması her seferinde öfkeyi daha da artırıyordu.
İsyan eden vatandaşlardan şu soru cümlesi yükseliyordu” yok mu bu memleketin sahibi?

Yeni göreve Başlayan Belediye Başkanı Sayın Resul Yılmaz vatandaşların sesine kulak vererek adı ölüm yoluna çıkmış yolun şehir dışına çıkarılıp yaşanan kazaları en aza indirmek amacıyla teknik bir rapor hazırlayarak ölüm yolunun şehir merkezi dışına çıkarılması amacıyla Karayolları 9. Bölge Müdürlüğüne başvuruda bulundu.

Belediye Başkanı Avukat Resul Yılmaz ölüm yolunun şehir dışına çıkarılması için yaptığı çalışmaları şöyle özetliyordu:” İlçe merkezinde Ayvanat, Şirinkuyu, Yenişehir, Ofis, Güney, Bahçelievler ile Selimpınar Mahallerimizin arasında geçen Diyarbakır Siverek Şanlıurfa Devlet Karayolunun Çevresindeki okullardan dolayı yoğun nüfus hareketliliği yaşanmaktadır. Bu nedenle yol hizmete girdiği tarihten bu güne kadar, aralarında yaşlı ve çocuklarında bulunduğu 48 vatandaşımız yaşamını yitirmiş 52 vatandaşımız meydana gelen kazalardan dolayı sakat kaldı. Konuyla ilgili olarak vatandaşlarımız sürekli şikâyete bulunmuş bu konuda imza kampanyaları başlatmış,  meydana gelen kazalardan sonra vatandaşlar yolu trafiğe kapatıp tepki göstermiş bu tür eylemler zaman zaman gerek yerel, gerekse ulusal medyada yer almıştır. Şehir merkezinin içinde kalan bu kara yolumuzda bundan sonra can ve mal kaybının yaşanmaması için şehirlerarası karayolunun acilen şehir dışına çıkarılması için karayolları bölge müdürlüğünün çalışma başlatmasını talep etti,  Karayolları için hazırladığımız teknik dosyalarda trafik kazalarının görüntüsü ve sonradan yaşanan tepkilerin görüntü ve fotoğraflarını da dosyaya ekledik. Belediye olarak yolun şehir dışına çıkarılması için yapılacak tüm çalışmalara destek vereceğiz”

Belediye Başkanının çalışmalarına diğer sivil toplum kuruluşları ve mahalle muhtarlarının manevi desteği,  ölüm yolundaki çalışmalar da daha erken bir sonuç alacağımıza inanıyorum.

Yerel yönetim ve halkın gücü göz göre göre gelen ölümlere dur demelidir. Yoksa Azrail mesken kurduğu yoldan kolay kolay ayrılmaz.

Kazasız günler dileğiyle…

olum-yolu-sehir-disina-cikarilacak-mi

Etiketler :
Bu habere hiç yorum yapılmamış.
Yorum yapma kapalı.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir araya geldi

   Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde gaziler ve şehit aileleri, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle düzenlenen yemekte bir araya geldi. Siverek Belediyesi ve Kaymakamlık tarafından Gaziler Günü münasebetiyle...

  • Siverek’te aşure etkinliği

   Siverek’te aşure etkinliği

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince (İKRA-DER) aşure günü münasebetiyle 'Muharrem Ayı ve Aşure' isimli program düzenlendi. Şanlıurfa karayolu 5'inci...

  • Basın mensuplarından Kaymakam Çiftçiler’e ziyaret

   Basın mensuplarından Kaymakam Çiftçile...

   Siverek ilçesinde ulusal ve yerel yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileri, bir süre önce göreve başlayan ilçe kaymakamını ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2. ve 3. maddeleri gereğince...

  • Siverek’te Gaziler Günü münasebetiyle tören düzenlendi

   Siverek’te Gaziler Günü münasebe...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, "19 Eylül Gaziler Günü" dolayısıyla tören düzenlendi. TBMM tarafından 19 Eylül günü Mustafa Kemal Atatürk'e verilen 'Gazilik' unvanı nedeniyle kutlanan Gaziler Günü, Siverek...

  • Sağlık-Sen’de delege seçimi

   Sağlık-Sen’de delege seçimi

   Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası'nda (Sağlık-Sen) başkanlık yarışı için oy kullanacak delegeler seçimle belirlendi. Faruk Günak ve Abdulkadir Yabir'in başkanlık yarışında oy kullanacak...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.