Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
 » 
Özelleşti Ama Bir Türlü Güzelleşemedi..!
a aa
27 Ocak 2016 8:47
Şükrü Dolaş - Baş Yazar
Şükrü Dolaş - Baş Yazar Özelleşti Ama Bir Türlü Güzelleşemedi..!

Özelleştirme hizmet alanında insanlara iyi ve sağlıklı hizmetlerin sunulması amacıyla güzel bir işlemdir.

Bazı alanlarda özelleştirme kaş yapayım derken göz çıkarmanın bir diğer adı olabiliyor. DEDAŞ’ın ya da genel anlamıyla enerjinin özelleşmesi sadece Siverek’te değil Bölgenin birçok il ve ilçesinde DEDAŞ gerek işletme gerekse hizmet alanında sınıfta kaldı. Kelimenin özeti:  DEDAŞ ne Vatandaşı anlayabildi, nede kendini yani özelleşmiş halini vatandaşa anlatabildi.

İhaleyi alan firmaların en büyük hatası; “ vatandaşı potansiyel hırsız”  görüp vatandaşa suçüstü yapma psikolojisiyle yanaştı. Kapısı kilitli olana elektrik sarfiyatı yapsın yapmasın faturayı kesti. Dikkatinizi çekmek istiyorum görmeden faturası kesilen vatandaşların çoğu yoksul halk kesimindendir.

Kaçak kullanım yok demiyorum, elektrik sarfiyatının bedeli fahiş olmasına rağmen, kayıp kaçak, açma kapama ve TRT payı gibi akıl, vicdandan yoksun kesme paylarına rağmen bir insan olarak kaçak kullanımını savunmuyorum.

DEDAŞ Sivereklilerin deyimiyle yaşla kuruyu birden yakmaya çalışıyor. Faşist bir yaklaşımla tüm insanları karanlıkta bırakıyor. Siverek’te kesintilerin nedenini sorduğumda işin uzmanları iki neden açıklıyorlar: Bir keyfi uygulama diğeri alt yapı yetersizliği” Madem özelleşmişsin alt yapın neden yetersiz, e neden enerji nakil hatların eski ve eksik?

DEDAŞ yetkililerinin bence en büyük eksikliği halkla ilişkileri. DEDAŞ’ın patronlarının kar hırsı vatandaşla emniyet ve DEDAŞ çalışanlarını karşı karşıya getirmiş durumda.

Vatandaşlar derdini anlatacak bir merci bulamıyorlar. Kurum özelleştiği için Kaymakam ve Bölge siyasetçileri bir şey yapamıyor.

Halkın deyimiyle “adımız çıkmış dokuza inmiyor sekize ” DEDAŞ tarafından hırsız ilan edilmişiz. DEDAŞ yeni uygulamalarını uygulayamadığı için bir mahalleyi bir caddeyi cezalandırıp adeta vatandaşın tamamının öfkesini kabartıyor. Bu güne kadar Gazeteci olarak birçok DEDAŞ’ı protesto eylemini izledim. Bu eylemlerde vatandaşlarla polis karşı karşıya getiriliyor. Burada yeri gelmişken emniyet güçlerine eylemlerde gösterdikleri sağduyudan dolayı teşekkür ederken,  DEDAŞ’ı sağduyulu ve vicdanlı hizmet vermeye davet ediyorum.

Bir uyarı yapacağım belki bazıları tehdit anlar ama öyle değil ben Siverek’te huzur ve güven ortamının bozulmaması adına bu işin sorumlusu ve yetkilisi kimse şunu bilsin top yekûn cezalandırmalarla bir yere varamazsınız, bu kışın zor günlerinde karalıklarda bıraktığınız Mahallelerde, Bebekler, hastalar, yaşlılar yani kısacası masum insanlar var!…  Uygulamanızı kabul etmedi diye elektriğini kestiğiniz bir haftadan beridir evine ekmek götüremeyen insanların hak ve hukuklarını savunacak bir merci var elbet. Bu ülkede bu şehirde hukukta özelleşmedi, para babalarının karına kar katmak için halkı zorlamayın. Hırsızlık varsa bu bir suçtur cezası olmalı, bunun yanında keyfi olarak halkı canından bezdirmenin de hukuki bir cezası olmalı.

Düzgün faturasını ödeyen vatandaşın suçu ne?  DEDAŞ’ın kanun ve hukuk tanımayan uygulamalarını sineye çekip düzgün faturasını ödeyen insanların suçu ne?

Vatandaşın tamamını hırsız olarak değerlendirip karanlıkta bırakarak cezalandırmak isteyen DEDAŞ elini vicdanına koysun. Kaçağın büyük bir kesimi DEDAŞ’ın yenileyemediği eski enerji nakil hatlarından kaynaklanıyor, ben uzman değilim uzmanlar kayıp ve kaçağın % 35’nin eski nakil hatlarının ve zamanından bakımı yapılmayan trafolardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Suçlamak kolay, asıl olan sorunun akıllıca çözümüdür. DEDAŞ bu güne kadar sivil toplum kuruluşları ve çiftçilerle yan yana gelip derdini anlatamadı, kaliteli ve kesintisiz bir hizmet sunamadı. Sadece “hırsız var… Hırsız var …” diyerek halkın tamamını cezalandırma yoluna gitti. Varsa hırsız yakala,  sadece yoksul ve çaresiz insanların sayacına dadanma güçlülerinde sayacına bak. Her şeyden önemlisi eksiğini gider kesintisiz hizmet sun…

Siverekliler der” Bu hamur daha çok su çeker” DEDAŞ haksız ve hukuksuz uygulamalarından vaaz geçmediği sürece bu işin sonu iyi görünmüyor. Eninde sonunda vatandaşlarla güvenlik güçleri karşı karşıya gelecek.

Dileğimiz bunun olmamasıdır. Olursa da şimdiden söylüyorum, halkın sadece enerjisiyle oynamakla kalmayıp halkın sinir sitemiyle oynayıp laçkalaştıran DEDAŞ ‘tır. Benden söylemesi…

ozellesti-ama-bir-turlu-guzellesemedi

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.